ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سوتنت (سونیتینیب) Sutent (Sunitinib)

نام های تجاری: سوتنت اس یو 11248 سونیتینیب اکویدا سونیتنت کیتنت تایسونا سانیتیبان باراتنت (بیشتر)

موارد مصرف داروی سوتنت(SUTENT)

داروی سوتنت (sutent)

این دارو برای درمان بعضی از سرطان ها (کلیه، لوزالمعده و روده) استفاده می شود. همچنین برای معالجه افرادی که پس از جراحی کلیه در معرض خطر بالای سرطان کلیه هستند به کار می رود. سونیتینیب باعث توقف یا کاهش رشد تومورهای سرطانی می شود. همچنین باعث کاهش رشد رگ های خونی جدید در تومور می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا استعلام قیمت سوتنت در ایران و همچنین ثبت سفارش خرید داروی سوتنت در سایت سامانه سلامت سین سا؛ با ما در ارتباط باشید.

اَشکال دارویی سوتنت

کپسول خوراکی (12.5 میلی گرم؛ 25 میلی گرم؛ 37.5 میلی گرم؛ 50 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف دارو سوتنت(SUTENT)

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید معمولا روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد. در طول درمان با این دارو مایعات زیادی بنوشید، مگر اینکه توسط پزشک شما دستور دیگری داده شده باشد.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. در برخی شرایط، شما ممکن است از این دارو برای مدت زمان مشخص استفاده کنید و بعد از آن یک دوره مصرف این دارو را به طور کلی قطع کنید. در شرایطی دیگر، ممکن است سونیتینیب را روزانه بدون وقفه مصرف کنید. در این مورد دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید.

بدون تأیید پزشک دوز مصرفی دارو را افزایش ندهید و از مصرف ان بیشتر از زمان تجویز شده خودداری کنید. چراکه در این شرایط وضعیت شما سریعتر بهبود نخواهد یافت و ممکن است خطر عوارض جانبی جدی افزایش یابد.برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید داروی سوتنت با کارشناسان ما در سامانه سلامت سین سا در تماس باشید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در هنگام استفاده از این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر اینکه پزشک خلاف این امر را به شما توصیه کند. گریپ فروت می تواند مقدار برخی از داروها را در جریان خون افزایش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

عوارض جانبی داروی سوتنت

معده ناراحت، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، تغییر در چشایی، کاهش اشتها، خشکی / ترک / ضخیم شدن پوست، آب ریزش چشم، تورم اطراف چشم، بی حسی / گزگز دست و پاها یا خستگی ممکن است از عوارض جانبی مصرف این دارو باشند. در بعضی موارد، ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع / استفراغ / اسهال، دارو درمانی لازم باشد. خوردن چندین وعده غذایی کوچک یا فعالیت محدود ممکن است به کاهش برخی از این اثرات کمک کند. در صورت تداوم یا بدتر شدن این عوارض، سریعاً به پزشک یا پزشک داروخانه خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث ریزش موی تکه ای یا کامل و تغییر در رنگ مو / پوست شود. این اثرات مضر نیستند. با این حال، برای جزئیات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید زیرا تغییر در رنگ پوست ممکن است نشانه یک بیماری جدی تر نیز باشد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: سردرد، تحریکات پوستی، تاول کف دست / کف پا، زخم / درد در زبان / دهان، کبودی / خونریزی، عدم تحمل سرما / گرما و درد بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. قرمزی / تورم بازوها یا پاها، مدفوع سیاه / خونی، استفراغی که شبیه کف قهوه است، سرفه کردن خون، بهبودی آهسته زخم، درد فک، انگشتان پا / مفصل، علائم پایین بودن قند خون (مانند گرسنگی، لرزش، ضربان سریع قلب، تعریق)، علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا / پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول / ناگهانی)، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند کاهش هوشیاری، تحریک پذیری، عصبی شدن)، تغییرات بینایی (مانند کاهش بینایی) نیز از این عوارض می باشند.

این دارو ممکن است فشار خون شما را افزایش دهد. در نتیجه فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج به پزشک اطلاع دهید. پزشک ممکن است فشار خون شما را با دارو کنترل کند.

سونیتینیب بعلت تخریب سریع سلولهای سرطانی (سندرم لیز تومور) گاهی باعث ایجاد عوارض جانبی می شود. برای کاهش خطر بروز این عوارض، پزشک ممکن است دارویی اضافه کند و به شما بگوید مایعات زیادی بنوشید. در صورت داشتن علائمی از جمله: علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار دردناک، ادرار کدر / صورتی / خونی، تغییر در مقدار ادرار)، اسپاسم عضلانی / ضعف فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: اختلال در تنفس، درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، کمر درد ناگهانی / شدید، ضعف در یک طرف بدن، مشکل در تکلم، سرگیجه شدید، غش کردن، ضربان قلب آهسته / نامنظم، تشنج فوراً به پزشک مراجعه کنید.  جهت خرید SUTENT از لینک ثبت سفارش دارو در سایت سامانه سلامت سین سا استفاده کنید.

سونیتینیب به ندرت باعث واکنش های پوستی بسیار جدی (احتمالاً کشنده) شده است. در صورت بروز علائم واکنش های جدی پوستی، از جمله: تحریکات پوستی، گرما / لایه برداری / تاول زدن / دردناک بودن پوست، پوست قرمز / بنفش، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

این دارو می تواند توانایی بدن در مبارزه با عفونت را کاهش دهد. در صورت بروز علائم عفونت مانند تب، لرز یا گلودرد مداوم، پزشک را به سرعت مطلع کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تحریکات پوستی، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف سوتنت(SUTENT)

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات خونریزی، مشکلات قلبی (مانند حمله قلبی)، فشار خون بالا، مشکلات کبدی، بیماری کلیوی، بیماری تیروئید، دیابت، مشکلات رگهای خونی (مانند آنوریسم یا پارگی / شکستگی در آئورت یا سایر رگهای خونی) مطلع سازید.

سونیتینیب ممکن است شرایطی را ایجاد کند که بر ریتم قلب تأثیر بگذارد (طولانی شدن QT). طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ضربان قلب سریع / نامنظم جدی(به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که بلافاصله به مراقبت پزشکی نیاز دارد.

در صورت داشتن شرایط پزشکی خاص یا مصرف داروهای دیگری که ممکن است باعث طولانی شدن زمان QT شوند، خطر طولانی شدن QT ممکن است افزایش یابد. قبل از مصرف سونیتینیب و در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر: برخی مشکلات قلبی (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در EKG)، سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص (QT) طولانی شدن در EKG، مرگ ناگهانی قلب)، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید.

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور / "قرص های آب") یا داشتن شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در مورد استفاده بی خطر از سونیتینیب با پزشک خود صحبت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن فلج اطفال یا واکسن آنفولانزا را از طریق استنشاق از بینی گرفته اند خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ ایمنی یا ناخن گیر با آن ها با احتیاط کار کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش هایی که در ان افراد با یکدیگر در تماس هستند خودداری کنید.

دست های خود را به خوبی بشویید تا از شیوع آلودگی جلوگیری شود.

برخی از افرادی که از سونیتینیب استفاده می کنند ممکن است مشکلات جدی در استخوان فک داشته باشند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید دهان شما را بررسی کند. قبل از انجام هرگونه کار دندانپزشکی به دندانپزشک خود بگویید که این دارو را مصرف می کنید. برای کمک به جلوگیری از مشکلات استخوان فک، معاینات منظم دندانپزشکی داشته باشید و بیاموزید که چگونه دندان ها و لثه ها را سالم نگه دارید. در صورت داشتن درد فک، فوراً به پزشک و دندانپزشک خود اطلاع دهید.

قبل از جراحی (از جمله اقدامات دندانپزشکی)، در مورد این دارو و تمام فرآورده هایی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث کاهش سرعت بهبودی زخم ها شود. پزشک یا دندانپزشک ممکن است به شما بگوید که حداقل 3 هفته قبل از جراحی یا یک عمل دندانپزشکی به طور موقت مصرف این دارو را متوقف کنید. درباره زمان قطع و زمان شروع مجدد استفاده از این دارو با پزشک یا دندانپزشک خود مشورت کنید. در صورت داشتن زخم هایی که خوب ترمیم نمی شوند سریعاً به پزشک / دندانپزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه طولانی شدن QT، حساسیت بیشتری نشان دهند.

در صورت بارداری و یا قصد بارداری، به پزشک خود اطلاع دهید. بیماران زن قبل از شروع این دارو باید آزمایش بارداری انجام دهند و هنگام استفاده از سونیتینیب نباید باردار شوید. سونیتینیب ممکن است به نوزاد آسیب برساند. بیماران زن باید هنگام استفاده از این دارو و به مدت 4 هفته پس از قطع مصرف ان، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری تحقیق کنند. بیماران مرد نیز باید هنگام استفاده از این دارو و به مدت 7 هفته پس از قطع مصرف آن، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری تحقیق کنند. در صورتی که شما یا همسرتان باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی (SUTENT)

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی سونیتینیب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: بواسیزوماب، "داروهای رقیق کننده خون" (داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین، هپارین ها).

بسیاری از داروها علاوه بر سونیتینیب ممکن است بر ریتم قلب (طولانی شدن QT) تأثیر بگذارد، از جمله آمیودارون، دوفتیلید، پیموزید، پروکائینامید، کینیدین، ​​سوتالول، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین). بنابراین، قبل از استفاده از سونیتینیب، تمام داروهایی را که در حال حاضر استفاده می کنید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

سایر داروها می توانند بر حذف سونیتینیب از بدن تأثیر بگذارند، که ممکن است بر عملکرد سونیتینیب تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به دارو های ضد قارچی آزول (مانند کتوکونازول، ایتراکونازول)، سایمتیدین، ​​مهارکننده های پروتئاز HIV (مانند ریتوناویر، ساکویناویر)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین)، ریفامایسین ها (مانند ریفامپین، ریفابوتین)، گل راعی و برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان تشنج (مانند فنی توئین، فنوباربیتال) و غیره اشاره کرد.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی سونیتینیب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از:

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند فشار خون، شمارش کامل سلول های خون، آزمایشات قلب / کبد / کلیه / عملکرد تیروئید، قند خون، سطح اسید اوریک، آنزیم های پانکراس، سطح پروتئین ادرار، سطح مواد معدنی خون مانند سدیم، پتاسیم، فسفات) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر کمتر از 12 ساعت قبل از دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

قیمت داروی سوتنت در ایران

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا ثبت سفارش خرید داروی سوتنت و کسب اطلاع از قیمت داروی سوتنت می توانید از لینک زیر در وبسایت سامانه سلامت سین سا اقدام نمایید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش