ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فلوتامید Flutamide

نام های تجاری: یولکسین فلوتاناکس سوتامید دروژنیل

موارد مصرف

از این دارو برای درمان سرطان پروستات استفاده می شود. این دارو از دسته ی داروهای آنتی آندروژن (آنتی تستوسترون) می باشد. تستوسترون هورمونی طبیعی در بدن می باشد که به رشد و انتشار سرطان پروستات کمک می کند. عملکرد این دارو به صورت مسدود کردن اثر تستوسترون و در نتیجه کاهش رشد و انتشار بیماری می باشد.

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی (125 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید روزی 3 بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. مصرف هیچ دارویی را بدون دستور پزشک قطع نکنید. قطع دارو می تواند باعث انتشار سریع تر بیماری شود.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

از آنجا که معمولاً فلوتامید همراه با سایر داروها مصرف می شود، عوارض جانبی ایجاد شده ممکن است به دلیل داروهای دیگر یا ترکیب آنها با یکدیگر باشد. گرگرفتگی، از دست دادن میل یا توانایی جنسی، اسهال، حالت تهوع، استفراغ و بزرگ شدن سینه های مردان می تواند از عوارض جانبی مصرف دارو باشد. خواب آلودگی از عوارض جانبی شایع نمی باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

اسهال یکی از عوارض جانبی شایع این دارو می باشد. طبق دستور پزشک، به منظور کاهش خطر از دست دادن بیش از حد آب بدن، مایعات زیادی بنوشید. مصرف محصولات لبنی را کاهش و مصرف غلات سبوس دار/ میوه ها/ سبزیجات را افزایش داده و از مصرف هرگونه ملین خودداری کنید. ممکن است پزشک برای کنترل علائم، داروهای ضد اسهال (مانند لوپرامید) تجویز کند. بروز هرگونه اسهال شدید یا مداوم و علائم کم آبی بدن (مانند سرگیجه، کاهش ادرار) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

فلوتامید می تواند رنگ ادرار را به نارنجی-قهوه ای یا زرد-سبز تغییر دهد، که خطرناک نمی باشد.

 به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند تغییرات ذهنی یا خلقی (از جمله افسردگی، اضطراب، برافروختگی)، توده در پستان، گیجی، خستگی شدید و ناگهانی، ضعف، رنگ پریدگی، کبودی ناخن/ لب ها و پوست، تپش شدید قلب یا احساس تنگی نفس در حالت استراحت را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه های پوستی، خارش/تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص ابتلا به مشکلات کبدی، کمبود نوعی آنزیم (گلوکز-6-فسفات دهیدروژناز-G6PD)، سیگار کشیدن، متهموگلوبینمی (بیماری هموگلوبین M) مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند این سرگیجه یا خواب آلودگی را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است افراد مسن حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص خواب آلودگی نشان دهند.

این دارو معمولاً برای خانم ها تجویز نمی شود، بنابراین بعید است در دوران بارداری یا شیردهی استفاده شود. در صورت بارداری یا شیردهی از لمس یا مصرف این دارو خودداری کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی فلوتامید را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برای کمک به پزشک برای ارائه بهترین روش درمانی، قبل از شروع مصرف این دارو تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک خود ارائه دهید. در حین مصرف این محصول، دوزهای داروهای دیگری که استفاده می کنید را بدون تأیید پزشک شروع، متوقف یا تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از تستوسترون (چسب، ژل، تزریق)، استروئیدهای آنابولیک (شامل آندروژن های بدون نیاز به نسخه/ آنابولیک/ پیش سازهای تستوسترون)، DHEA، وارفارین.

سوء مصرف

 در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند آزمایشات عملکرد کبد، آزمایش PSA خون) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای 86 الی 59 درجه فارنهایت (30 الی 15 درجه سانتی گراد) و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش