ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سیلدنافیل Sildenafil

نام های تجاری: ویاگرا رواتیو

موارد مصرف

سیلدنافیل برای درمان مشکلات جنسی مردان (ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ-ED) استفاده می شود. سیلدنافیل علاوه بر تحریک جنسی با افزایش جریان خون به آلت تناسلی، سبب بروز و حفظ حالت نعوظ می شود.

این دارو از فرد در برابر بیماری های مقاربتی (مانند اچ آی وی، هپاتیت B، سوزاک یا سفلیس) محافظت نمی کند. بهتر است "رابطه جنسی ایمن" باشد و از کاندوم لاتکس استفاده شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

زمان و نحوه مصرف

پیش از مصرف سیلدنافیل، بروشور مربوط به بیمار را که توسط پزشک داروخانه ارائه شده است، مطالعه نمایید. سؤالات خود را از پزشک معالج یا پزشک داروخانه بپرسید.

در صورت نیاز برای درمان اختلال نعوظ-ED، این دارو طبق تجویز پزشک و به صورت خوراکی مصرف شود. سیلدنافیل را حداقل 30 دقیقه قبل از فعالیت جنسی مصرف کنید (1 ساعت پیش از رابطه جنسی، بیشترین تأثیر را دارد). این دارو را بیش از یک بار در روز مصرف نکنید.

وعده ی غذایی چرب، سرعت اثرگذاری دارو را کاهش می دهد.

دوز دارو براساس شرایط پزشکی، واکنش بدن به دارو و سایر داروهای مصرفی تعیین می شود. تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، بدون نسخه یا محصولات گیاهی) را به پزشک یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

در صورت عدم بهبودی وضعیت، با پزشک صحبت کنید.

عوارض جانبی

مصرف این دارو می تواند همراه با عوارضی از جمله، سرگیجه، سردرد، گرگرفتگی، ناراحتی معده یا تغییرات بینایی (مانند افزایش حساسیت به نور، تاری دید، یا مشکل در تشخیص رنگ های آبی و سبز) باشد. در صورت تداوم یا تشدید هریک از عوارض، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

برای کاهش خطر سرگیجه، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آرامی بلند شوید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این محصول را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این محصول بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این محصول، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

فعالیت جنسی به خصوص در صورت ابتلا به مشکلات قلبی، می تواند فشار بیشتری را بر قلب وارد کند. در صورت ایجاد مشکلات قلبی حین رابطه جنسی، و بروز عوارض جانبی جدی مانند سرگیجه شدید، غش کردن، درد قفسه سینه، فک یا بازوی چپ، حالت تهوع، سریعاً مصرف دارو را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید.

گاهی به ندرت، کاهش ناگهانی بینایی، از جمله نابینایی دائمی، در یک یا هر دو چشم (NAION) رخ می دهد. در صورت بروز این عارضه خطرناک، مصرف سیلدنافیل را متوقف کرده و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. در صورت ابتلا به بیماری قلبی، دیابت، کلسترول بالا، برخی از مشکلات چشم ("سودوپاپیل ادما")، فشار خون بالا، سن بیشتر از 50 یا استعمال دخانیات، احتمال ابتلا به NAION کمی بیشتر می باشد.

به ندرت ممکن است کاهش ناگهانی شنوایی، صدای زنگ در گوش و سرگیجه یا نعوظ دردناک و طولانی به مدت 4 ساعت یا بیشتر رخ دهد. در صورت بروز این عوارض مصرف سیلدنافیل را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید در غیر این صورت ممکن است مشکلات دائمی ایجاد شوند.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات قلبی (مانند حمله قلبی یا ضربان نامنظم قلب در 6 ماه گذشته، درد قفسه سینه یا آنژین، نارسایی قلبی)، سکته مغزی در 6 ماه گذشته، بیماری کلیه، بیماری کبد، فشار خون بالا یا پایین، از دست دادن شدید آب بدن (دهیدراتاسیون)، عارضه هایی بر روی آلت تناسلی(مانند زخم شدن، فیبروز، بیماری پیرونی)، سابقه نعوظ دردناک یا طولانی مدت (پریاپیسم)، شرایطی که ممکن است خطر پریاپیسم را افزایش دهد (مانند کم خونی سلول داسی، لوسمی، میلوم چندگانه)، مشکلات چشمی (مانند رتینیت پیگمنتوزا، کاهش ناگهانی بینایی، NAION) مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا اختلال بینایی شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

قبل از عمل جراحی، تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، بدون نسخه یا محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

هنگام بارداری، این دارو تنها در صورت نیاز مصرف شود. در صورت بارداری یا قصد بارداری در آینده، در مورد خطرات و مزایای این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو به مقدار اندک به شیر مادر منتقل می شود. پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد عبارت است از: ریوسیگوات.

مصرف همزمان سیلدنافیل با نیترات می تواند باعث افت شدید فشار خون شود. افت فشار خون می تواند منجر به سرگیجه، غش و به ندرت حمله قلبی یا سکته شود. سیلدنافیل با هیچ یک از مواردی مانند داروهای خاصی درمانی برای درد یا آنژین قفسه سینه (نیتراتهایی مانند نیتروگلیسیرین، ایزوسوربید)، داروهای تفریحی بنام "پوپر" حاوی آمیل نیترات، آمیل نیتریت یا بوتیل نیتریت، مصرف نشود.

در صورت استفاده از داروهای مسدود کننده آلفا (مانند دوکسازوزین، تامسولوزین) برای درمان بزرگ شدن پروستات یا BPH یا فشار خون بالا، ممکن است فشار خون به شدت افت پیدا کرده و منجر به سرگیجه یا غش شود. پزشک ممکن است درمان را با دوز کمتری از سیلدنافیل شروع کند تا خطر کاهش فشار خون را به حداقل برساند.

سایر داروها می توانند بر خارج کردن سیلدنافیل از بدن تأثیر گذاشته و عملکرد سیلدنافیل را تحت تأثیر قرار دهند. به عنوان مثال می توان به ضد قارچ های آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند کلاریترومایسین، اریترومایسین)، مهارکننده های پروتئاز HIV (مانند ریتوناویر، ساکویناویر)، مهارکننده های پروتئاز ویروس هپاتیت C (مانند بوسپرویر، تلاپرویر)، میفپریستون، ریفامپین اشاره کرد.

این دارو را با هیچ محصول دیگری که حاوی سیلدنافیل یا سایر داروهای مشابه برای اختلال نعوظ-ED یا فشار خون ریوی است (مانند تادالافیل، واردنافیل) مصرف نکنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف ممکن است شامل سرگیجه شدید، غش کردن، نعوظ دردناک یا طولانی مدت باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

قابل اجرا نیست.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری آن در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش