ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

عصاره تیروئید خشک شده Thyroid Desiccated

نام های تجاری: تیروئید پورسین آرمر تیروئید نیچر-تیروئید ان پی تیروئید وستروئید دبلیو پی تیروئید (بیشتر)

موارد مصرف

پودر تیروئید برای درمان تیروئید کم کار (کم کاری تیروئید) استفاده می شود. این یک محصول طبیعی است که از غدد تیروئید حیوانی (معمولاً گاو) ساخته می شود. این دارو هورمون تیروئید بیشتری را که به طور معمول توسط غده تیروئید تولید می شود، جایگزین یا تأمین می کند. سطح پایین هورمون تیروئید می تواند به طور طبیعی یا هنگامی که غده تیروئید در اثر اشعه و دارو آسیب دیده یا با جراحی برداشته می شود، رخ دهد. وجود کافی هورمون تیروئید برای حفظ فعالیت طبیعی و ذهنی مهم است. در کودکان، وجود هورمون تیروئید کافی برای رشد طبیعی ذهنی و جسمی مهم است. این دارو همچنین برای درمان انواع دیگر اختلالات تیروئید (مانند انواع خاصی از گواتر، سرطان تیروئید) و همچنین آزمایش عملکرد تیروئید استفاده می شود. برای درمان ناباروری استفاده نمی شود مگر اینکه به دلیل کم بودن سطح هورمون تیروئید باشد. بزرگسالان باید درباره خطرات و مزایای این دارو با پزشک عمومی یا پزشک داروخانه صحبت کنند.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را معمولاً یک بار در روز طبق دستور پزشک و با معده خالی، 30 دقیقه تا 1 ساعت قبل از صبحانه، به صورت خوراکی مصرف کنید.

مقدار مصرف براساس شرایط پزشکی، نتایج آزمایشگاه و پاسخ به درمان است. برای کودکان، دوز نیز براساس سن و وزن تعیین می شود.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک خود، قطع نکنید. درمان جایگزینی تیروئید معمولاً مادام العمر انجام می شود.

برخی از داروها (کلستیرامین، کلستیپول، کلسیولام، آنتی اسیدها، سوکرالفات، سایتیکون، آهن، سولفونات سدیم پلی استایرن، کربنات کلسیم، اورلیستات) می توانند مقدار هورمون تیروئیدی را که توسط بدن جذب می شود کاهش دهند. اگر از هر کدام از این داروها استفاده می کنید، حداقل 4 ساعت بعد از آنها از این دارو استفاده کنید.

برندهای مختلفی از هورمون تیروئید موجود است. بدون مشورت با پزشک خود یا پزشک داروخانه برند دارو را تغییر ندهید.

علائم کمبود هورمون تیروئید شامل خستگی، دردهای عضلانی، یبوست، خشکی پوست، افزایش وزن، ضربان قلب آهسته یا حساسیت به سرما است. اگر وضعیت بیماری پس از گذشت چندین هفته از مصرف این دارو تشدید شد یا تداوم یافت، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

ریزش مو ممکن است در طی چند ماه اول درمان رخ دهد. این اثر معمولاً موقتی است زیرا بدن با این دارو سازگار می شود. ادر صورت تداوم یا تشدید این اثر، سریعا به پزشک خود بگویید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند: افزایش تعریق، حساسیت به گرما، تغییرات روحی / خلقی (مانند عصبی بودن، نوسانات خلقی)، خستگی، اسهال، لرزش، سردرد، تنگی نفس را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هر یک از این عوارض نادر اما جدی سطوح بالای هورمون تیروئید: درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع/تپش/نامنظم، تورم دست‌ها/مچ پاها، تشنج، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه پوستی، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: افزایش هورمونهای تیروئید (تیروتوکسیکوز)، کاهش عملکرد غده فوق کلیه، بیماری قلبی (مانند بیماری عروق کرونر، ضربان قلب نامنظم)، فشار خون بالا، دیابت مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع و تند و نامنظم حساس باشند.

اطلاعات فعلی نشان می دهد که این دارو ممکن است در دوران بارداری استفاده شود. اگر باردار هستید به پزشک خود بگویید زیرا ممکن است نیاز به تنظیم دوز باشد.

هورمون تیروئید به شیر مادر منتقل می شود اما بعید است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: "داروهای رقیق کننده خون" (مانند وارفارین)، دیگوکسین، محصولات حاوی استروژن (از جمله قرص های ضد بارداری)

سوءمصرف

 در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت ضربان قلب سریع / تپش / نامنظم، از دست دادن هوشیاری، گیجی، تشنج باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های تشخیصی یا پزشکی دوره ای (مانند تست های عملکرد تیروئید) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

در صورت از دست دادن 2 دوز متوالی یا بیشتر، با پزشک خود تماس بگیرید. هرچه زودتر از پزشک خود بپرسید که در مورد دوز فراموش شده چه باید بکنید و دستورالعمل های خاص پزشک خود را دنبال کنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید از نگهداری دارو در حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

 دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش