ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سیکلوبنزاپرین Cyclobenzaprine

نام های تجاری: آمریکس فلکسریل فکسمید کامفورت پک همراه با سیکلوبنزاپرین

موارد مصرف

از سیکلوبنزاپرین برای درمان گرفتگی عضلات به صورت کوتاه مدت و همراه با استراحت و فیزیوتراپی استفاده می شود. این دارو با شل کردن عضلات، وضعیت بیماری را بهبود می بخشد. به دلیل خطر بروز عوارض جانبی جدی، استفاده از این دارو برای افراد مسن توصیه نمی‌شود. از پزشک خود و یا پزشک داروخانه در این باره سوال نمایید.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف سیکلوبنزاپرین، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق تجویز پزشک، معمولاً یک بار در روز، همراه با غذا یا به تنهایی به صورت خوراکی مصرف کنید. کپسول‌ها را به طور کامل بلعیده و از شکستن یا جویدن آن‌ها خودداری نمایید زیرا با انجام این کار تمام دارو به صورت یکجا آزاد شده و خطر عوارض جانبی را افزایش می دهد. در صورتی که در بلعیدن کپسول مشکل دارید، می توانید کپسول را باز کرده و محتویات آن را با دقت روی یک قاشق غذاخوری تخلیه نمایید. تمام محتویات کپسول را بدون جویدن آن ببلعید و با آب، دهان‌شویه نمایید. برای اطمینان از بلعیدن کل محتویات کپسول، آب دهان‌شویه را نیز ببلعید. از آماده کردن مخلوط پیش از موعود مصرف خودداری نمایید. این امر ممکن است باعث از بین رفتن دارو شود.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.ذاین دارو به جز موارد تجویز شده توسط پزشک، باید به صورت کوتاه مدت (به مدت 3 هفته یا کمتر) مورد استفاده قرار گیرد. دوز مصرفی دارو و تعداد دفعات استفاده آن را افزایش ندهید و از طولانی‌تر کردن مدت زمان مصرف دارو نسبت به تجویز پزشک، خودداری کنید. در این صورت نه تنها شرایط سریعتر بهبود نمی‌یابد بلکه خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش خواهد یافت.

در صورت تداوم یا تشدید شرایط بعد از 2 الی 3 هفته، موضوع را به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

خواب آلودگی، سرگیجه، خشکی دهان و خستگی می‌تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید پزشک معالجتان این دارو را به دلیل بیشتر بودن منافع این دارو نسبت به عوارض آن برای شما تجویز کرده است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی مانند: ضربان قلب سریع یا نامنظم، اختلالات ذهنی و خلقی (مانند گیجی و توهم) موضوع را سریعاً به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید با جویدن، مکیدن و حل کردن دارو در دهان امکان بروز واکنش‌های آلرژیک افزایش می‌یابد.

 موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف سیکلوبنزاپرین، در صورتی که به این دارو و یا موارد دیگری حساسیت دارید، موضوع را با پزشک معالج خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید. این دارو ممکن است حاوی مواد غیرفعالی باشدکه می توانند باعث بروز واکنش های آلرژیکیا سایر مشکلات شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کبد، تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید)، مشکلات قلبی (مانند ضربان قلب نامنظم، انسداد قلب، نارسایی قلبی، سابقه حمله قلبی اخیر)، دشواری در ادرار(مانند بزرگ شدن پروستات) و گلوکوم مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث گیجی و یا خواب‌آلودگی شود. همچنین مصرف الکل و ماری‌جوانا (شاهدانه) می‌تواند باعث تشدید این امر گردد. از رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، تا زمانی که بتوانید آن را در امنیت و وضعیت مساعد انجام دهید، خودداری نمایید. از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری نموده و در صورت استفاده از ماری‌جوانا (شاهدانه) با پزشک معالج خود موضوع را در میان بگذارید.

پیش از انجام جراحی،پزشک یا دندانپزشک خود را از کلیه محصولات مصرفی خود (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع نمایید.

استفاده از این دارو در دوران بارداری، تنها در موارد اضطراری مجاز می‌باشد. در مورد مزایا و خطرات استفاده از سیکلوبنزاپرین با پزشک خود صحبت کنید.

درحالی که انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نمی باشد، داروهای مشابه به شیر مادر منتقل می شوند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه‌ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی سیکلوبنزاپرین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (مانند آمی‌تریپتیلین، ایمی‌پرامین).

مصرف داروهای مهار کننده ام آ او (MAO) با این دارو ممکن است باعث بروز تداخلات دارویی بسیار جدی شود بنابراین در طول دوران درمان با سیکلوبنزاپرین، از مصرف داروهای مهارکننده ام آ او (ایزوکاربوکسازید، لاینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، راساگیلین، سافینامید، سلژیلین، ترانسیل پرومین) خودداری نمایید. همچنین بیشتر مهارکننده‌ های ام آ او نباید به مدت دو هفته قبل از درمان با این دارو مصرف شوند. زمان شروع یا قطع مصرف این دارو را از پزشک خود سوال کنید.

قبل از استفاده از این دارو، استفاده از داروهایی که سروتونین را افزایش می دهند، از جمله داروهای خیابانی (مانند ام‌دی‌ام‌ای (MDMA) و اکستازی)، گل راعی، داروهای ضد افسردگی خاص (از جمله اس‌اس‌آر‌آی (SSRI) مانند فلوکستینو پاروکستین، اس‌ان‌آر‌آی (SNRI) مانند دولوکستینو ونلافاکسین) و ترامادول را به پزشک خود گزارش دهید.

همچنین در صورت استفاده از سایر محصولاتی مانند: داروهای تسکین دهنده درد یا سرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماری‌جوانا (شاهدانه)، داروهای مربوط به خواب‌یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، داروهای شل کننده عضلات (مانند کاریزوپرولول، سیکلوبنزپرین) یا آنتی هیستامین‌ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)، موضوع را به پزشک خود و پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برچسب روی تمام داروهای خود (مانند داروهای آلرژی، سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی مواد خواب آور باشند. نحوه استفاده صحیح و مطمئن از این داروها را از پزشک داروخانه بپرسید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکلات تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می‌توانند به صورت ضربان قلب سریع یا نامنظم، غش کردن، خواب آلودگی شدید، مشکل تکلم، تشنج، تغییرات ذهنی و خلقی (مانند گیجی و توهم) باشند.

توجه

از اشتراک گذاری این دارو با دیگران بپرهیزید و توجه داشته باشید این دارو فقط برای شرایط فعلی تجویز شده و از مصرف آن در موارد بعدی ابتلا به بیماری، بدون تجویز و راهنمایی پزشک، خودداری نمایید. ممکن است به داروی متفاوتی نیاز داشته باشید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزیدبا قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش