ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سوماتریپتان Sumatriptan

نام های تجاری: سومی ترکس بایوتریپتان میگراکیم میگرستاپ آنتی میگرامین سومیگرال میگراتکس بلاترون SUMAtriptan Succinate Syringe Sumavel DosePro Zembrace SymTouch (بیشتر)

موارد مصرف

سوماتریپتان برای درمان میگرن استفاده می شود. به تسکین سردرد، درد و سایر علائم میگرن (از جمله حالت تهوع، استفراغ، حساسیت به نور / صدا) کمک می کند. سرعت بالای درمان توسط این دارو باعث برگشت به روال عادی زندگی می شود و نیاز به داروهای ضد درد را کاهش می دهد. سوماتریپتان متعلق به دسته ای از داروها است که به تریپتان معروف می باشند. این ماده بر روی یک ماده طبیعی خاص (سروتونین) که باعث تنگی عروق خونی در مغز می شود، تأثیر می گذارد. همچنین می تواند با تأثیر بر برخی اعصاب مغز، درد را تسکین دهد.

سوماتریپتان از بروز میگرن جلوگیری نمی کند یا تعداد دفعات حملات میگرن را کاهش نمی دهد.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

پس از ظهور علائم میگرن، این دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید، دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. درصورت عدم بهبودی مصرف داروی خود را افزایش ندهید. اگر علائم تا حدی بهبود یافته یا برخی عوارض مثل سردرد وجود دارد ممکن است بخواهید یک دوز دیگر درکمتر از 2 ساعت از دوز قبلی مصرف کنید، اما به طور کلی نباید در یک دوره 24 ساعته بیش از 200 میلی گرم دارو مصرف کنید.

همچنین این دارو می تواند به عنوان پشتیبان استفاده و تزریق شود، اگر علائم بازگشت پیدا کرد ممکن است بخواهید این دارو را دوباره به صورت خوراکی مصرف کنید اما مراقب باشید در یک دوره 24 ساعته حداکثر تا 100 میلی گرم می توانید از این دارو مصرف کنید.

درصورت وجود مشکلات قلبی، پزشک ممکن است معاینات قلبی را انجام دهد. همچنین ممکن است اولین دوز را در مطب تجویز کند تا شما را از لحاظ عوارض جانبی جدی مثل درد قفسه سینه نظارت کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

اگر در طول ماه 10 روز یا بیشتر از این دارو استفاده می کنید امکان تشدید سردرد وجود دارد، داروها را بیشتر از زمان تجویز شده مصرف نکنید.

درصورت نیاز مکرر به استفاده از این دارو یا بی اثر بودن مصرف دارو یا تشدید سردرد به پزشک اطلاع دهید.

عوارض جانبی

گرگرفتگی، احساس گزگز / بی حسی / خارش / گرما، خستگی، ضعف، خواب آلودگی یا سرگیجه، می تواند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

امکان افزایش فشار خون حین مصرف این دارو وجود دارد و نیاز هست فشار خون خود را مرتبا برسی کنید و در صورت بالابودن به پزشک اطلاع دهید

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: کبودی انگشتان دست / انگشتان پا / ناخن، سرد شدن دستها / پاها، تغییرات شنوایی، تغییرات ذهنی / خلقی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

سوماتریپتان می تواند باعث گرفتگی، درد یا فشار قفسه سینه/ فک / گردن شود که معمولاً جدی نیست. با این حال، این عوارض مانند علائم حمله قلبی است که شامل درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، تنگی نفس یا تعریق غیرمعمول می باشد. در صورت بروز این موارد یا سایر عوارض جانبی جدی، از جمله: ضربان قلب سریع / نامنظم، بیهوش شدن، درد شدید معده / شکم، اسهال خونی، علائم سکته مغزی (مانند ضعف در یک طرف بدن، مشکل در صحبت کردن، تغییرات ناگهانی بینایی، گیجی)به پزشک اطلاع دهید.

این دارو ممکن است سروتونین را افزایش دهد و بندرت باعث ایجاد بیماری بسیار جدی به نام سندرم / سمیت سروتونین شود. در صورت مصرف سایر داروهای افزاینده ی سروتونین، خطر افزایش می یابد، بنابراین تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید. در صورت بروز برخی از علائم از جمله ضربان قلب سریع، توهم، از دست دادن هماهنگی دراعضای بدن، سرگیجه شدید، حالت تهوع / استفراغ / اسهال، انقباض عضلات، تب بی دلیل، تحریک / بی قراری غیرمعمول بلافاصله با پزشک خود صحبت کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: مشکلات گردش خون (به عنوان مثال در پاها، بازوها / دستها یا معده)، انواع خاصی از سردردها (میگرن همی پلژیک یا پایه)، مشکلات قلبی ( مانند درد قفسه سینه، ضربان قلب نامنظم، حمله قلبی قبلی)، بیماری کبدی، تشنج، سکته مغزی یا "سکته مغزی کوچک" (حمله ایسکمیک گذرا) مطلع سازید

وجود بیماری های خاص می تواند خطر ابتلا به مشکلات قلبی را افزایش دهد. درصورت وجود بیماری هایی مانند: فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت، سابقه خانوادگی بیماری قلبی، اضافه وزن، استعمال دخانیات، یائسگی (زنان)، سن بیش از 40 سال (مردان) به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

خطر بیماری قلبی، بیماری کبدی و فشار خون بالا با افزایش سن افزایش می یابد. افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه فشار خون و مشکلات قلبی، حساسیت بیشتری نشان می دهند.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو به مقدار کم به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی سوماتریپتان را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

مصرف داروهای مهار کننده MAO همراه با این داروها می تواند منجر به واکنش های شدید (و حتی کشنده) شود. در طول درمان با این دارو از مصرف داروهای مهار کننده MAO (ایزوکاربوکسازید، لاینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، راساژیلین، سافینامید، سلژیلین، ترانسیل پرومین) خودداری کنید. اکثر مهارکننده های MAO نیز نباید به مدت 2 هفته قبل از درمان با این دارو مصرف شوند. از پزشک خود در مورد زمان شروع یا قطع مصرف این دارو سوال کنید.

در صورت استفاده از سایر داروهای افزاینده سروتونین، خطر سندرم/سمیت سروتونین افزایش می یابد. به عنوان مثال از این دست می توان به داروهای روان گردان مانند MDMA / "اکستازی"، و برخی داروهای ضد افسردگی (از جمله سایر SSRI ها مانند سیتالوپرام/ پاروکستین، SNRI ها مانند دولوکستین/ونلافاکسین)، تریپتوفان و غیره اشاره کرد. خطر بروز سندرم سروتونین هنگام شروع یا افزایش دوز این داروها بیشتر می باشد.

همینطور اگر از داروهای ارگوتامین (مانند دی هیدرو ارگوتامین) یا سایر داروهای "تریپتان" (مانند زولمیتریپتان، رزاتریپتان) نیز استفاده می کنید، باید زمان مصرف سوماتریپتان را از این داروها جدا کنید تا احتمال عوارض جانبی جدی کاهش یابد. از پزشک زمانبندی مصرف داروهای خود را جویا شوید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

برخی از غذاها، نوشیدنی ها یا مواد افزودنی غذایی (مانند شراب قرمز، پنیر، شکلات، گلوتامات منو سدیم) و همچنین شیوه زندگی مانند عادت های غذایی نامنظم / خواب یا استرس باعث سردرد میگرنی شود. اجتناب از این "عوامل" به کاهش حملات میگرن کمک می کند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند فشار خون) به صورت دوره ای انجام می شود تا پیشرفت شما کنترل و عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

دوز فراموش شده قابل جبران نمی باشد.

نگهداری

داروهای ساخته شده توسط شرکت های مختلف شیوه ذخیره سازی متفاوتی دارند. بسته بندی محصول را برای راهنمایی در مورد نحوه نگهداری داروی خود بررسی کنید یا از پزشک داروخانه سوال کنید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش