ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فسفومایسین Fosfomycin

نام های تجاری: برنی ادالتس مونورول فسفومایسین ترومتامین فوسمول فوزوریل فوسفینکس (بیشتر)

موارد مصرف

مونورول

این دارو نوعی آنتی بیوتیک است که برای درمان عفونت های مثانه (مانند سیستیت حاد یا عفونت های دستگاه ادراری تحتانی) در زنان استفاده می شود. این دارو با توقف رشد باکتری ها کار می کند. این آنتی بیوتیک فقط عفونت های باکتریایی را درمان می کند. برای عفونتهای ویروسی (مانند سرماخوردگی، آنفولانزا) موثر نیست. از فسفومایسین نباید برای درمان عفونت های خارج از مثانه (مانند عفونت های کلیه) استفاده شود.

مونورول

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو بهتر است روزی یکبار طبق دستور پزشک مصرف گردد. قبل از مصرف این دارو را با آب مخلوط کنید. محتویات 1 قرص را در نصف لیوان (4 اونس یا 120 میلی لیتر) آب سرد ریخته و هم بزنید تا حل شود. از آب گرم استفاده نکنید و همه مخلوط را فوراً بنوشید.

علائم باید طی 2 تا 3 روز بهتر شود. اگر بعد از 3 روز علائم بهبود نیافتند یا بدتر شدند، به پزشک خود بگویید.

عوارض جانبی

اسهال، حالت تهوع، سردرد، ناراحتی از واژن یا سرگیجه می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله تغییرات بینایی، ضعف غیرمعمول را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به دلیل وجود باکتری بنام سی دیفیسل، به ندرت ممکن است باعث بیماری روده ای شدید شود. این وضعیت ممکن است در طول درمان یا هفته ها تا ماه ها پس از قطع درمان رخ دهد. در صورت بروز علائمی از جمله: اسهال مداوم، درد / گرفتگی شکم یا معده، خون / مخاط در مدفوع پزشک خود را مطلع کنید.

اگر این علائم را دارید، از محصولات ضد اسهال یا مواد افیونی استفاده نکنید زیرا ممکن است علائم را تشدید کند.

مونورول

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کلیوی مطلع سازید.

در صورت بروز علائم عفونت کلیه (مانند درد در ناحیه پهلو یا کمر، تب، لرز)، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

این محصول ممکن است حاوی شکر و یا آسپارتام باشد. در صورت ابتلا به دیابت، فنیل کتونوریا (PKU) یا هر بیماری دیگری که لازم است این مواد را در رژیم غذایی خود محدود کنید، احتیاط بیشتری لازم است. در مورد استفاده بی خطر از این محصول از پزشک خود یا پزشک داروخانه سوال کنید.

فسفومایسین ممکن است باعث شود که واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن تیفوئید) نیز کارایی نداشته باشند. در حین استفاده از این دارو هیچگونه واکسیناسیونی انجام ندهید، مگر اینکه پزشک گفته باشد.

مونورول

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک مشورت کنید.

این دارو به مقدار کم به شیر مادر منتقل می شود، اما بعید است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: متوکلوپرامید، پروبنسید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

از علائم سوء مصرف می توان به کاهش شنوایی و طعم فلزی اشاره کرد

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بعداً از آن برای عفونت دیگر استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک بگوید.

ممکن است در حین استفاده از این دارو آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند کشت ادرار) انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ کنید.

دوز فراموش شده

قابل اجرا نیست.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش