ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فلودیپین Felodipine

نام های تجاری: پلندیل

موارد مصرف

Felodipine

فلودیپین برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. فلودیپین به عنوان مسدود کننده کانال کلسیم شناخته می شود. این دارو با مسدود کردن کلسیم، رگ‌های خونی را شل و گشاد می‌کند تا خون راحت‌تر جریان یابد.

Felodipine

زمان و نحوه مصرف

این دارو را معمولاً یک بار در روز با معده خالی یا طبق دستور پزشک به صورت خوراکی مصرف کنید. در صورت بروز ناراحتی معده، فلودیپین را می توان با یک وعده غذایی سبک مصرف کرد. دوز درمانی بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است.

انواع قرص های این دارو را له نکنید یا نجوید. انجام این کار می تواند تمام دارو را به یکباره آزاد کند و خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. همچنین، قرص ها را تقسیم نکنید، مگر اینکه دارای خط تقسیم باشند و پزشک عمومی یا پزشک داروخانه انجام این کار را تجویز کرده باشند.

قرص را به طور کامل و بدون خرد کردن یا جویدن ببلعید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

این دارو اگر فقط در صورت بروز درد قفسه سینه استفاده شود، مؤثر واقع نخواهد شد. برای کمک به جلوگیری از درد قفسه سینه، مصرف منظم این دارو طبق تجویز بسیار اهمیت دارد.

از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت در حین درمان با این دارو خودداری کنید، مگر اینکه پزشک دستور دیگری داشته باشد. آب گریپ فروت می تواند میزان این دارو را در جریان خون افزایش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. برخی از بیماری ها با قطع ناگهانی دارو بدتر می شوند و احتمال دارد لازم باشد دوز دارویی به تدریج کاهش یابد.

عوارض جانبی

سرگیجه، سبکی سر، سردرد، سوزش، یا درد معده می تواند در طی سازگاری بدن با دارو رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

اگرچه این مورد نادر است اما فلودیپین می تواند باعث تورم خفیف لثه شود. لثه های خود را ماساژ دهید و دندان های خود را مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا این مشکل به حداقل برسد. به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

Felodipine

در صورت بروز هر گونه عارضه جانبی جدی، از جمله: تورم دست، مچ پا، پا (ادم)، ضربان قلب سریع/نامنظم، غش، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

اگرچه این دارو در پیشگیری از درد قفسه سینه (آنژین صدری) موثر است، اما برخی از افرادی که قبلاً بیماری شدید قلبی داشته اند به ندرت پس از شروع این دارو یا افزایش دوز، درد قفسه سینه یا حمله قلبی در آنها تشدید می شود. در صورت مشاهده: تشدید درد قفسه سینه، علائم حمله قلبی (مانند درد قفسه سینه/فک/بازوی چپ، تنگی نفس، تعریق غیرعادی) فوراً به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش (عارضه پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری قلبی (مانند نارسایی قلبی)، بیماری کبد، تورم بازوها و پاها (ادم) مطلع سازید

قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که از این دارو استفاده می کنید.

Felodipine

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

برای به حداقل رساندن سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی بلند شوید.

مصرف این دارو در افراد مسن نیاز به احتیاط دارد زیرا نسبت به عوارض جانبی آن به ویژه سرگیجه حساسیت بیشتری نشان می دهند.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری مصرف شود. خطرات و فواید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست لذا قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سایر داروها می توانند بر حذف فلودیپین از بدن و بر نحوه عملکرد آن تأثیر بگذارند. به عنوان مثال می توان به ضد قارچ های آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین) و غیره اشاره کرد.

Felodipine

برخی از محصولات دارای موادی هستند که می توانند فشار خون را افزایش دهند. به پزشک داروخانه بگویید از چه محصولاتی استفاده می‌کنید و بپرسید که چگونه از آنها به طور ایمن استفاده کنید (به ویژه محصولات ضدسرفه و سرماخوردگی، مکمل های رژیمی یا NSAID‌ها مانند ایبوپروفن/ناپروکسن).

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکل تنفسی دارد با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید، ضربان قلب آهسته، ضعف شدید باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تغییرات سبک زندگی مانند برنامه های کاهش استرس، ورزش و تغییرات رژیم غذایی می تواند اثربخشی این دارو را افزایش دهد. در مورد تغییرات سبک زندگی که می تواند مفید باشد، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

هنگام مصرف این دارو، فشار خون خود را به طور مرتب چک کنید. شاید بهتر باشد یاد بگیرید چگونه فشار خون خود را شخصا کنترل کنید. با پزشک خود صحبت کنید و او را از فشار خون خود مطلع کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش