ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سورافنیب Sorafenib

نام های تجاری: نکساوار سورانکس سوارا سورافنیب اکتِ نکسوبان سوراووس رافنکس نکسوفنیب (بیشتر)

موارد مصرف داروی Nexavar 

نکساوار

از این دارو در درمان سرطان کلیه، کبد و تیروئید استفاده می شود. این دارو منجر به کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا استعلام قیمت نکساوار در ایران و همچنین ثبت سفارش خرید داروی نکساوار در سایت سامانه سلامت سین سا؛ با ما در ارتباط باشید.

اَشکال دارویی نکساوار

قرص خوراکی (200 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف داروی نکساوار (Nexavar)

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید به صورت خوراکی، با معده خالی (حداقل 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا) ،طبق دستور پزشک و معمولاً دو بار در روز مصرف شود.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.از افزایش میزان دوز مصرفی و مصرف طولانی تر از مدت تجویز شده خودداری کنید.زیرا اینکار نتنها به تسریع بهبود شما کمکی نخواهد کرد بلکه احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید داروی نکساوار با کارشناسان ما در سامانه سلامت سین سا در تماس باشید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب می باشد و ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند، در صورت بارداری یا احتمال باردار شدن از لمس این دارو یا تنفس گرد و غبار قرص ها خودداری کنید.

عوارض جانبی Nexavar 

کاهش وزن، حالت تهوع / استفراغ، اسهال، کاهش اشتها، تغییر در چشایی، خشکی پوست، زخم های دهان، ریزش مو، تغییر صدا یا خستگی می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو ممکن است فشار خون را افزایش دهد. بنابراین فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است پزشک فشار خون را با دارو کنترل کند.

گاهی اوقات درمان با این دارو منجر به ایجاد واکنش پوستی بنام سندرم دست و پا در دست / پا ها می شود. در صورت مشاهده تورم، درد، قرمزی، تاول یا سوزن سوزن شدن دست و پا، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک بر اساس شدت سندرم پای دست و پا، ممکن است یک داروی اضافی برای کاهش علائم تجویز کند، یا درمان با سورافنیب را متوقف یا به تأخیر بیندازد.

این دارو می تواند بر عملکرد تیروئید تأثیر بگذارد. در صورت مشاهده علائم کم کاری تیروئید (مانند افزایش وزن، عدم تحمل سرما، ضربان قلب آهسته، یبوست یا خستگی غیرمعمول) و یا علائم پرکاری تیروئید (مانند تغییرات ذهنی / خلقی، عدم تحمل گرما، وزن غیرمعمول)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند کبودی / خونریزی آسان، علائم بیماری کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغ مداوم، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره)، بی حسی / سوزن سوزن شدن پوست، ترمیم کند زخم، اسپاسم عضلات، علائم عفونت (مانند گلودرد مداوم، تب)، علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا / پا، خستگی غیرمعمول) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز علائمی مانند درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، تعریق غیرمعمول، ضربان قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید، غش کردن، استفراغ شبیه تفاله قهوه، مدفوع سیاه / خونی، درد ناگهانی / شدید کمر یا سردرد، ضعف در یک طرف بدن، تغییرات ناگهانی بینایی، اختلال در صحبت کردن و گیجی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

سورافنیب معمولاً می تواند عارضه های پوستی ایجاد کند که معمولاً جدی نمی باشد. با این حال، ممکن است تشخیص آن از عارضه های نادری که می تواند نشانه ای از یک واکنش شدید باشد، دشوار باشد. در صورت بروز عارضه های پوستی فوراً به پزشک مراجعه کنید. جهت تهیه داروی نکساوار از لینک ثبت سفارش دارو در سایت سامانه سلامت سین سا استفاده کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف نکساوار

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات خونریزی، جراحی / آسیب اخیر، بیماری قلبی (مانند حمله قلبی، بیماری عروق کرونر)، فشار خون بالا، مشکلات رگهای خونی (مانند آنوریسم یا پارگی / شکستگی در آئورت یا سایر رگهای خونی)، بیماری کبدی مطلع سازید.

سورافنیب ممکن است باعث ایجاد وضعیتی شود که بر ریتم قلب تأثیر گذار می باشد (طولانی شدن QT). طولانی شدن QT می تواند به ندرت باعث ضربان قلب سریع / نامنظم سریع (به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که به مراقبت پزشکی فوری نیاز دارد.

در صورت ابتلا به عارضه پزشکی خاصی یا مصرف داروهای دیگر که ممکن است باعث طولانی شدن زمان QT شود، ممکن است خطر طولانی شدن QT افزایش یابد. قبل از استفاده از سورافنیب، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید. همچنین در صورت ابتلا به عارضه هایی مانند برخی مشکلات قلبی (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در EKG)، سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص، طولانی شدن (QT) در EKG، ایست ناگهانی قلب) پزشک خود را در جریان امور قرار دهید.

همچنین سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون می تواند خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت مصرف داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور / "قرص های آب") یا ابتلا به عارضه ای مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در رابطه با مصرف بی خطر سورافنیب با پزشک خود مشورت کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث کاهش سرعت یا تضعیف بهبود زخم ها شود. در رابطه با خطرات و مزایای این دارو قبل از جراحی، با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است پزشک قطع موقت این دارو را حداقل 10 روز قبل از جراحی توصیه کند. در رابطه با زمان قطع و شروع مجدد درمان با سورافنیب با پزشک خود مشورت کنید. در صورت مشاهده زخم هایی که خوب ترمیم نمی شوند، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است افراد مسن حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص طولانی شدن QT نشان دهند.

در صورت بارداری یا احتمال بارداری به پزشک خود اطلاع دهید.از بارداری در طی مصرف این دارو به دلیل احتمال آسیب به جنین خودداری کنید.پزشک قبل از شروع مصرف دارو باید یک تست بارداری انجام دهد.زنان باید از راه های مطمئن پیشگیری از بارداری در طی مصرف دارو و 6 ماه پس از قطع مصرف دارو و مردان باید از راه های مطمئن پیشگیری از بارداری در طی مصرف دارو و 3 ماه پس از قطع مصرف دارو استفاده کنند.در صورت باردار شدن یا بارداری شریک جنسی خود فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به دلیل احتمال آسیب رسانی به نوزاد، شیردهی به نوزاد در طی درمان و 2 هفته پس از قطع مصرف دارو توصیه نمی شود.بنابراین حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی Nexavar 

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی نکساوار را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: ایرینوتکان.

سایر داروها با دفع این دارو از بدن، بر روی عملکرد آن اثر می گذارند. از این دسته می توان به نئومایسین، ریفامایسین (مانند ریفامپین، ریفابوتین)، گل راعی، داروهایی که برای درمان تشنج استفاده می شود (مانند کاربامازپین، فنی توئین) و غیره اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند فشار خون، عملکرد کبد / تیروئید، شمارش کامل خون، سطح الکترولیت) غافل نشوید. .به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و تمامی تست های آزمایشگاهی را انجام دهید.برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش