شینگریکس Shingrix

شینگریکس چیست؟


شینگریکس یک واکسن با نام تجاری است. از بزرگ شدن زونا (هرپس زوستر) در بزرگسالان 50 سال و بالاتر کمک می کند. واکسن Shingrix برای بزرگسالان زیر 50 سال تأیید نشده است.

از Shingrix برای جلوگیری از آبله مرغان (واریسلا) استفاده نمی شود.

شینگریکس به صورت تزریق به عضله (عضلانی) ، به طور معمول در قسمت فوقانی بازو انجام می شود. شما دو دوز واکسن جداگانه دریافت خواهید کرد. بعد از دریافت دوز اول ، می توانید دوز دوم را دو تا شش ماه بعد دریافت کنید. یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی به شما تزریقات را در مطب پزشک انجام می دهد.

مطالعات بالینی نشان داده است که زونا در جلوگیری از زونا م effectiveثر است. نتایج مطالعه نشان داد که شینگریکس خطر ابتلا به زونا را کاهش می دهد:

در بزرگسالان 50 سال و بالاتر 97 درصد
در بزرگسالان 70 سال و بالاتر توسط 91 درصد
تأیید FDA
سازمان غذا و دارو (FDA) Shingrix را در سال 2017 تأیید کرد.

Shingrix عمومی


شینگریکس فقط به عنوان دارویی با نام تجاری در دسترس است. در حال حاضر به صورت عمومی در دسترس نیست.شینگریکس یک واکسن زنده نیست


واکسن زنده واکسنی است که حاوی شکل ضعیف شده ای از میکروب باشد. شینگریکس یک واکسن زنده نیست. این یک واکسن غیرفعال است که واکسنی است که از میکروبی که از بین رفته ساخته شده است.

از آنجا که Shingrix غیرفعال است ، افراد بیشتری می توانند آن را دریافت کنند. این شامل افرادی است که سیستم ایمنی ضعیفی دارند (دفاع بدن در برابر بیماری ها).

به افراد با سیستم ایمنی ضعیف معمولاً توصیه نمی شود که واکسن زنده دریافت کنند. دلیل این امر آنست که در موارد بسیار نادر ، واکسنهای زنده می توانند جهش یافته و دوباره به میکروب کامل تبدیل شده و باعث ایجاد بیماری شوند. اگر این اتفاق بیفتد ، افراد با سیستم ایمنی ضعیف خطر بسیار بیشتری برای ابتلا به بیماری دارند که هدف این واکسن جلوگیری از آن است.

Shingrix همچنین یک واکسن نوترکیب است. این به این معنی است که از قسمتهایی از میکروب زونا ساخته شده است ، مانند پروتئین ، قند یا کپسید (پوستی در اطراف میکروب).

زوستاواکس واکسن زونا متفاوت است که زنده است. (برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش "Shingrix vs. Zostavax" در زیر مراجعه کنید.) اگر در مورد واکسنی که برای شما مناسب است مطمئن نیستید ، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

عوارض جانبی شینگریکس


شینگریکس می تواند عوارض جانبی خفیف یا جدی ایجاد کند. لیست های زیر حاوی برخی از عوارض جانبی اصلی است که ممکن است هنگام مصرف Shingrix داشته باشید. این لیست ها شامل تمام عوارض جانبی احتمالی نیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوارض احتمالی Shingrix یا نکاتی در مورد چگونگی کنار آمدن با یک عارضه جانبی دردسرساز ، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

عوارض جانبی شایع تر


عوارض شایع شینگریکس می تواند شامل موارد زیر باشد:

درد ، قرمزی و تورم در محل تزریق
درد عضلانی
خستگی
سردرد
لرزیدن
تب
حالت تهوع
استفراغ
اسهال
ناراحتی معده
سرگیجه
بیشتر این عوارض ممکن است طی چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر شدت آنها بیشتر است یا از بین نمی روند ، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

عوارض جانبی جدی


عوارض جانبی جدی از Shingrix شایع نیست ، اما ممکن است رخ دهد. در صورت بروز عوارض جانبی جدی ، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم شما تهدید کننده زندگی است و یا فکر می کنید که یک فوریت پزشکی دارید ، با 911 تماس بگیرید.عوارض جانبی جدی و علائم آنها می تواند شامل موارد زیر باشد:

واکنش شدید آلرژیک. برای علائم خاص به بخش "واکنش آلرژیک" در زیر مراجعه کنید.
جزئیات اثر جانبی
ممکن است از خود بپرسید که چند بار عوارض جانبی خاصی با Shingrix رخ می دهد. در اینجا برخی از جزئیات در مورد عوارض جانبی خاصی که این دارو ممکن است ایجاد کند وجود دارد.

واکنش محل تزریق

ممکن است در ناحیه بازوی خود که در آن شینگریکس ایجاد می شود ناراحتی داشته باشید. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سرخی
تورم
خارش

منبع

fa.evidentista.org

با قوانین سین سا موافقم.