ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فلورازپام Flurazepam

نام های تجاری: دالمین

موارد مصرف

این دارو برای درمان نوعی مشکل خاص خواب (بی خوابی) استفاده می شود. ممکن است کمک کند تا سریعتر و بیشتر بخوابید و تعداد دفعات بیدار شدن در طول شب را کاهش دهید تا بتوانید در شب بهتر استراحت کنید. فلورازپام به دسته ای از داروها به نام بنزودیازپین ها تعلق دارد. این دارو بر روی مغز اثر می گذارد تا اثر آرام بخشی ایجاد کند. استفاده از این دارو معمولاً به دوره های درمانی 1 تا 2 هفته یا کمتر محدود می شود. اگر بی خوابی برای مدت طولانی تری ادامه داشت، با پزشک خود صحبت کنید تا ببیند آیا به درمان دیگری نیاز دارید یا خیر.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را به صورت خوراکی با یا بدون غذا قبل از خوابیدن طبق دستور پزشک مصرف کنید. دوز بر اساس وضعیت پزشکی، سن، و پاسخ به درمان است.

اگرچه بعید است، اما این دارو به ندرت می تواند باعث از دست دادن موقت حافظه کوتاه مدت شود. برای کاهش احتمال این، یک دوز از این دارو را مصرف نکنید، مگر اینکه برای یک خواب کامل شبانه حداقل 7 تا 8 ساعت وقت داشته باشید. اگر باید قبل از آن از خواب بیدار شوید، ممکن است کمی حافظه خود را از دست بدهید.

هنگامی که این دارو برای مدت طولانی استفاده می شود، ممکن است اثربخشی نداشته باشد. در صورت از کار افتادن اثربخشی دارو با پزشک خود صحبت کنید.

اگرچه این دارو به بسیاری از افراد کمک می کند، اما گاهی اوقات ممکن است باعث اعتیاد شود. اگر اختلال مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر/الکل) دارید، ممکن است این خطر بیشتر باشد. این دارو را دقیقاً همانطور که برای کاهش خطر اعتیاد تجویز شده است مصرف کنید. از پزشک خود یا پزشک داروخانه برای جزئیات بیشتر بپرسید.

در صورت تداوم یا تشدید وضعیت بعد از 7 تا 10 روز، به پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است در چند شب اول پس از قطع مصرف این دارو مشکل خواب داشته باشید. این بی خوابی برگشتی نامیده می شود و طبیعی است. معمولاً بعد از 1 یا 2 شب از بین می رود. اگر این اثر ادامه داشت، با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی

سرگیجه یا مشکل در هماهنگی حرکات می تواند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید. برای کاهش خطر سرگیجه یا افتادن، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی بلند شوید.

این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی در طول روز شود. اگر در طول روز دچار خواب آلودگی هستید به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است دوز دارویی نیاز به تنظیم داشته باشد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت وجود هر گونه عوارض جانبی جدی، از جمله: از دست دادن حافظه، تغییرات ذهنی/خلقی/رفتاری (مانند افسردگی جدید/بدتر شدن، افکار غیر طبیعی، افکار خودکشی، توهم، گیجی، بی قراری، رفتار پرخاشگرانه، اضطراب) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

به ندرت، پس از مصرف این دارو، افراد از رختخواب خارج شده و در حالی که کاملاً بیدار نیستند، رانندگی می کنند ("رانندگی در خواب"). همچنین مواردی مثل در خواب راه رفتن، خوردن یا درست کردن غذا، برقراری تماس تلفنی یا در حالی که کاملاً بیدار نیستند رابطه جنسی داشته اند رخ داده است. اغلب این افراد این وقایع را به خاطر نمی آورند. این مشکل می تواند برای فرد یا اطرافیانش خطرناک باشد. اگر بعد از مصرف این دارو متوجه شدید که هر یک از این فعالیت ها را انجام داده اید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. اگر هنگام مصرف فلورازپام از الکل یا سایر داروهایی که می توانند باعث خواب آلودگی شخص شوند، استفاده کنید، خطر این موارد افزایش می یابد.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا حساسیت به سایر بنزودیازپین ها (مانند دیازپام، لورازپام) یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کلیوی، بیماری کبد، مشکلات ریوی/تنفسی (مانند بیماری مزمن انسدادی ریه-COPD، آپنه خواب)، مشکلات روانی/خلقی (مانند افسردگی، افکار خودکشی)، سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر/الکل)، سابقه شخصی یا خانوادگی راه رفتن در خواب، نوعی بیماری عضلانی خاص (میاستنی گراویس) مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو به ویژه سرگیجه، گیجی، بی ثباتی و خواب آلودگی بیش از حد حساس هستند. این عوارض می تواند خطر افتادن را افزایش دهد.

فلورازپام نباید در دوران بارداری استفاده شود. زیرا می تواند به جنین آسیب برساند. اگر در سنین باروری هستید، در حین مصرف این دارو از یک روش قابل اعتماد کنترل بارداری استفاده کنید. اگر قصد بارداری دارید، از مصرف این دارو خودداری کنید. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند وارد شیر مادر شود و اثرات نامطلوبی بر روی نوزاد شیرخوار داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که با این دارو تداخل دارد: سدیم اکسی‌بات است.

خطر عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آهسته/کم عمق، خواب‌آلودگی/سرگیجه شدید) در صورت مصرف این دارو با سایر محصولاتی که می تواند باعث خواب‌آلودگی یا مشکلات تنفسی نیز شوند، افزایش می یابد. اگر محصولات دیگری مانند داروهای ضد درد یا مسکن های سرفه (مانند کدئین، هیدروکودون)، الکل، ماری جوانا (حشیش)، سایر داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده عضلانی (مانند کاریزوپرودول، سیکلوبنزاپرین)، یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) را مصرف می کنید، به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برچسب روی تمام داروهای خود را بررسی کنید (مانند آلرژی یا داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی) چرا که می توانند حاوی مواد خواب آور باشند. از پزشک داروخانه نحوه استفاده صحیح داروها را جویا شوید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت کند شدن تنفس یا خواب عمیقی که نمی توانید از آن بیدار شوید باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

با افزایش سن، الگوی خواب فرد به طور طبیعی تغییر کرده و خواب چندین بار در طول شب قطع می شود. با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد راه هایی برای بهبود خواب خود بدون دارو مشورت کنید، مانند پرهیز از مصرف کافئین و الکل در نزدیکی زمان خواب، اجتناب از چرت زدن در طول روز و رفتن به رختخواب در هر شب در زمان مشخص.

دوز فراموش شده

اگر یک نوبت را فراموش کردید، آن را مصرف نکنید مگر اینکه 7 تا 8 ساعت بعد از آن زمان بخوابید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش