ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

شیاف گلیسرین Glycerin Suppositories

نام های تجاری: کولاس پدیاتریک سنی-ساپ گلیسرین-بهوزان گلیسیرین-ناژو لاکساتور لاکسرین (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو در درمان یبوست های گذرا استفاده می شود. گلیسیرین متعلق به دسته ای از داروهایی که به عنوان ملین هایپیراسموتیک شناخته می شوند، می باشد. این دارو به افزایش آب در روده کمک کرده و معمولاً طی 15 تا 60 دقیقه بعد به دفع مدفوع منجر می شود.


دفعات طبیعی دفع مدفوع در بزرگسالان از یک مرتبه در روز تا 1- 2 مرتبه در هفته و برای کودکان در سنین پیش دبستانی از یک مرتبه در روز تا یک مرتبه در روز دیگر متفاوت می باشد. یبوست با نوشیدن زیاد مایعات، خوردن غذاهای سرشار از فیبر و ورزش منظم، درمان می شود.

زمان و نحوه مصرف

این محصول فقط برای استفاده مقعدی است. تمام دستورالعمل های درج شده روی بسته بندی دنبال شوند، مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد. برای پاسخ به سؤال ها به پزشک یا داروساز مراجعه شود. اگر شیاف برای استفاده نرم می باشد، قبل از بیرون آوردن شیاف از بسته بندی فویلی، به مدت 30 دقیقه در یخچال خنک شود یا آب سرد روی آن ریخته شود.
قبل و بعد از استفاده از این محصول دست ها شسته شوند. فویل دور دارو باز شود. در صورت تمایل، شیاف با آب ولرم مرطوب شود. از ژل های روغنی یا روغن معدنی استفاده نشود زیرا انجام این امر سبب کاهش اثر دارو می شود.
زانوی راست کمی خم شود و فرد به سمت چپ دراز بکشد. انگشت را انتهای شیاف گذاشته و به آرامی داخل مقعد قرار داده شود. بعد از قرار دادن شیاف، فرد به مدت 15 تا 20 دقیقه در همان حالت بماند تا احساس به دفع مدفوع پیدا کند. این محصول برای اثرگذاری نیاز به ذوب شدن کامل ندارد. استفاده از این دارو برای کودکان نیازمند خواباندن کودک به پهلو می باشد، پای روی زمین صاف و پای بالا به سمت معده خم شود. با استفاده از انگشت، شیاف به آرامی داخل مقعد قرار گیرد. کودک چند ثانیه پاهارا روی هم قرار دهد سپس، برای 15 تا 20 دقیقه دراز بکشد تا شیاف خارج نشود.
بیش از یک بار در روز از این محصول استفاده نشود، مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد.
استفاده ی مداوم از این محصول باعث از بین رفتن عملکرد طبیعی روده و عدم توانایی دفع مدفوع بدون استفاده از محصول (وابسنگی ملین) می شود. در صورت مشاهده علائم ناشی از استفاده ی بیش از حد دارو، مانند اسهال، درد شکم، کاهش وزن یا ضعف، سریعاً با پزشک تماس گرفته شود.
در صورت عدم دفع مدفوع یا وجود مشکل پزشکی جدی بعد از استفاده از دارو، سریعاً با پزشک مشورت شود.

عوارض جانبی

تحریک یا سوزش رکتوم، ناراحتی شکمی یا گرفتگی عضلات یا مقادیر کمی مخاط در مدفوع از عوارض جانبی این دارو می باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز اطلاع داده شود.
در صورت تجویز این دارو توسط پزشک و بروز عوارض جانبی، فرد باید به یاد داشته باشد که مزایای مصرف این دارو بیشتر از عوارض جانبی آن خواهد بود. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، به عوارض جانبی جدی دچار نشده اند.


در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی که البته بعید هم می باشند، فوراً به پزشک اطلاع داده شود: درد شدید یا مداوم معده و شکم، مدفوع خونی، خونریزی مقعدی، احساس مداوم دفع مدفوع، اسهال مداوم.
اسهال مداوم منجر به کاهش جدی آب بدن (کمبود آب) می شود. در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن، مانند کاهش غیر معمول ادرار، خشکی دهان یا تشنگی غیرمعمول، ضربان سریع قلب یا سرگیجه، سریعاً با پزشک تماس گرفته شود.
واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی همچون عارضه های پوستی، خارش، تورم به خصوص صورت و زبان و گلو، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد ذکر شده لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. در صورت مشاهده سایر عوارض، با پزشک یا داروساز تماس گرفته شود.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص خونریزی مقعدی، انسداد روده، سایر مشکلات روده (به عنوان مثال، کولیت اولسراتیو یا همورویید)، علائم گرفتگی عضلات معده یا شکم (به عنوان مثال، درد، گرفتگی، حالت تهوع یا استفراغ مداوم) مطلع سازید.
در صورت تغییر ناگهانی در دفع مدفوع بیش از 2 هفته یا استفاده از ملین بیش از 1 هفته، این محصول طبق دستور پزشک مصرف شود. این موارد نشان از علائم مشکل جدی دارد.
در دوران بارداری، تنها زمانی باید این دارو استفاده شود که به شدت به آن نیاز باشد. در مورد خطرها و فواید آن با پزشک صحبت شود.
انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست به همین دلیل بهتر است پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی شیاف گلیسرین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

خوردن این دارو آسیب رسان می باشد. در صورت مصرف بیش از حد دارو و مشکل و قطع تنفس، با مرکز فوریت های پزشکی تماس گرفته شود.

توجه

تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی به طور منظم انجام شوند.

دوز فراموش شده

قابل اجرا نیست.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش