ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سلکوکسیب Celecoxib

نام های تجاری: سلبرکس سلکوکسیر دروکسیب سلبرکس سلکوکسیب آریا آوی کوکسیب مدکسیب سلبایوکس سلکوکسیب-شفا کوبیکس سبکس سلبرین سلکسوسد سلکوکسیب-حکیم سلکسیب (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است، به ویژه یک مهار کننده COX-2، که درد و تورم (التهاب) را تسکین می دهد.

این دارو برای درمان آرتروز، دردشدید و ناراحتی های قاعدگی استفاده می شود. تسکین درد و تورم ارائه شده توسط این دارو به شما کمک می کند بیشتر فعالیتهای روزمره خود را انجام دهید.

اگر درحال درمان یک بیماری مزمن مانند آرتروز هستید، از پزشک خود در مورد درمان های غیر دارویی و یا استفاده از داروهای دیگر برای درمان این درد سوال کنید. به بخش هشدار نیز مراجعه کنید.

این دارو با مسدود کردن آنزیم تولید کننده پروستاگلاندین ها در بدن، عمل می کند. کاهش پروستاگلاندین ها به کاهش درد و تورم کمک می کند.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق دستور پزشک به صورت خوراکی و معمولاً یک یا دو بار در روز مصرف کنید. برای کاهش احتمال بروز ناراحتی معده، این دارو بهتر است همراه با غذا مصرف شود.

 دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود این دارو را در کمترین دوز موثر و فقط برای مدت زمان تعیین شده مصرف کنید.

این دارو را با یک لیوان آب کامل (8 اونس یا 240 میلی لیتر) مصرف کنید، مگر اینکه تجویز پزشک متفاوت باشد. بعد از مصرف این دارو حداقل 10 دقیقه دراز نکشید.

برای برخی شرایط (مانند آرتروز)، مصرف منظم این دارو تا دو هفته طول میکشد تا بیشترین اثر بخشی را داشته باشد

اگر دارو را تحت شرایط خاصی مصرف میکنید، به یاد داشته باشید که داروهای مسکن در صورت استفاده برای کاهنده علائم درد، بهتر جواب می دهند.

عوارض جانبی

 ناراحتی معده یا نفخ می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو ممکن است فشار خون شما را افزایش دهد. فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج به پزشک اطلاع دهید.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: سردرد شدید، درد / تورم / گرما در کشاله ران / ساق پا، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، بلع دشوار / دردناک، علائم نارسایی قلبی (مانند تورم مچ پا / پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول / ناگهانی)به پزشک مراجعه کنید

این دارو به ندرت باعث بیماری جدی کبد میشود. در صورت مشاهده علائم آسیب کبدی، از جمله: تیره شدن ادرار، تهوع مداوم / استفراغ / از دست دادن اشتها، درد شدید معده / شکم، زردی چشم / پوست، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،مثل حساسیت به آسپیرین ، سایر NSAID ها (مانند ایبوپروفن) یا سایر مهارکننده های COX-2 پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، خصوصاً: آسم (شامل سابقه بدتر شدن تنفس پس از مصرف آسپیرین یا سایر NSAID ها)، بیماری کبدی، مشکلات معده / روده / مری (مانند خونریزی، زخم، عود مکرر) سوزش سر دل)، بیماری قلبی (مانند آنژین، حمله قلبی)، فشار خون بالا، سکته مغزی، اختلالات خونی (مانند کم خونی، مشکلات خونریزی / لخته شدن)، رشد در بینی (پولیپ بینی).

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص آسم یا سابقه بدتر شدن تنفس پس از مصرف آسپیرین یا سایر NSAID ها، بیماری کبدی، مشکلات معده / روده / مری (مانند خونریزی، زخم، عود مکرر) سوزش سر دل)، بیماری قلبی (مانند آنژین، حمله قلبی)، فشار خون بالا، سکته مغزی، اختلالات خونی (مانند کم خونی، مشکلات خونریزی / لخته شدن)، رشد در بینی (پولیپ بینی)مطلع سازید.

مشکلات کلیه با استفاده از داروهای NSAID، از جمله سلکوکسیب، ایجاد میشود. در صورت کمبود آب بدن، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی در افراد مسن یا استفاده از داروهای خاص، احتمالاً مشکلاتی به وجود می آیند (به بخش تداخلات دارویی نیز مراجعه کنید). برای جلوگیری از کمبود آب بدن طبق دستور پزشک مایعات زیادی بنوشید و در صورت تغییر در مقدار ادرار، فوراً به پزشک خود بگویید.

این دارو میتواند باعث خونریزی معده شود. استفاده روزانه از الکل و تنباکو، به ویژه در صورت ترکیب با این دارو، ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. مصرف الکل و سیگار را محدود کنید. برای اطلاعات بیشتر با دکتر یا داروساز خود مشورت کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو بیشتر در معرض خونریزی معده / روده، مشکلات کلیوی، حمله قلبی و سکته هستند

استفاده از این دارو برای کودکان مبتلا به آرتریت روماتوئید نوجوانان با شروع سیستمیک احتیاط توصیه می شود زیرا ممکن است در معرض خطر افزایش خونریزی / لخته شدن خون (انعقاد داخل عروقی منتشر) باشند.

در صورت بروز خونریزی یا کبودی در انگشتان دست و پا، فورا به پزشک مراجعه کنید

قبل از استفاده از این دارو، زنان در سنین باروری باید با پزشک خود در مورد فواید و خطرات استفاده از این دارو صحبت کنند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد مورد نیاز استفاده شود. مصرف آن در سه ماهه اول و آخر بارداری به دلیل آسیب احتمالی به نوزاد متولد نشده و تداخل در زایمان توصیه نمی شود.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. در حالی که گزارشی از آسیب رساندن به نوزادان شیرده گزارش نشده است، قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند:

این دارو در صورت مصرف با سایر داروهایی که باعث خونریزی میشود خطرناک است، به عنوان مثال می توان به داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، "داروهای رقیق کننده خون" مانند دبیگاتران / انوکساپارین / وارفارین و سایر موارد اشاره کرد.

تمام برچسب های داروهای تجویزی و بدون نسخه را به دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از داروها حاوی تسکین دهنده درد / کاهش دهنده تب ( آسپیرین ، NSAID ها مانند ناپروکسن یا ایبوپروفن) هستند.

این داروها مشابه سلکوکسیب هستند و در صورت مصرف همزمان عوارض جانبی افزایش میابد. با این وجود، اگر پزشک شما را به مصرف دوز پایین آسپیرین جهت جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی (معمولاً با دوزهای 81-325 میلی گرم در روز)تجویز کرده، باید آسپیرین را ادامه دهید.

از پزشک معالج یا پزشک داروخانه برای جزئیات بیشتر بپرسید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت درد شدید معده، استفراغ شبیه زمین قهوه، تغییر در مقدار ادرار، تنفس کند یا کم عمق، سردرد شدید یا از دست دادن هوشیاری باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تست های آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند فشار خون، شمارش کامل خون، آزمایش های عملکرد کبد و کلیه) به صورت دوره ای برای کنترل پیشرفت و برسی عوارض جانبی انجام میشود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

درمان غیر دارویی برای آرتروز که توسط پزشک تأیید شده است (مانند کاهش وزن در صورت نیاز، تمرینات تقویت کننده و تهویه) می تواند به بهبود انعطاف پذیری، دامنه حرکت و عملکرد مفصلی شما کمک کند. برای راهنمایی های خاص با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش