ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سیپولوسل – تی Sipuleucel-T

نام های تجاری: پراونج

موارد مصرف

این دارو برای درمان سرطان پیشرفته پروستات مورد استفاده قرار می گیرد. سیپولوسل-تی نوعی واکسن است که سلول های سیستم ایمنی بدن آن را تولید کرده و باعث حمله سیستم ایمنی به سلول های سرطانی پروستات می شود. این امر مستلزم این است که شما برای از بین بردن برخی از گلبولهای سفید خون که برای تهیه سیپولوسل-تی مورد استفاده قرار می گیرند، روندی را طی کنید. با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای این روش درمانی گفت و گو کنید.

اَشکال دارویی

سوسپانسیون تزریق داخل وریدی

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع مصرف این دارو و در هربار مصرف مجدد آن، برگه راهنمای مصرف دارو را مطالعه کنید. اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو به طور اختصاصی از خون خود شما برایتان تهیه شده است و نباید توسط بیماران دیگر مورد استفاده قرار گیرد. سه روز قبل از مصرف، روندی را طی خواهید کرد که در آن گلبول های سفید خون شما برداشته شده و سپس برای تهیه سیپولوسل-تی مورد استفاده قرار می گیرد.

سیپولوسل-تی به صورت تزریق آهسته داخل وریدی و توسط متخصص مراقبت های بهداشتی، تقریباً هر 2 هفته و در کل 3 دوز، طبق تجویز پزشک انجام می شود.

پزشک ممکن است برای کاهش واکنش های پس از تزریق، پیش داروهایی مانند استامینوفن، آنتی هیستامین را تجویز کند (به بخش عوارض جانبی نیز مراجعه کنید). این داروها معمولاً 30 دقیقه قبل از مصرف سیپولوسل-تی به بیمار داده می شوند.

برای اثر بخشی بیشتر، این دارو را طبق دوز های تجویز شده مصرف کنید. برای بخاطر سپردن زمان مصرف آن، روزهایی را که باید دارو را دریافت کنید در تقویم علامت گذاری کنید.

عوارض جانبی

سردرد، تعریق، دردهای عضلانی یا کمردرد ممکن است در اثر مصرف این دارو رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

علائم واکنش تزریق که ممکن است در طول درمان با سیپولوسل-تی رخ دهد شامل لرز، خستگی، تب، حالت تهوع، استفراغ، تنگی نفس، ضربان تند / نامنظم قلب و درد مفاصل است. در صورت مشاهده هر یک از این علائم در طول درمان یا پس از آن، فوراً به متخصص بهداشت خود اطلاع دهید. پزشک شما را تحت نظارت دقیق قرار می دهد و ممکن است در صورت بروز واکنش شدید، سرعت تزریق را کاهش داده و یا به طور موقت درمان را متوقف کند.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی جدی که به ندرت رخ می دهند، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید: ضعف در یک طرف بدن، گیجی، اختلال در گفتار.

همچنین واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: عارضه های پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، اختلال در تنفس، به سرعت به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به مشکلات قلبی، مشکلات ریوی، سابقه سکته مغزی مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به دندان پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف این دارو برای خانم ها توصیه نمی شود.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند قطع شدن تنفس یا اختلال در آن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

مصرف این دارو در زمان های معین شده اهمیت زیادی دارد. این دارو دارای انقضای کوتاه مدت بوده و باید قبل از انقضا استفاده شود، در غیر این صورت برای جمع آوری گلبول های سفید خون شما و تهیه سیپولوسل-تی بیشتر، انجام روش ها و روند های دیگری مورد نیاز است.

دوز فراموش شده

برای دریافت بیشترین اثر بخشی این دارو، باید آن را طبق دستورالعمل مصرف کنید. درصورت فراموش کردن یک دوز به سرعت با پزشک خود تماس گرفته و از او بخواهید تا برنامه جدیدی برای شما تعیین کند.

نگهداری

این دارو را در یخچال نگهداری کنید و از یخ زدن آن جلوگیری کنید. همه داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش