ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فبوکسوستات Febuxostat

نام های تجاری: یولوریک آمیگوت تیدوریک فبکسوریک فبوریکس یوریکوفل فبیکس آدنوریک فبوکسوستات-حکیم (بیشتر)

موارد مصرف

فبوکسوستات برای کاهش سطح اسید اوریک خون در افراد مبتلا به نقرس استفاده می شود. فبوکسوستات بوسیله کاهش میزان اسید اوریک ساخته شده توسط بدن فعالیت می کند. افزایش سطح اسید اوریک می تواند باعث نقرس شود. به دلیل خطر مشکلات بسیار جدی مرتبط با قلب و سکته مغزی با این دارو، باید فقط پس از درمان با دارویی به نام آلوپورینول استفاده شود و آلوپورینول باعث کاهش اسید اوریک نشده است و عوارض جانبی جدی ایجاد کرده است همجنین ممکن است پزشک صلاح ندیده باشد که  آلوپورینول تجویز کند، در این صورت از فبوکسوستات استفاده می شود. فبوكوستات فقط در صورت بروز علائم ناشي از بالا رفتن سطح اسيد اوريك در خون، بايد استفاده شود.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً یکبار در روز، به صورت خوراکی همراه یا بدون غذا مصرف کنید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است. بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در حالی که بدن اسید اوریک اضافی را از بدن خارج می کند، چندین ماه بعد از شروع مصرف این دارو حملات نقرس افزایش می یابد. فبوكسوستات مسكن درد نیست. پزشک جهت پیشگیری و درمان حمله نقرس در طی چند ماه اول مصرف فبوکسوستات، دارویی (مانند کلشی سین، NSAID مانند ایبوپروفن، ناپروکسن یا ایندومتاسین) برای شخص تجویز می کند. طبق دستور پزشک، داروهای تجویز شده خود را برای حملات نقرس مصرف کنید.

درصورت تداوم یا تشدید بیماری، به پزشک اطلاع دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع می تواند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

فبوکسوستات به ندرت می تواند باعث بروز بیماری جدی کبدی یا افزایش آنزیم های کبدی شود. پزشک برای اندازه گیری این آنزیم ها آزمایش خون را تجویز می کند. تمام معاینات پزشکی یا آزمایشگاهی را حفظ نمایید. در صورت بروز علائم بیماری کبد، از جمله حالت تهوع بدون بهبودی، درد معده / شکم، ادرار تیره، زردی چشم / پوست، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: ادرار صورتی / خونی/ دردناک، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند باعث ایجاد راش های پوستی شود و واکنش های شدیدی در پوست رخ دهد در صورت وقوع این شرایط به پزشک مراجعه نمایید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تب، تورم غدد لنفاوی، راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: سرطان، بیماری قلبی (مانند حمله قلبی، درد قفسه سینه / آنژین)، سکته مغزی، بیماری کبدی، بیماری کلیوی، پیوند اعضا مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. خطرات و فواید مصرف دارو را با پزشک برسی کنید

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که با این دارو تداخل مصرف دارند عبارتند از: آزاتیوپرین، مرکاپتوپورین.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

در حین استفاده از این دارو آزمایش های تشخیصی و یا پزشکی (مانند سطح اسید اوریک خون، آزمایش عملکرد کبد) انجام می شود. تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ نمایید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش