ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سنوبامات Cenobamate

نام های تجاری: اکسکاپری اکسکاپری تیتراسیون پک اکسکاپری پک

موارد مصرف

این دارو برای درمان نوع خاصی از اختلال تشنج (تشنج جزئی) استفاده می شود. نحوه دقیق اثر گذاری دارو مشخص نیست، اما امکان دارد بر عملکرد برخی از اعصابی که باعث تشنج می شوند، تأثیر بگذارد.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً یکبار در روز، به صورت خوراکی با غذا یا بدون آن مصرف کنید. دارو باید به طور کامل مصرف شود. با این حال، بسیاری از داروهای مشابه (قرص هایی با سرعت اثر بالا) می توانند خرد یا جویده شوند. دستورالعمل های پزشک خود را در مورد نحوه مصرف این دارو دنبال کنید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است. برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی، پزشک دارو را با دوز کم شروع کرده و به تدریج دوز را افزایش می دهد. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید بدون مشورت با پزشک قطع شود. قطع ناگهانی دارو، می تواند باعث تشدید برخی عوارض مانند تشنج شود

همچنین، قطع ناگهانی این دارو باعث عوارض ترک مصرف می شود، به خصوص اگر مدت طولانی یا در دوزهای بالا از آن استفاده کرده باشید. برای جلوگیری از این حالت، پزشک حداقل در طی 2 هفته دوز را به آرامی کاهش می دهد. در صورت مشاهده علائم ترک مانند کاهش اشتها یا تغییرات ذهنی / خلقی مانند افسردگی، از دست دادن حافظه، اختلال در خواب، فوراً به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

اگرچه این دارو به افراد زیادی کمک می کند، اما این دارو گاهی می تواند باعث اعتیاد شود. در صورت ابتلا به اختلال مصرف (مانند استفاده بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل) این خطر افزایش می یابد. این دارو را دقیقاً طبق دستورالعمل مصرف کنید تا خطر اعتیاد کاهش یابد. از پزشک خود یا پزشک داروخانه برای جزئیات بیشتر سوال نمایید.

برای جلوگیری از سرقت، سو استفاده یا سو مصرف، این دارو را در مکانی امن نگهداری کنید.

در صورت تداوم یا تشدید وضعیت، به پزشک اطلاع دهید.

عوارض جانبی

خواب آلودگی، سرگیجه، خستگی، حالت تهوع، استفراغ، یبوست، کاهش اشتها، اسهال یا ضعف می توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی: مشکلات راه رفتن / تعادل، مشکلات هماهنگی، تغییرات بینایی (مانند تاری دید، دو بینی، کاهش بینایی)، احساس چرخش (سرگیجه)، مشکل خواندن / صحبت کردن / نوشتن، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: ضربان قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید، غش، بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

تعداد کمی از افرادی که برای هر شرایطی از داروهای ضدتشنج استفاده می کنند (مانند تشنج، اختلال دو قطبی، درد)، دچار افسردگی، افکار / اقدام به خودکشی یا سایر مشکلات روحی و روانی می شوند. اگر شما یا خانواده متوجه تغییر غیرمعمول / ناگهانی در خلق و خو، افکار یا رفتار خود مانند مشکلات تفکر واضح یا توجه، کند شدن فکر، گیجی، مشکلات حافظه، علائم افسردگی، افکار خودکشی، افکار آسیب رساندن به خودتان شده اید فوراً پزشک خود را مطلع کنید..

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تب، تورم غدد لنفاوی، راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، اختلالات روحی / خلقی (مانند گیجی، افسردگی، افکار خودکشی)، اختلال مصرف مواد (مانند استفاده بیش از حد یا اعتیاد به داروها / الکل) مطلع سازید.

این دارو قادر است شرایطی ایجاد کند که بر ریتم قلب تأثیر بگذارد (کوتاه شدن QT). کوتاه شدن QT به ندرت می تواند باعث ضربان قلب سریع / نامنظم (به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که بلافاصله به مراقبت پزشکی نیاز دارد.

اگر بیماری خاصی دارید یا داروهای دیگری مصرف می کنید که باعث کوتاه شدن QT می شوند، این خطر افزایش می یابد. قبل از استفاده از سنوبامات، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک خود یا پزشک داروخانه بگویید و در صورت وجود هر یک از شرایط: برخی مشکلات قلبی (ضربان قلب نامنظم، کوتاه شدن QT در EKG)، سابقه خانوادگی برخی مشکلات قلبی (کوتاه شدن QT در EKG، مرگ ناگهانی قلبی) به پزشک اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. با این حال، از آنجا که تشنج های درمان نشده نوعی بیماری جدی می باشند که می توانند هم به زن باردار و هم به جنین آسیب برسانند، مصرف این دارو را قطع نکنید، مگر اینکه به دستور پزشک خود باشد. اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری صحبت کنید.

از آنجا که در صورت استفاده از این دارو، قرص ها، چسب ها، ایمپلنت ها و تزریق های ضد بارداری موثر نیستند، اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری را با پزشک برسی نمایید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست لذا قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

این دارو می تواند باعث کاهش سرعت دفع سایر داروها از بدن شود، که می تواند بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. از این داروها می توان به آسوناپرویر، اومیتاسویر / پاریتاپرویر / ریتوناویر و سایر موارد اشاره کرد.

این دارو می تواند تاثیر محصولات کنترل بارداری هورمونی مانند قرص، پچ یا حلقه را کاهش دهد که به دنبال آن بارداری رخ می دهد.

هنگام استفاده از این دارو باید از روش های قابل اطمینان جلوگیری از بارداری استفاده کنید، با پزشک خود یا پزشک دروخانه در این زمینه مشورت کنید. همچنین اگر لکه یا خونریزی جدیدی دارید به پزشک خود بگویید، زیرا می تواند نشانه بارداری باشد

اگر از داروهایی که باعث خواب آلودگی و گیجی می شوند از جمله الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی و مسکن های افیونی (مانند کدئین) استفاده می کنید، حتماً آن را به پزشک خود اطلاع دهید. برچسب روی تمام داروهای خود را بررسی کنید (مانند آلرژی یا داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی) چرا که می توانند حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شود. از پزشک داروخانه نحوه استفاده صحیح داروها را جویا شوید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید این کار خلاف قانون است.

حین استفاده از این دارو آزمایش های تشخیصی و یا پزشکی (مانند عملکرد کبد، سطح خون پتاسیم) انجام می شود. تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را نگه داری کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش