ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فریک کربوکسی مالتوز Ferric Carboxymaltose

نام های تجاری: اینجکتافر فرینجکت

موارد مصرف

از این دارو برای درمان "فقر آهن" (کم خونی فقر آهن) استفاده می شود. سطح پایین آهن به دلیل بسیاری از عارضه ها، از جمله عدم توانایی بدن در دریافت آهن کافی از غذا (به دلیل تغذیه نامناسب یا جذب ضعیف) و یا از دست دادن طولانی مدت خون، می تواند رخ دهد. فریک کربوکسی مالتوز نوعی آهن تزریقی است که اگر به دلیل عوارض جانبی یا پاسخ ناموفق به درمان نمی توانید آهن را به صورت خوراکی مصرف کنید، از این دارو استفاده می شود. همچنین در افرادی که به علت بیماری کلیوی طولانی مدت مبتلا به کم خونی هستند نیز، مورد استفاده قرار می گیرد.

آهن ماده معدنی مهمی است که بدن برای ساختن گلبول های قرمز سالم و کافی برای حمل اکسیژن در بدن به آن نیاز دارد.

اَشکال دارویی

محلول داخل وریدی (50 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

پیش از مصرف برگه راهنمای مصرف دارو را مطالعه کنید. اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو طبق تجویز پزشک و به صورت تزریق داخل وریدی، معمولاً توسط متخصص بهداشت انجام می شود. این دارو معمولاً به صورت 2 دوز و حداقل با فاصله 7 روز و معمولاً در عرض چند دقیقه به آرامی تزریق می شود. همچنین می توان آن را با محلول نمکی مخلوط کرد و حداقل 15 دقیقه به صورت تزریق داخل وریدی نیز تزریق کرد.

دوز این دارو بر اساس عارضه، وزن و پاسخ به درمان متفاوت است. پزشک، آزمایشات آزمایشگاهی را برای کنترل پاسخ به درمان تجویز می کند.

اگر در خانه از این دارو استفاده می کنید، تمام دستورالعمل ها را از متخصص بهداشت خود بپرسید. قبل از استفاده، وجود ذرات در دارو یا تغییر رنگ آن را بررسی کنید، و در صورت مشاهده هر کدام از مشکلات مذکور از استفاده از این محلول خودداری کنید. همچنین از نحوه صحیح دور ریختن محصولات پزشکی نیز اطلاع یابید.

عوارض جانبی

گرگرفتگی، حالت تهوع، سرگیجه، یا درد / تحریک / کبودی در محل تزریق ممکن است از عوارض جانبی این دارو باشد. قهوه ای شدن پوست در اطراف محل تزریق نیز ممکن است ایجاد شود و می تواند طولانی مدت باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

به ندرت ممکن است افزایش فشار خون، گاهی همراه با سرگیجه، حالت تهوع یا گرگرفتگی صورت، بعد از مصرف این دارو رخ دهد، اما این اثرات معمولاً در عرض 30 دقیقه از بین می روند. در صورت بالا رفتن فشار خون یا ادامه یافتن یا تشدید این علائم، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: درد / اختلالات استخوان، علائم سطح فسفات پایین (مانند ضعف عضلانی، تغییرات ذهنی / خلقی) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است واکنشی آلرژیک نادر اما بسیار جدی، که احتمالاً کشنده است، پس از مصرف این دارو رخ دهد. شما باید در طول مصرف و حداقل 30 دقیقه پس از آن تحت نظر باشید. در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، اختلال در تنفس، از دست دادن هوشیاری، بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

در صورت حساسیت به کربوکسی مالتوز فریک، دیگر داروهای تزریقی آهن و یا دیگر حساسیت های خود قبل از استفاده از آن، به پزشک یا داروساز خود بگویید. زیرا این محصول ممکن است حاوی اجزای غیرفعالی باشد، که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کبدی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) نیز باعث تشدید آن می شود. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. درباره خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. پس قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر داده یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت شامل همه تداخلات دارویی احتمالی نیست.

فهرستی از تمام داروهای مصرفی خود (شامل داروهای دارای نسخه، بدون نسخه و داروهای گیاهی) تهیه کنید و آن را با پزشک و داروساز خود در میان بگذارید. بدون تأیید پزشک، داروها را شروع و متوقف نکنید و از تغییر دوز آنها خودداری کنید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: دیمرکاپرول، سایر داروهای حاوی آهن.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

در طی استفاده از این دارو، آزمایشات و یا معاینات پزشکی (مانند شمارش کامل خون، سطح آهن / فسفات) باید انجام شود. تمام نتایج معاینه ها و آزمایش ها را نگهدارید.

داشتن یک رژیم غذایی متعادل و حاوی مقدار کافی آهن، ویتامین و مواد معدنی بسیار مهم است. منابع خوبی از آهن شامل گوشت (به ویژه جگر)، تخم مرغ، کشمش، انجیر، کلم بروکلی، کلم، لوبیا، عدس و غلات غنی شده با آهن است. توصیه های پزشک درباره رژیم غذایی را دنبال کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید تا دوز مصرفی جدیدی برایتان تعیین کند. دوز مصرفی بعدی را برای جبران دو برابر نکنید.

نگهداری

برای اطلاع از جزئیات نگهداری، دستورالعمل های دارو را مطالعه و با داروساز خود نیز مشورت کنید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند. دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش