ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

سیکلوسپورین Cyclosporine

نام های تجاری: ایمینورال ساندیمون نئورال ساندیمون (بیشتر)

موارد مصرف

سیکلوسپورین

سیکلوسپورین برای جلوگیری از رد عضو در افرادی که پیوند کبد، کلیه یا قلب انجام داده اند، استفاده می شود. این دارو معمولاً همراه با سایر داروها مصرف می شود تا عضو جدید، عملکرد طبیعی داشته باشد. سیکلوسپورین همچنین برای درمان موارد شدید آرتریت روماتوئید و پسوریازیس پلاک مانند استفاده می شود. در این شرایط، سیستم دفاعی بدن (سیستم ایمنی بدن) به بافت های سالم حمله می کند. سیکلوسپورین متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان سرکوب کننده سیستم ایمنی شناخته می شوند. این کار با تضعیف سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا بدن عضو جدید را مانند عضوی از خود بپذیرد (در مورد پیوند عضو) و از آسیب بیشتر به مفاصل (در مورد آرتریت روماتوئید) یا پوست (در مورد پسوریازیس) جلوگیری کند.

سیکلوسپورین

نحوه مصرف

این دارو را به صورت خوراکی طبق تجویز پزشک، معمولاً دو بار در روز مصرف کنید. ممکن است این دارو را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید، اما مهم این است که یکی از راه ها را انتخاب کنید و این دارو را با هر دوز به همان روش مصرف کنید.

دوز دارو براساس وزن، شرایط پزشکی، آزمایش های آزمایشگاهی و واکنش بدن به درمان تعیین می شود.

هنگام استفاده از این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر این که پزشک معالج یا پزشک داروخانه تجویز کرده باشد تا این کار را با خیال راحت انجام دهید. گریپ فروت می تواند احتمال عوارض جانبی با این دارو را افزایش دهد. جزئیات را از پزشک خود یا پزشک داروخانه سؤال کنید.

بیشترین اثر دارو در صورت استفاده ی منظم آن حاصل خواهد شد. برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، هر روز آن را در ساعتی مشخص مصرف کنید.

مصرف کامل این دارو برای درمان آرتریت روماتوئید و پسوریازیس ممکن است 4 ماه طول بکشد.

عوارض جانبی

لرزش، سردرد، سرگیجه، رشد غیرمعمول موی بدن، حالت تهوع / استفراغ، اسهال، ناراحتی معده یا گرگرفتگی ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هریک از عوارض، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

رشد غیرمعمول و تورم لثه نیز ممکن است رخ دهد. روزانه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا این مشکل کاهش یابد. به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این محصول را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این محصول بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این محصول، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو ممکن است فشار خون را افزایش دهد. فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج به پزشک اطلاع دهید. پزشک ممکن است فشار خون را با دارو کنترل کند.

در صورت بروز هریک از این عوارض جانبی جدی، مانند علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، علائم بیماری کبد (مانند حالت تهوع / استفراغ مداوم، ادرار تیره، زردی چشم / پوست، درد معده / شکم)، کبودی / خونریزی آسان، خستگی غیرمعمول، ضعف عضلانی / اسپاسم، ضربان آهسته / نامنظم قلب، بی حسی / گزگز پوست، درد شدید پا را بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

در صورت بروز عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله: تغییرات ذهنی / خلقی (مانند گیجی، مشکل در تمرکز)، تغییرات بینایی، مشکلات گفتاری، کلافگی، از دست دادن هماهنگی، ضعف در یک طرف بدن، تشنج، درد قفسه سینه به پزشک مراجعه کنید.

سیکلوسپورین

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کلیوی، بیماری کبدی، فشار خون بالا، سرطان، ضایعات پوستی به علت نامشخص، پرتودرمانی (شامل درمان سبک با PUVA یا UVB)، عدم تعادل مواد معدنی (مانند سطح پایین منیزیم یا سطح بالای پتاسیم)، عفونت های اخیر / فعلی، سطح کلسترول / تری گلیسیرید بالا مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا اختلال بینایی شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو ممکن است حاوی الکل باشد. در صورت بارداری یا شیردهی یا داشتن بیماری کبدی، وابستگی به الکل یا هر بیماری دیگری که شما را ملزم به محدود کردن و اجتناب از مصرف الکل در رژیم خود می کند، احتیاط توصیه می شود. در مورد استفاده ایمن از این محصول از پزشک خود یا پزشک داروخانه سؤال بپرسید.

سیکلوسپورین احتمال ابتلا به عفونت جدید یا تشدید عفونت های قبلی را افزایش می دهد. از تماس با افرادی که ممکن است دیگران را آلوده کنند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت شدید هستید، با پزشک مشورت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

این دارو ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. مدت زمان زیر نور آفتاب بودن را محدود کنید. از غرفه های برنزه کننده و چراغ های آفتاب پرهیز کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. پزشک ممکن است نور درمانی را حین استفاده از این دارو، منع کند. جزئیات را از پزشک خود بپرسید.

این محصول ممکن است سطح پتاسیم را افزایش دهد. قبل از استفاده از مکمل های پتاسیم یا جایگزین های نمک حاوی پتاسیم، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

قبل از عمل جراحی، تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، بدون نسخه یا محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن ممکن است هنگام استفاده از این دارو در معرض خطر بیشتری برای مشکلات کلیوی یا فشار خون بالا باشند.

سیکلوسپورین

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز است استفاده شود. این دارو ممکن است به نوزاد متولد شده صدمه بزند یا مشکلات دیگری مانند زود به دنیا آمدن (زودرس) یا کم وزن بودن هنگام تولد را در او ایجاد کند. در مورد خطرات و مزایای این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو به شیر مادر منتفل می شود. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد ، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: قطران ذغال سنگ، اورلیستات، سایر داروهای نضعیف کننده سیستم ایمنی بدن یا افزایش دهنده خطر عفونت (مانند ناتالیزوماب، ریتوکسیماب، توفاسیتینیب)، داروهای افزایش دهنده سطح پتاسیم (مانند مکمل های پتاسیم، داروهای ادرار آور خاص / "قرص های آب" از جمله آمیلوراید، اسپیرونولاکتون)، تاکرولیموس.

سایر داروها می توانند بر از بین بردن سیکلوسپورین از بدن که ممکن است بر عملکرد سیکلوسپورین تأثیر بگذارد، مؤثر باشند. به عنوان مثال می توان به بوپسروویر، بوزنتان، میفپریستون، گل راعی، تلپراویر و غیره اشاره کرد.

این دارو می تواند باعث کاهش سرعت حذف سایر داروها از بدن که ممکن است بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد، شود. نمونه هایی از داروهای مؤثر شامل آلیسکیرن، دبیگاتران ، دروندارون ، الاگولیکس، فلیبانسرین، سیمپرویر، برخی از استاتین ها (مانند آتورواستاتین، پیتاواستاتین، سیمواستاتین)، وکسیلاپراویر و سایر موارد است.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

در حین استفاده از این دارو باید آزمایش های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند عملکرد کلیه / کبد، فشار خون، سطح مواد معدنی خون، سطح سیکلوسپورین خون، شمارش کامل خون، سطح اسید اوریک، سطح چربی، معاینه پوست) انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ کنید. در مخورد جزئیات با پزشک خود مشورت کنید.

اگر پیوند اعضا انجام داده اید، توصیه می شود در یک کلاس آموزش پیوند یا گروه پشتیبانی شرکت کنید تا علائم رد عضو مانند احساس بیماری، تب، درد در اطراف اندام پیوند شده و علائم نارسایی اندام پیوند شده (کاهش میزان ادرار با پیوند کلیه، زردی پوست / چشم با پیوند کبد)، تنگی نفس / عدم توانایی در ورزش با وجود پیوند قلب) را بیاموزید. در صورت بروز علائم رد عضو، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت در بسته بندی اصلی نگهداری شود. از نگهداری آن در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

داروها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش