ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سیس پلاتین Cisplatin

نام های تجاری: پلاتینول پلاتینول-ای کیو پلاتینول (دسترسی محدود) سیسپلات سیس پلاتین مایلن سیس پلاتین آکورد ابپلاتین (بیشتر)

موارد مصرف

سیس پلاتین برای درمان انواع مختلف سرطان استفاده می شود. این یک داروی شیمی درمانی است که حاوی پلاتین است. این ماده برای کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی استفاده می شود.

اَشکال دارویی

  • پودر تزریق داخل وریدی (50 میلی گرم)؛
  • محلول داخل وریدی (1 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو معمولاً با تزریق داخل ورید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی تجویز می شود. دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی، حجم بدن و پاسخ به درمان است.

در طول درمان با این دارو، مهم است که شما بیشتر از حد معمول مایعات مصرف کنید و برای جلوگیری از عوارض جانبی کلیه، مرتبا ادرار کنید. مایعات داخل وریدی باید با این دارو تجویز شود. همچنین، از پزشک خود بپرسید که چه مقدار مایعات باید بنوشید و این دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید.

در صورت تماس دارو با پوست خود بلافاصله موضع را کاملاً با آب و صابون بشویید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، اسهال و از بین رفتن چشایی می تواند از عوارض این دارو باشند. حالت تهوع و استفراغ می تواند کاملاً شدید و مداوم باشد که از دارو درمانی برای جلوگیری یا تسکین این موارد استفاده می شود.

عدم مصرف غذا پیش از درمان به رفع استفراغ کمک می کند. تغییر در رژیم غذایی مانند خوردن چندین وعده غذایی کوچک یا محدود کردن فعالیت ممکن است به کاهش برخی از این اثرات کمک کند در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

امکان ریزش موی موقت وجود دارد که پس از درمان رشد مو دوباره به حالت طبیعی خود باز می گردد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله :درد / سوزش / قرمزی در محل تزریق، گرفتگی عضلات / اسپاسم / ضعف، صدای زنگ در گوش، از دست دادن شنوایی، درد مفصل، تغییرات ذهنی / خلقی،سردرگمی، سردرد، خون در ادرار، ادرار دردناک / دشوار، کمردرد / پهلو بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

پس از مصرف این دارو تغییرات بینایی (مانند تاری دید، از دست دادن بینایی، دیدن رنگها به صورت متفاوت) ایجاد می شود. قدرت طبیعی بینایی معمولاً پس از پایان درمان برمی گردد. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید و در صورت بروز این عوارض بلافاصله به آنها اطلاع دهید.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: درد قفسه سینه، درد / قرمزی / تورم بازوها یا پاها، تشنج.

بندرت، این دارو خطر ابتلا به سرطان های دیگر (مانند سرطان خون) را افزایش می دهد. برای دریافت جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کلیوی، کاهش عملکرد مغز استخوان / اختلالات سلول های خونی (مانند کم خونی، لکوپنی، ترومبوسیتوپنی)، مشکلات شنوایی، عدم تعادل مواد معدنی (سطح پایین سدیم خون پتاسیم، منیزیم، کلسیم، فسفات)، بی حسی / سوزن سوزن شدن بازوها / پاها، سنگ کلیه، نقرس مطلع سازید

بدون موافقت پزشک از انجام واکسیناسیون خودداری کنید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن فلج اطفال دریافت کرده اند خودداری کنید.

حین استفاده از اشیا تیز مانند تیغ های برشی یا ناخن گیر احتیاط کنید و از فعالیت هایی مانند ورزش های فیزیکی شدید برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی خودداری کنید.

دست های خود را به خوبی بشویید تا از انتقال عفونت جلوگیری کند.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه مشکلات کلیوی، مشکلات عصبی (بی حسی / سوزن سوزن شدن بازوها / پاها) و کاهش عملکرد مغز استخوان، حساسیت بیشتری نشان می دهند.

کودکان نیز نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه کاهش شنوایی حساسیت بیشتری نشان می دهند.

این دارو می تواند روی باروری در مردان و زنان تأثیر بگذارد. جزئیات بیشتر را از پزشک بخواهید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک اطلاع دهید. هنگام استفاده از سیس پلاتین نباید باردار شوید زیرا این دارو میتواند به جنین آسیب برساند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید آزمایش بارداری را از شخص بخواهد. زنانی که از این دارو استفاده می کنند باید از اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری در طول درمان و 14 ماه پس از قطع درمان استفاده کنند.

 مردانی که از این دارو استفاده می کنند باید از اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری در حین درمان و 11 ماه پس از قطع درمان استفاده کنند.

درصورت وجود احتمال بارداری، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود و می تواند اثرات نامطلوبی بر کودک شیرخوار داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید (مانند جنتامایسین، نئومایسین)، آمفوتریسین B، داروهای ضد تشنج (مانند فنی توئین)، بعضی "قرص های ادرار آور" (دیورتیک های حلقوی مانند فوروزماید، بومتانید)، اسید نالیدیکسیک، پیریدوکسین (در صورت استفاده همزمان با آلترتامین و سیس پلاتین).

حین مصرف این دارو باید تست های آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند عملکرد کلیه / کبد، شمارش کامل خون، سطح مواد معدنی خون، آزمایش شنوایی) انجام شود. تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را نگه داری کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تپش قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

مصرف هر دوز از این دارو طبق برنامه تجویز شده اهمیت زیادی دارد لذا در صورت فراموشی مصرف یک دوز از دارو برنامه جدیدی را از پزشک دریافت کنید.

نگهداری

برای جزئیات نگهداری ازطریق دستورالعمل های محصول و مشورت با داروساز اطلاعات کسب کنید. داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش