ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سوربیتول Sorbitol

نام های تجاری: سورال آرلکس

موارد مصرف

سوربیتول

داروی سوربیتول به عنوان یک ملین برای درمان یبوست استفاده می‌شود.

با توجه به نام تجاری این دارو، سوربیتول، ممکن است به صورت خوراکی یا به صورت مقعدی استفاده شود. بعضی از انواع این دارو فقط می‌توانند به صورت مقعدی استفاده شوند. توجه داشته باشید که حتما برچسب دارو را برای اطلاع از چگونگی مصرف آن بررسی کنید.

سوربیتول

زمان و نحوه مصرف

در صورتی که از این دارو را به صورت خوراکی استفاده می‌کنید از دستورالعمل پزشک خود پیروی کنید.

در صورتی که داروی سوربیتول را به صورت مقعدی استفاده می‌کنید تنقیه را به خوبی مخلوط کنید و طبق دستورالعمل پزشک یا برچسب نحوه‌ی استفاده از دارو آن را مصرف کنید.
داروی سوربیتول را به طور خودسرانه بیش‌تر از یک هفته مصرف نکنید و بدون تجویز پزشک سایر ملین‌ها را به همراه این دارو استفاده نکنید.

داروهای ملین باید به طور موقت و تا زمانی مورد استفاده قرار بگیرند که دفع از طریق روده به حالت نرمال برگردد. استفاده‌ی طولانی مدت از ملین‌ها می‌تواند باعث وابستگی به این نوع داروها شود.

عوارض جانبی

حالت تهوع، گاز، اسهال، گرفتگی معده یا تحریک مقعدی می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی جدی: خونریزی مقعدی، استفراغ، ضعف، سرگیجه، اصرار مداوم برای تخلیه روده بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز عارضه جانبی بعید اما بسیار جدی، مانند مدفوع سیاه و قیری فوراً به پزشک خود بگویید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

اگر بیماری خاصی دارید از این دارو استفاده نکنید. قبل از استفاده از این دارو، در صورت موارد: درد بی دلیل معده، حالت تهوع / استفراغ، خونریزی مقعدی، تغییر ناگهانی در عادات روده بیش از 2 هفته، با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مشرت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مطلع سازید.

اگر یبوست پس از یک هفته استفاده از این دارو برطرف نشد، سریعاً با پزشک تماس بگیرید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو احتیاط کنند زیرا آنها حساسیت بیشتری نشان می دهند.

سوربیتول

کودکان حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو نشان می دهند لذا در مصرف آن احتیاط کنید.

مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود. اگر باردار هستید با پزشک خود مشورت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر همچنان مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: لامیوودین، ​​سایر ملین ها، سدیم پلی استایرن سولفونات، نرم کننده های مدفوع.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت گرفتگی معده، اسهال باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

جهت اقدامات مناسب برای جلوگیری از یبوست با پزشک خود مشورت کنید. این کارها شامل نوشیدن مایعات بیشتر، افزایش فله یا فیبر در رژیم غذایی و ورزش منظم می باشد.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. برای محدوده دمایی مناسب به اطلاعات نگه داری چاپ شده روی بسته بندی مراجعه کنید. اگر در مورد نگهداری سوالی دارید، از پزشک داروخانه سوال بپرسید. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش