ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فلوتیکازون-سالمترول Fluticasone & Salmeterol

نام های تجاری: ادویر دیسکس ادویر اچ اف ای ساتیکا فلوتیکورت پلاس سروفلو فلوسالمکس سالمفلو سرتاید کاتوسین پلاس سردوپلا ویکسلا اینهاب (بیشتر)

موارد مصرف 

این محصول برای کنترل و جلوگیری از علائم (خس خس سینه و تنگی نفس) ناشی از آسم استفاده می شود. حاوی 2 دارو است : فلوتیکازون و سالمترول. فلوتیکازون متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان کورتیکواستروئید شناخته می شوند. با کاهش تحریک و تورم مجاری تنفسی کار می کند. سالمترول در گروه داروهایی است که به عنوان آگونیست های بتا با اثر طولانی مدت شناخته می شوند. این کار با شل کردن ماهیچه های اطراف مجاری تنفسی کار می کند به طوری که آنها باز می شوند و می توانید راحت تر نفس بکشید. کنترل علائم مشکلات تنفسی می تواند زمان از دست رفته در محل کار یا مدرسه را کاهش دهد.

هنگامی که به تنهایی استفاده می شود، آگونیست های طولانی مدت بتا (مانند سالمترول) به ندرت ممکن است خطر مشکلات تنفسی جدی (که گاهی کشنده) مربوط به آسم هستند را افزایش دهند. با این حال، کورتیکواستروئید استنشاقی ترکیبی و آگونیست های طولانی مدت بتا، مانند این محصول، خطر مشکلات تنفسی جدی مرتبط با آسم را افزایش نمی دهد. این مشکل باید هنگامی استفاده شود که مشکلات تنفسی با یک داروی کنترل کننده آسم (مانند کورتیکواستروئید استنشاقی) به خوبی کنترل نشود یا اگر علائم آسم شما به درمان ترکیبی نیاز دارد.

قبل از استفاده از این دارو، یادگیری نحوه استفاده صحیح از آن مهم است. این دارو باید به طور مرتب استفاده شود تا مثر واقع شود. این دارو بلافاصله کار نمی کند و نباید از آن برای تسکین حملات ناگهانی آسم استفاده کرد. اگر حمله آسم اتفاق افتاد، طبق تجویز از دستگاه استنشاقی تسکین دهنده (مانند آلبوترول، که در برخی کشورها سالبوتامول نیز نامیده می شود) استفاده کنید.

زمان و نحوه مصرف 

قبل از شروع استفاده از این دارو برگه اطلاعات بیمار و دستورالعمل های استفاده شده توسط داروساز خود را بخوانید. برای استفاده صحیح از این دارو، دستورالعملهای نشان داده شده را دنبال کنید. اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

اگر برای اولین بار از استنشاق استفاده می کنید، اگر مدت زمان طولانی است که از آن استفاده نکرده اید (بسته به محصول خود، بیش از 1 هفته یا 4 هفته)، یا اگر دستگاه استنشاقی را انداخته اید، دستورالعمل های پرایمر کردن دستگاه استنشاق را دنبال کنید. هنگام پرایمر دادن به استنشاق، اطمینان حاصل کنید که دور صورت را اسپری کنید تا دارو به چشم نرسد.

قبل از هر بار استفاده، استنشاق را به مدت 5 ثانیه خوب تکان دهید. استنشاق این دارو از طریق دهان طبق دستور پزشک، معمولاً دو بار در روز (صبح و عصر، با فاصله 12 ساعت).

در صورت تجویز دو استنشاق / پاف، حدود 30 ثانیه بین آنها صبر کنید. دستگاه استنشاق را بین هر پف خوب تکان دهید. اگر به طور همزمان از دستگاه های استنشاقی دیگر استفاده می کنید، حداقل 1 دقیقه بین استفاده از هر دارو صبر کنید و از این دارو آخرین استفاده کنید.

برای جلوگیری از تحریک و عفونت های قارچی (برفک) در دهان و گلو، دهان خود را غرغره کرده و با آب بشویید. آب شستشو را قورت ندهید.

دستگاه بخور را حداقل یک بار در هفته طبق دستور تمیز کنید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است.

به طور منظم از این دارو استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. این دارو در صورت استفاده در زمانهایی با فاصله مساوی، بهتر جواب می دهد. برای اینکه بتوانید به یاد بیاورید، هر روز در ساعت های مشابه از آن استفاده کنید. دوز خود را افزایش ندهید، بیشتر از این دارو استفاده کنید یا بدون مشورت با پزشک خود استفاده از آن را متوقف کنید. همچنین، هنگام استفاده از این دارو از دیگر آگونیست های طولانی مدت بتا استفاده نکنید.

اگر از یک استنشاقی تسکین سریع (مانند آلبوترول، که در برخی کشورها سالبوتامول نیز نامیده می شود) طبق یک برنامه منظم روزانه استفاده کرده اید (مانند 4 بار در روز)، باید این برنامه را متوقف کنید و فقط در صورت لزوم از استنشاق تسکین دهنده سریع استفاده کنید برای حملات تنگی نفس / آسم. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

اگر به طور مرتب از کورتیکواستروئیدهای خوراکی دیگر (مانند پردنیزون) مصرف می کنید، نباید مصرف آن را قطع کنید مگر اینکه توسط پزشک خود دستور داده شود. برخی داروها (مانند آسم، آلرژی) ممکن است با قطع ناگهانی دارو، بدتر شوند. اگر ناگهان مصرف دارو را قطع کنید، ممکن است علائم ترک (مانند ضعف، کاهش وزن، حالت تهوع، درد عضلانی، سردرد، خستگی، سرگیجه) نیز داشته باشید. برای کمک به جلوگیری از ترک دارو، پزشک ممکن است دوز داروی قدیمی شما را به آرامی کاهش دهد پس از شروع استفاده از فلوتیکازون / سالمترول. در صورت قطع مصرف، فوراً به پزشک یا داروساز خود بگویید. به بخش احتیاطات نیز مراجعه کنید.

مصرف کامل این دارو ممکن است 1 هفته یا بیشتر طول بکشد. در صورت عدم بهبود علائم یا تشدید آن، به پزشک خود اطلاع دهید.

بیاموزید که از کدام یک از داروهای استنشاقی خود باید روزانه استفاده کنید (داروهای کنترل کننده) و اگر تنفس ناگهان بدتر شد (داروهای تسکین سریع) از کدام یک استفاده کنید. در صورت داشتن سرفه یا تنگی نفس جدید یا بدتر، خس خس سینه، افزایش خلط، بدتر شدن قرائت اوج جریان سنجی، بیدار شدن از خواب شب با مشکل تنفس، در صورت استفاده بیشتر از استنشاق تسکین سریع خود، زودتر از پزشک خود بپرسید اغلب (بیش از 2 روز در هفته)، یا اگر به نظر نمی رسد استنشاق کننده تسکین سریع شما بخوبی کار کند. بیاموزید چه موقع می توانید مشکلات تنفسی ناگهانی را توسط خودتان درمان کنید و چه زمانی باید فوراً به کمک پزشکی بروید.

عوارض جانبی

گرفتگی صدا، تحریک گلو، سردرد یا ناراحتی معده ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که فواید استفاده از این دارو بسیار بیشتر از عوارض جانبی آن است و به همین دلیل است که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است.در اکثر افرادی که از این دارو استفاده کرده اند، عوارض جانبی جدی و خطرناکی مشاهده نشده است.

این دارو ممکن است فشار خون را افزایش دهد. فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج به پزشک اطلاع دهید.

به ندرت، این دارو می تواند بلافاصله پس از استفاده باعث بدتر شدن شدید مشکلات تنفسی / آسم شود. در صورت بدتر شدن تنفس ناگهانی، از دستگاه استنشاقی تسکین سریع خود استفاده کرده و بلافاصله از کمک پزشکی استفاده کنید.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید: لکه های سفید روی زبان / دهان، علائم عفونت (مانند تب، گلودرد مداوم) ، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند عصبی بودن)، مشکل خواب، مشکلات بینایی (مانند تاری دید) ، افزایش تشنگی / ادرار، گرفتگی عضلات، لرزش (لرزش).

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما جدی، سریعاً از کمک پزشکی استفاده کنید: درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید، غش غش، تشنج.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این محصول نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فوراً به کمک پزشکی بروید.

این لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. در صورت مشاهده سایر عوارض ذکر شده در بالا، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

موارد احتیاط و منع مصرف

قبل از استفاده از این محصول، اگر به فلوتیکازون یا سالمترول حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود بگویید. یا اگر آلرژی دیگری دارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد، که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، دکتر خود را و یا داروساز سابقه پزشکی خود را، به ویژه از: عفونت فعلی / گذشته (مانند سل، تبخال) ، فشار خون بالا، از دست دادن استخوان (پوکی استخوان) ، بیماری های قلبی (مانند درد قفسه سینه، حمله قلبی، ضربان قلب نامنظم)، تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید) ، دیابت، مشکلات چشم (مانند آب مروارید، گلوکوم) ، تشنج، بیماری کبد.

سالمترول ممکن است شرایطی را ایجاد کند که بر ریتم قلب تأثیر بگذارد (طولانی شدن QT). طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ضربان قلب سریع / نامنظم جدی (به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که بلافاصله به مراقبت پزشکی نیاز دارد.

اگر شرایط پزشکی خاصی داشته باشید یا داروهای دیگری مصرف کنید که ممکن است باعث طولانی شدن زمان QT شود، خطر طولانی شدن QT ممکن است افزایش یابد. قبل از استفاده از این محصول، با دکتر یا داروساز از تمام داروهای شما را و خود بگویید اگر شما دارای هر یک از شرایط زیر: برخی از قلب مشکلات (نارسایی قلبی، ضربان قلب کند، طولانی شدن زمان QT در نوار قلب)، سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص (طولانی شدن QT در EKG، مرگ ناگهانی قلبی).

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور / " قرص های آب ") یا داشتن شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در مورد استفاده بی خطر از این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو ممکن است علائم عفونت را پوشانده باشد. این می تواند احتمال ابتلا به شما را بیشتر کند یا ممکن است عفونت های فعلی را بدتر کند. بنابراین، برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید. از تماس با افرادی که ممکن است به دیگران آلوده شود (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت یا جزئیات بیشتر هستید با پزشک خود مشورت کنید.

اگر طی 12 ماه گذشته از کورتیکواستروئید خوراکی خورده شده (مانند قرص پردنیزون) به این استنشاقی تغییر وضعیت داده اید یا مدت طولانی است که از این محصول در دوزهای بالاتر از حد معمول استفاده می کنید، ممکن است مشکل تر باشد تا بدن شما به استرس جسمی پاسخ دهد. بنابراین، قبل از عمل جراحی و یا درمان اورژانس، و یا اگر شما یک بیماری جدی / آسیب گرفتن، دکتر و یا خود را به دندانپزشک که شما با استفاده از این دارو یا یک کورتیکواستروئید های گرفته شده استفاده کرده اند دهان در 12 ماه گذشته است. در صورت بروز خستگی غیرمعمول / شدید یا کاهش وزن، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. یک کارت هشدار یا دستبند شناسه پزشکی همراه داشته باشید که می گوید شما از داروهای کورتون استفاده می کنید (یا استفاده کرده اید).

قبل از انجام جراحی، کلیه محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

افراد مسن مبتلا به COPD هنگام استفاده از این دارو ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ذات الریه باشند. بزرگسالان مسن نیز ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه طولانی شدن QT، حساسیت بیشتری نشان دهند (نگاه کنید به بالا).

این دارو در صورت استفاده طولانی مدت ممکن است به طور موقت رشد کودک را کاهش دهد. با این حال، آسم با کنترل ضعیف نیز می تواند رشد را کند کند. به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید تا قد فرزند شما بررسی شود.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز است استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی فلوتیکازون-سالمترول را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد: آلدسلوکین.

سایر داروها می توانند بر دفع فلوتیکازون و سالمترول از بدن شما تأثیر بگذارند، که ممکن است بر عملکرد این محصول تأثیر بگذارد. مثالها عبارتند از ضد قارچ آزول (مانند کتوکونازول) ، مانند بوسپرویر، کوبیسیستات، ماکرولیدهای آنتی بیوتیک (مانند کلاریترومایسین)، اچ آی وی پروتئاز مهار کننده (مانند لوپیناویر، ریتوناویر)، نفازودون، تلیترومایسین، و غیره.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا دشوار شدن تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل: لرزش (لرزش)، درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع / نامنظم، تشنج باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

آزمایش های آزمایشگاهی و / یا پزشکی (مانند آزمایشات عملکرد ریه، فشار خون، آزمایش تراکم استخوان، معاینات چشم) ممکن است برای نظارت بر پیشرفت شما یا بررسی عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

از قرارگیری در معرض مواد حساسیت زا / تحریک کننده مانند دود، گرده گل، حیوان خانگی، گرد و غبار یا کپک هایی که ممکن است آسم و سایر مشکلات تنفسی را بدتر کنند، خودداری کنید. از آنجا که ویروس آنفلوانزا می تواند مشکلات تنفسی را نیز بدتر کند، از دکتر یا داروساز خود بپرسید که آیا هر سال باید واکسن آنفولانزا بزنید.

در بزرگسالان، این دارو در صورت استفاده طولانی مدت می تواند خطر از دست دادن استخوان (پوکی استخوان) را افزایش دهد. با پزشک خود در مورد خطر خود، و در مورد درمان های موجود برای پوکی استخوان صحبت کنید. تغییر در سبک زندگی که خطر از دست رفتن استخوان را کاهش می دهد شامل ورزش های تحمل کننده وزن، دریافت کافی کلسیم و ویتامین D، قطع سیگار و محدود کردن الکل است. برای کمک به پیشگیری از پوکی استخوان در مراحل بعدی زندگی، کودکان را به ورزش و رژیم غذایی سالم (از جمله کلسیم) تشویق کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند. قوطی را سوراخ نکنید و از آن در نزدیکی شعله باز استفاده نکنید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش