ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فلودارا (فلودارابین) Fludara (Fludarabine)

نام های تجاری: فلودارابین فسفات فلودارا فلودارابین (تزریقی) داربینا نئوفلوبین (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو برای درمان سرطان خون و سایر سرطان ها استفاده می شود و عملکرد آن با کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی همراه است.

اَشکال دارویی

  • پودر تزریق داخل وریدی (50 میلی گرم)؛
  • محلول وریدی (25 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو با تزریق ورید در طی 30 دقیقه توسط یک متخصص تجویز می شود. این دارو معمولاً به مدت 5 روز یا طبق دستور پزشک تجویز می شود.

مقدار مصرف براساس شرایط پزشکی، اندازه بدن و پاسخ به درمان است. پزشک شمارش خون شما را بررسی می کند تا مطمئن شود می توانید چرخه بعدی خود را دریافت کنید. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را به یاد داشته باشید.

اگر این دارو روی پوست شما ریخت، بلافاصله محل را به خوبی با آب و صابون بشویید.

اگر این دارو به چشم پاشیده شد، پلک را با آب شستشو دهید و سپس فوراً به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد، دردهای عضلانی، خستگی، از دست دادن اشتها و درد / قرمزی در محل تزریق می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت ممکن است به کاهش برخی از این اثرات کمک کند.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی، پزشک شرایط شما را از نزدیک پیگیری می کند و آزمایش هایی را تجویز می کند.

ممکن است درد یا زخم در دهان و گلو ایجاد شود. دندان های خود را به آرامی و مسواک بزنید، از استفاده از دهان شویه حاوی الکل خودداری کنید و دهان خود را مرتبا با آب خنک مخلوط با جوش شیرین یا نمک بشویید. همچنین بهتر است از غذاهای نرم و مرطوب استفاده کنید .

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله ضربان قلب سریع / نامنظم، تورم مچ پا و پا را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو بر سلول های خونی شما تأثیر می گذارد و توانایی شما در مبارزه با عفونت ها را کاهش می دهد. گرچه تب و لرز از عوارض جانبی رایج فلودارابین است، اما ممکن است علائم عفونت باشد. در صورت لرز یا تب به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو بعلت تخریب سریع سلولهای سرطانی (سندرم لیز تومور) گاهی عوارض جانبی ایجاد می کند. برای کاهش عوارض جانبی، پزشک ممکن است دارویی برای شما تجویز کند و به شما بگوید مایعات زیادی بنوشید.

در صورت بروز علائمی از جمله: کمردرد، درد پهلو، علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار دردناک، ادرار صورتی / خونی، تغییر در مقدار ادرار)، اسپاسم عضلانی، ضعف فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی، فوراً به پزشک مراجعه کنید: مدفوع خونی و سیاه، سرفه مداوم، سرفه کردن خون، تنفس دردناک و دشوار، درد قفسه سینه، تشنج.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص عفونت های فعلی، برخی بیماری های ویروسی (تبخال، آبله مرغان)، اختلالات خونی (به عنوان مثال، کم خونی، مشکلات لخته شدن)، مشکلات کلیوی مطلع سازید.

بدون موافقت پزشک خود از واکسیناسیون خودداری کنید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن فلج اطفال یا واکسن آنفولانزا از طریق بینی گرفته اند خودداری کنید.

دست های خود را به خوبی بشویید تا از شیوع عفونت جلوگیری کند. از تماس با افرادی که بیماری هایی دارند که ممکن است به دیگران سرایت کند (مثلاً آنفولانزا، آبله مرغان) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های برخوردی خودداری کنید.

با افزایش سن عملکرد کلیه کاهش می یابد. این دارو توسط کلیه ها دفع می شود. بنابراین، افراد مسن ممکن است هنگام استفاده از این دارو در معرض خطر بیشتری برای عوارض جانبی (به عنوان مثال، عفونت، خونریزی) باشند.

این دارو برای استفاده در دوران بارداری توصیه نمی شود. ممکن است به جنین آسیب برساند. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. در طول درمان و به مدت 6 ماه پس از پایان درمان از بارداری جلوگیری کنید.

مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. با این حال، ممکن است اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار داشته باشد. بنابراین شیردهی هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی فلودارابین را پوشش نمی دهد، بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: "داروهای رقیق کننده خون" (به عنوان مثال، وارفارین، انوکساپارین)، واکسن های زنده (به عنوان مثال، واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود، واکسن تیفوئید / فلج اطفال که از طریق دهان گرفته می شود)، پنتوستاتین، سایر داروهایی که باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن / خطر عفونت را افزایش می دهد (مانند ناتالیزوماب، ریتوکسیماب)، سالیسیلات ها / NSAID ها (به عنوان مثال، آسپیرین ، ایبوپروفن، ناپروکسن).

تمام برچسب های داروهای تجویزی و بدون نسخه را به دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از آنها حاوی تسکین دهنده درد و کاهش دهنده تب (NSAID ها مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و آسپیرین ) هستند که می توانند خطر خونریزی را افزایش دهند. در صورت تجویز پزشک برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی، آسپیرین با دوز کم باید ادامه یابد (معمولاً در دوزهای 81-325 میلی گرم در روز). برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

آزمایش و معاینات پزشکی (به عنوان مثال، شمارش کامل خون) باید به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما کنترل شود و عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

برای بهترین اثربخشی، دریافت هر دوز برنامه ریزی شده از این دارو طبق دستورالعمل مهم است. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک یا داروساز خود یک برنامه دوز جدید دریافت کنید.

نگهداری

برای اطلاع از جزییات نگهداری، راهنمای داخل جعبه را مطالعه کرده و یا از داروساز بپرسید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش