ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

لیبتایو (سمیپلیماب) Libtayo (Cemiplimab)

نام های تجاری: لیبتایو سمیپلیماب-آر دبلیو ال سی

موارد مصرف

این دارو برای درمان نوع خاصی از سرطان پوست (کارسینوم سلول سنگفرشی پوست-CSCC) استفاده می شود. این عمل با تغییر عملکرد سیستم ایمنی بدن شما و هدایت آن برای حمله به سلولهای سرطانی، کار می کند و متعلق به یک دسته از داروها است که به عنوان آنتی بادی مونوکلونال شناخته می شود.

اَشکال دارویی

محلول وریدی (350 میلی گرم در 7 میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو توسط یک متخصص در عرض 30 دقیقه به آهستگی در ورید تزریق می شود. این دارو طبق دستور پزشک و معمولاً هر 3 هفته یکبار تجویز می شود.

در صورت بروز علائمی مانند تب، لرز، گرگرفتگی، سرگیجه یا غش، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، ممکن است پزشک برای مدتی درمان شما را متوقف کند و یا برای کمک به درمان عوارض جانبی این دارو داروی دیگری (کورتیکواستروئید مانند پردنیزون) تجویز کند.

عوارض جانبی

اسهال، حالت تهوع یا کاهش اشتها می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله سرفه شدیدتر، اسهال همراه با خون یا مخاط، درد شدید معده یا شکم، زخم های دهان، گلو، علائم بیماری کبد (مانند حالت تهوع، استفراغ)، کاهش اشتها، زردی چشم / پوست، ادرار تیره)، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار، ادرار صورتی یا خونی)، کبودی، خونریزی، تورم دست ها / مچ پا / پا، ضعف غیرمعمول، سفتی مفصل، درد مفصل، ضعف عضلانی، حساسیت به لمس، درد، اسپاسم، گرفتگی عضلات، بی حسی، سوزن سوزن شدن بازوها، پاها، از دست دادن هماهنگی، قرمزی چشم، حساسیت به نور، تغییرات بینایی، سردرد غیرمعمول، تشنج را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث مشکلات غدد هورمونی (مانند تیروئید، هیپوفیز، آدرنال، لوزالمعده) شود و ترشح هورمون را کاهش دهد. اگر علائمی از جمله: عدم تحمل سرما یا گرما، کاهش وزن / افزایش وزن غیرقابل توضیح، افزایش تشنگی / ادرار، تغییرات خلقی یا رفتاری (مانند کاهش میل جنسی، تحریک پذیری، فراموشی)، ضربان قلب نامنظم، خستگی غیرمعمول، یبوست فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: درد قفسه سینه، تنگی نفس، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

این دارو معمولاً می تواند باعث خارش یا جوش شود که معمولاً جدی نیست. با این حال، شما ممکن است نتوانید علایم جدی آن را تشخیص دهید. در صورت بروز عارضه های پوستی و خارش، به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی یا خانوادگی به خصوص پیوند اعضا، پیوند سلول های بنیادی با سلول های اهدا کننده مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از این دارو نباید باردار شوید. سمیپلیماب ممکن است به جنین آسیب برساند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید آزمایش بارداری را تجویز کند. خانمها و آقایانی که از این دارو استفاده می کنند باید با روش های قابل اطمینان از بارداری، در طول درمان و به مدت 4ماه پس از قطع درمان جلوگیری کنند.

در صورت بارداری، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو و به مدت 4 ماه پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی سمیپلیماب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

آزمایشات پزشکی (مانند عملکرد کبد / کلیه / تیروئید، قند خون) باید قبل از شروع مصرف این دارو و هنگام مصرف آن انجام شود. هیچ یک از قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را فراموش نکنید. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از این دارو طبق برنامه مهم است. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک یا داروساز خود بخواهید یک برنامه دوز جدید در اختیارتان قرار دهد.

نگهداری

این دارو در بیمارستان یا کلینیک تجویز می شود و در خانه نگه داری نمی شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش