ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سنا Senna

نام های تجاری: سنوسید سنوکوت سنکسون سنولاکس دوزافلکس (بیشتر)

موارد مصرف

از سنا یا همان سنوسیدها در درمان یبوست استفاده می شود. همچنین در پاک کردن روده قبل از عمل جراحی نیز نقش دارد. سنوسید ها به عنوان محرک لاگزاتیو شناخته می شوند. این دارو با نگه داشتن آب در روده ها باعث افزایش حرکات روده می شود و دفع مدفوع می شود.

زمان و نحوه مصرف

این دارو باید به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک مصرف گردد. در صورت مصرف این ارو برای خود درمانی از دستورالعمل های مصرفی این دارو پیروی کنید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

در صورت مصرف قرص های جویدنی، هر قرص را به خوبی بجوید و ببلعید. همچنین در صورت مصرف نوار های حل شونده، اجازه دهید هر نوار روی زبان حل شود و سپس، به همراه آب یا بدون آب، آن را ببلعید. اگر از شکل مایع این دارو استفاده می کنید، دوز مشخص شده را به کمک دستگاه یا قاشق مخصوص اندازه گیری کنید و از استفاده از قاشق آشپزخانه به دلیل عدم دقت کافی خودداری کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. از افزایش میزان دوز مصرفی و استفاده طولانی تر از مدت تجویز شده و مصرف این دارو بیش از 7 روز، مگر به دستور پزشک خودداری کنید. این کار احتمال ابتلا به عوارض جانبی را افزایش می دهد.

ممکن است دفع مدفوع بعد ازمصرف این دارو 6 تا 12 ساعت طول بکشد. در صورت بدتر شدن وضعیتتان و افزایش فشار به روده یا خونریزی رکتوم ( بخشی از روده) پزشک را در جریان قرار دهید. در صورت احتمال ابتلا به مشکلات پزشکی شدید و جدی تری فوراً به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی

درد معده، درد ناحیه ی شکم، گرفتگی، حالت تهوع، اسهال و ضعف می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

این دارو می تواند باعث قهوه ای شدن ادرار شود اما با قطع مصرف آن این مشکل از بین می رود.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی مانند حالت تهوع شدید، استفراغ شدید، اسهال شدید، گرفتگی شدید عضلات، ضعف، ضربان قلب غیر عادی، سرگیجه، خستگی، کاهش ادرار، تغییرات حالات روانی مانند گیجی را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص آپاندیسیت یا علائم آپاندیسیت (مانند حالت تهوع / استفراغ، درد ناگهانی یا بدون معده / شکم)، تغییر ناگهانی در دفع مدفوع که بیش از 2 هفته طول بکشد، خونریزی از راست روده، انسداد روده مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

قرص های جویدنی یا نوارهای حل شونده ممکن است حاوی قند باشند. در صورت ابتلا به دیابت، یا هر بیماری دیگر که نیاز به محدود کردن این مواد دارد، در مصرف این دارو احتیاط کنید و با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

در صورت بارداری قبل از مصرف این دارو به پزشک خود اطلاع بدهید. مصرف بیش از اندازه ی این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود.برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو می تواند از شیر مادر به نوزاد منتقل شود. اما احتمال آسیب به نوزاد بسیار اندک می باشد بنابراین قبل از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

اثرات برخی از داروها در صورت مصرف همزمان سایر داروها یا محصولات گیاهی می تواند تغییر کند. که می تواند خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد یا ممکن است باعث عدم عملکرد درست دارو شود. این تداخلات دارویی ممکن است، اما همیشه اتفاق نمی افتد. پزشک یا پزشک داروخانه اغلب می تواند با تغییر در نحوه مصرف داروها یا با نظارت دقیق، از تداخلات جلوگیری کرده یا آن را مدیریت کند.

برای کمک به پزشک و داروساز خود در ارائه بهترین مراقبت، حتماً قبل از شروع درمان با این محصول، نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید تا خطر ابتلا به مشکلات جدی تر کاهش یابد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت درد یا گرفتگی شدید معده و ناحیه ی شکمی، حالت تهوع مداوم، اسهال و استفراغ باشد.

توجه

به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و آزمایش های خود را انجام دهید.

تغییراتی در سبک زندگی مانند ورزش، نوشیدن آب کافی و رژیم غذایی مناسب با غذاهای غنی از فیبر مانند سبوس، میوه جات، سبزیجات تازه می تواند از بروز یبوست جلوگیری کند و یا آن را برطرف کند. در رابطه با تغییراتی که می تواند برای شما مفید باشد با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و برند های مختلف این دارو، نیاز به نگهداری های متفاوتی دارند.برای نحوه صحیح نگهداری، بسته بندی دارو را بررسی کنید یا از پزشک داروخانه سوال کنید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش