ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سیتارابین لیپوزومال Cytarabine (Liposomal)

نام های تجاری: دپوسیت لیپوزومال آرا-سی

موارد مصرف

لیپوزوم سیتارابین (سیتارابین لیپوزومال) یک داروی شیمی درمانی طولانی رهش (با آزاد سازی مداوم) است که برای درمان سرطان در ناحیه اطراف نخاع (مننژیت لنفوماتوز) استفاده می شود. این عمل باعث کاهش یا توقف رشد سلول های خاص می شود.

اَشکال دارویی

سوسپانسیون 50 میلی گرم در 5 میلی لیتر (10 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو طبق دستور پزشک معمولا با تزریق مایع نخاعی در طی 1 تا 5 دقیقه تجویز می شود. این دارو معمولاً هر 14 روز یکبار یا طبق دستور پزشک تجویز می شود.

به شما آموزش داده می شود که پس از دریافت این دارو به مدت 1 ساعت دراز بکشید.

دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد، اندازه بدن و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می­شود. بعد از چندین ماه، ممکن است پزشک این دارو را هر 28 روز (دوز نگهدارنده) تجویز کند.

ممکن است پزشک دارو یا داروهای دیگری مانند دگزامتازون را قبل و برای چند روز پس از درمان برای کاهش عوارض جانبی جدی، برای شما تجویز کند. بسیار مهم است که از این دارو طبق دستورالعمل استفاده کنید. اگر نمی توانید دگزامتازون را (مثلاً به دلیل استفراغ) مصرف کنید، یا همچنین پس از مصرف دگزامتازون دچار استفراغ شدید یا دوز دارو را فراموش کردید، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ یا تب می توانند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، از جمله: سردرد، گزگز / بی حسی، درد عضلانی، کمر درد، درد گردن / سفتی، تشنج، تورم، از دست دادن کنترل مثانه / روده، ضعف / خستگی غیرمعمول، کبودی / خونریزی آسان، علائم عفونت (به عنوان مثال، گلودرد مداوم) ،تغییرات ذهنی / خلقی (به عنوان مثال: گیجی) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی، ازجمله: ضعف / از دست دادن حرکت در یک طرف بدن، تغییرات بینایی (از جمله کوری)، تغییرات شنوایی بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف سیتارابین، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: عفونت های مغزی (مانند مننژیت باکتریایی / قارچی / ویروسی)، سایر شیمی درمانی یا پرتودرمانی مطلع سازید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن فلج اطفال را از راه دهان یا واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

دست های خود را به خوبی بشویید تا از شیوع عفونت جلوگیری کند. از تماس با افرادی که ممکن است دارای بیماری­هایی (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) باشند پرهیز کنید.

همچنین در تماس با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر که احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی دارند، احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشک خود را مطلع سازید. هنگام استفاده از سیتارابین نباید باردار شوید. سیتارابین ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند.

هنوز مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی سیتارابین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: دیگوکسین و سایر داروهای شیمی درمانی سرطان.

این دارو می تواند بر روی نتایج برخی تست های آزمایشگاهی و پزشکی (به عنوان مثال، شمارش گلبول های سفید خون در CSF) اثر گذاشته و احتمالا منجر به کاذب شدن نتیجه آزمایش می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

بهتر است آزمایش/ یا معاینات پزشکی (مانند شمارش کامل فاکتورهای خون) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

برای دریافت بهترین نتیجه بهتر است دریافت هر دوز از دارو طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده انجام شود. اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، برای تعیین یک برنامه دوز جدید با پزشک خود مشورت کنید.

نگهداری

این دارو را طبق دستورالعملی که برای انجام آن ذکر شده ذخیره کنید برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز خود مشورت کنید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش