ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سماگلوتید Semaglutide

نام های تجاری: اوزمپیک ریبلسوس وگووی

موارد مصرف

سماگلوتید

از سماگلوتید با یک رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی برای کنترل قند خون بالا در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شود. کنترل میزان قند خون بالا از آسیب کلیه نابینایی، مشکلات عصبی، از دست دادن اندام و مشکلات عملکرد جنسی جلوگیری می کند. کنترل مناسب دیابت خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش می‌دهد. سماگلوتید مانند هورمون طبیعی در بدن (اینکرتین) عمل می کند. این عمل با ایجاد ترشح انسولین در پاسخ به افزایش قند خون (مانند بعد از غذا) و کاهش میزان قند کبد ایجاد می شود.

سماگلوتید

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

طبق دستور پزشک، این دارو را با یک جرعه آب ساده (بیشتر از 4 اونس یا 120 میلی لیتر) معمولاً یک بار در روز مصرف کرده و آن را با هیچ نوشیدنی دیگری مصرف نکنید. قرص را کامل بلعیده و از شکستن، جویدن و خرد کردن آن خودداری نمایید. قبل از خوردن یا نوشیدن چیزی غیر از آب ساده و قبل از مصرف هر داروی دیگر به صورت خوراکی، حداقل 30 دقیقه پس از مصرف سماگلوتید شکیبایی بفرمایید.

برای اثربخشی بهتر، باید 30 تا 60 دقیقه بعد از مصرف سماگلوتید غذا بخورید. مهم است که این دارو را با هر دوز مصرفی به همان روش مصرف کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی و میزان پاسخ بدن به درمان تعیین شده و برای کاهش خطر بروز عوارض جانبی جدی، مصرف این دارو از دوز‌های پایین آغاز شده و به تدریج افزایش می‌یابد. از دستورات پزشک به خوبی پیروی کنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

دوز مصرفی دارو و تعداد دفعات مصرف آن را افزایش ندهید و از طولانی‌تر کردن مدت زمان مصرف دارو نسبت به تجویز پزشک، خودداری کنید. این امر نه تنها موجب پیشرفت فرایند بهبود نشده، بلکه باعث افزایش خطر بروز عوارض جانبی جدی می‌شود.

در صورت تداوم یا تشدید وضعیت(بالا بودن یا پایین بودن قند خون)، موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، شکم درد، از دست دادن اشتها، اسهال یا یبوست می‌توانند از عوارض این دارو باشند. با ادامه مصرف سماگلوتید حالت تهوع معمولاً کاهش می یابد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید پزشک معالجتان این دارو را به دلیل بیشتر بودن منافع این دارو نسبت به عوارض آن برای شما تجویز کرده است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز عوارض جانبی مانند: علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، تغییرات بینایی (مانند کاهش / تاری دید)، موضوع را سریعاٌ به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

سماگلوتید به ندرت باعث بروز بیماری بسیار جدی لوزالمعده (پانکراتیت) شده است. در صورت بروز علائم پانکراتیت، از جمله: درد شدید معده یا شکم، حالت تهوع یا استفراغ مداوم، بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

اگرچه سماگلوتید به خودی خود معمولاً باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) نمی شود، اما در صورت تجویز این دارو با سایر داروهای دیابت، ممکن است موجب بروز قند خون پایین شود. با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد کاهش دوز مصرفی سایر داروهای دیابت صحبت کنید. نوشیدن مقادیر زیاد الکل، دریافت نکردن کالری کافی از غذا یا انجام ورزش های سنگین غیرمعمول نیز ممکن است منجر به کاهش قند خون شود. علائم ممکن است شامل تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب سریع، گرسنگی، تاری دید، سرگیجه یا گزگز دست یا پاها باشد. همراه داشتن قرص یا ژل گلوکز برای درمان قند خون پایین عادت خوبی است. اگر این اشکال قابل اعتماد گلوکز را همراه خود ندارید، با خوردن نوعی منبع سریع الهضم قند مانند قند خوراکی، عسل، آب نبات یا نوشیدن آب میوه یا نوشابه غیر رژیمی، به سرعت قند خون خود را افزایش دهید. با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید تا دریابید که اگر یک وعده غذایی را فراموش کردید چه کاری باید انجام دهید.

علائم قند خون بالا (افزایش قند خون) شامل افزایش تشنگی یا ادرار است. در صورت بروز این علائم فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است نیاز باشد دوز مصرفی دارو افزایش یابد.

سماگلوتید

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید با جویدن، مکیدن و حل کردن دارو در دهان امکان بروز واکنش‌های آلرژیک افزایش می‌یابد.

 موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف سماگلوتید، در صورت حساسیت به این دارو و یا موارد دیگر، موضوع را با پزشک معالج خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید. این دارو ممکن است حاوی مواد غیرفعالی باشدکه می توانند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: نوعی مشکل خاص چشم (رتینوپاتی دیابتی)، بیماری پانکراس (پانکراتیت)، مشکلات کلیوی، اختلالات معده یا روده (مانند گاستروپارزی و مشکلات هضم) مطلع سازید.

ممکن است به دلیل قند خون بسیار پایین یا بالا، دچار تاری دید، سرگیجه یا خواب آلودگی شوید. از رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری و دید واضح دارد، تا زمانی که بتوانید آن را در امنیت و وضعیت مساعد انجام دهید، خودداری نمایید.

همچنین مصرف الکل را در دوره استفاده از این دارو محدود نمایید زیرا ممکن است خطر تشدید قند خون پایین را افزایش دهد.

هنگامی که بدن تحت فشار است (مثلاً به دلیل تب، عفونت، آسیب یا جراحی)، کنترل قند خون ممکن است دشوارتر باشد. با پزشک خود مشورت کنید زیرا این امر ممکن است نیاز به تغییر در برنامه درمانی، داروها و یا آزمایش قند خون داشته باشد.

پیش از انجام جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را از کلیه محصولات مصرفی خود (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع نمایید.

استفاده از این دارو در دوران بارداری، تنها در موارد اضطراری مجاز می‌باشد و در صورتی که قصد بارداری داشته، باردار بوده و یا احساس می‌کنید که باردار هستید، سریعاً در مورد مزایا و خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.تولید‌کننده این دارو توصیه می کند استفاده از این دارو را 2 ماه قبل از بارداری برنامه ریزی شده متوقف کنید.

سماگلوتید

بارداری ممکن است باعث دیابت شود یا آن را تشدید کند. در مورد برنامه کنترل قند خون در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. پزشک ممکن است در طی بارداری درمان دیابت را تغییر دهد (مانند رژیم غذایی و داروهایی از جمله انسولین).

انتقال یا عدم انتقال این دارو به شیر مادر نامشخص می‌باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه‌ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی سماگلوتید را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

داروهای مسدود کننده بتا (مانند متوپرولول، پروپرانولول، قطره های چشم گلوکوم مانند تیمولول) ممکن است از ضربان قلب سریع و تپنده ای که معمولاً در هنگام پایین آمدن قند خون (هیپوگلیسمی) احساس می کنید، جلوگیری کنند. سایر علائم کاهش قند خون مانند: سرگیجه، گرسنگی یا تعریق، تحت تأثیر این داروها قرار نمی گیرند.

بسیاری از داروها می توانند بر قند خون تاثیز گذاشته و کنترل آن را دشوار کنند. قبل از شروع، قطع یا تغییر هر دارویی، با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد چگونگی تأثیر دارو بر قند خون صحبت کنید. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر علائمی از قند خون بالا یا پایین دارید سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد پزشک داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی را تنظیم کند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکلات تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

از تجویز سرخودانه این دارو به دیگران بپرهیزید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کنترل دیابت با داروها، رژیم غذایی، ورزش و معاینات منظم پزشکی، در یک برنامه آموزش دیابت شرکت کنید.

علائم قند خون بالا و پایین و نحوه درمان قند خون پایین را بیاموزید و قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید.

هنگام استفاده از این دارو باید آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند عملکرد کلیه، قند خون ناشتا، هموگلوبینA1c ) انجام شود تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش