ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فدراتینیب Fedratinib

نام های تجاری: اینربیک

موارد مصرف

این دارو برای درمان نوع خاصی از سرطان (میلوفیبروز) استفاده می شود. فدراتینیب متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان مهار کننده های کیناز شناخته می شوند. این دارو سلول های سطانی را کاهش داده یا متوقف می کند.

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی (100 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید طبق دستور پزشک یک بار در روز مصرف گردد.

اگر حالت تهوع یا استفراغ دارید، ممکن است مصرف این دارو همراه با یک وعده غذایی پرچرب به شما کمک کند.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. از دستورالعمل های پزشک به دقت پیروی کنید بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

حتماً تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک و داروساز خود بگویید.

دوز خود را افزایش ندهید و از این دارو بیشتر از مقدار تجویز شده استفاده نکنید. این کار تاثیری در روند بهبودی شما ندارد و ممکن است بروز عوارض جانبی را افزایش دهد.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند، نباید این دارو را مصرف کنند و یا حتی گرد و غبار کپسول را تنفس کنند.

عوارض جانبی

اسهال، حالت تهوع، استفراغ اسپاسم عضلات، سردرد، سرگیجه یا خستگی غیرمعمول می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.پزشک ممکن است برای جلوگیری یا کمک به رفع اسهال، حالت تهوع و استفراغ دارو، تجویز کند.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله کبودی، خونریزی، علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا یا پا، افزایش وزن غیرمعمول و ناگهانی)، علائم مشکلات کبدی (مانند حالت تهوع، استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده و شکم، زردی چشم، زردی پوست، ادرار تیره) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است توانایی شما در مبارزه با عفونت ها را کاهش دهد. این ممکن است باعث شود شما به یک عفونت جدی (به ندرت کشنده) مبتلا شوید و یا هر عفونی را بدتر کنید. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند گلودرد که از بین نمی رود، تب، لرز، سرفه) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص خونریزی، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی و پانکراتیت مطلع سازید.

این دارو ممکن است ایمنی بدن شما را کاهش دهد. از تماس با افرادی که ممکن است آلوده باشند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت هستید با پزشک خود مشورت کنید. بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های برخوردی خودداری کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از فدراتینیب نباید باردار شوید. این دارو می تواند به جنین آسیب برساند.

اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً در مورد خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کنند و یا گرد و غبار کپسول ها را تنفس کنند.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و حداقل 1 ماه پس از آخرین دوز توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی فدراتینیب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سایر داروها می توانند در دفع فدراتینیب از بدن شما تأثیر بگذارند، که ممکن است بر عملکرد فدراتینیب تأثیر بگذارد.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: داروهای ضد قارچ آزول (مانند فلوكونازول، ووریكونازول)، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین، ریفامپین)، گل راعی، داروهای مورد استفاده در درمان تشنج (مانند كاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین) و سایر موارد اشاره كرد.

این دارو می تواند باعث کاهش سرعت دفع سایر داروها از بدن شود، که ممکن است بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به فلیبانسرین، لومیتاپید و غیره اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید. آزمایشات (مانند سطح خون تیامین، عملکرد کلیه، کبد، آمیلاز، لیپاز) باید قبل از شروع مصرف این دارو و هنگام مصرف آن انجام شود. هیچ یک از قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را فراموش نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش