ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فلوروراسیل Fluorouracil

نام های تجاری: آدروسیل 5 اف یو 5-فلوئواوراسیل ابفلورو فلورواوراسیل فلورواوراسیل آکورد فلورواوراسیل آمنیل بندا-5 اف یو اوتورال فلورواوراسیل فارس 5-فلورواوراسیل ا ب و ریبوفلور (بیشتر)

موارد مصرف

فلوروراسیل به عنوان داروی شیمی درمانی با کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی برای درمان انواع مختلف سرطان استفاده می شود.

قبل از شروع درمان با فلورواوراسیل باید از نظر کمبود آنزیم DPD آزمایش انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

اَشکال دارویی

محلول داخل وریدی (50 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک متخصص به صورت وریدی تزریق می شود. تزریق بسته به شرایط پزشکی ممکن است با روش های دیگری انجام شود. دز دارو براساس شرایط پزشکی، قد و واکنش بدن به درمان تعیین می شود.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، خشکی / خارش یا تیره شدن پوست ممکن است رخ دهد. حالت تهوع و استفراغ می تواند شدید باشد. در برخی موارد، ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ، درمان دارویی لازم باشد. نخوردن غذا قبل از درمان می تواند به رفع استفراغ کمک کند. تغییر در رژیم غذایی مانند خوردن چندین وعده غذایی کوچک یا محدود کردن فعالیت ممکن است به کاهش برخی از این اثرات کمک کند. در صورت تداوم یا تشدید هریک از عوارض، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

اسهال خفیف نیز از عوارض جانبی شایع است. با این حال، اسهال به ندرت می تواند مداوم یا شدید شود یا در این شرایط به دلیل از دست دادن بیش از حد آب بدن (کمبود آب)، مشکلات بسیار جدی ایجاد کند. در صورت بروز عوارض جانبی جدی، از جمله اسهال مداوم / شدید، درد / گرفتگی شکم یا معده، خون / مخاط در مدفوع با پزشک صحبت کنید.

ریزش موی موقت نیز ممکن است رخ دهد. رشد طبیعی مو پس از پایان درمان باز خواهد گشت.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این محصول را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این محصول بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این محصول، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

استفاده از فلوروراسیل گاهی مشکلات دست و پا را به دنبال خواهد داشت. با محافظت از دست و پا در برابر گرما یا فشار زیاد می توانید از این مشکلات جلوگیری کرده یا آنها را کاهش دهید. به عنوان مثال، از حمام / دوش آب گرم، شستن دست با آب گرم، پیاده روی طولانی و مالش دست و پا خودداری کنید. در صورت بروز علائم بر روی دست ها و پاها از جمله قرمزی، لایه برداری از پوست، تاول، درد، بی حسی، گزگز یا تورم به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت بروز علائمی مانند کاهش دوز مصرفی یا قطع درمان با فلورواوراسیل، استفاده از کیسه های یخ روی دست ها و پاها برای روش های درمانی با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، از جمله سردرد، تغییرات ذهنی / خلقی (به عنوان مثال، گیجی)، تغییرات بینایی، حرکات غیر معمول چشم، از دست دادن هماهنگی، خستگی غیرمعمول با پزشک صحبت کنید.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی، مانند کبودی / خونریزی آسان، خون در ادرار، مدفوع سیاه / خونی، استفراغی شبیه تفاله قهوه، درد معده / شکم، درد قفسه سینه، درد فک / بازوی چپ، ضربان قلب سریع / آهسته / نامنظم، زخم دهان، گلو درد، بلع دردناک، سوزش معده، درد / قرمزی / تورم بازوها و پاها به پزشک مراجعه کنید.

این دارو می تواند توانایی بدن در مبارزه با عفونت را کاهش دهد. در صورت بروز علائم عفونت مانند تب، لرز یا گلودرد مداوم، پزشک را به سرعت مطلع کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

فلوروراسیل معمولاً می تواند سبب بروز راش غیر جدی شود. با این حال، ممکن است تشخیص این مورد از واکنش آلرژیک شدید باشد. در صورت بروز راش بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن، فلوسیتوزین، کپسیتابین یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص تغذیه نامناسب، کاهش عملکرد مغز استخوان / اختلالات سلول های خونی (به عنوان مثال، کم خونی، لکوپنی، ترومبوسیتوپنی)، کمبود آنزیم خاص (دی هیدروپیریمیدین دهیدروژناز - DPD)، عفونت جدی، مشکلات کبدی، مشکلات کلیوی مطلع سازید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن فلج اطفال دریافت کرده اند خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، در استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

برای جلوگیری از شیوع عفونت دست هایتان را به خوبی بشویید.

این دارو ممکن است حساسیت بدن را نسبت به آفتاب بیشتر کند. مدت زمان قرارگیری در زیر نور آفتاب را محدود کنید. از غرفه های برنزه کننده و چراغ های آفتابی دوری کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود. زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. زنان در سنین باروری و مردان باید از فرم های قابل اطمینان پیشگیری از بارداری در حین یا مدتی بعد از درمان استفاده کنند. برای اطلاع از جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد عبارتند از: وارفارین.

فلوروراسیل بسیار شبیه فلوسیتوزین و کپسیتابین است. هنگام استفاده از فلورووراسیل از داروهای حاوی فلوسیتوزین یا کپسیتابین استفاده نکنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (به عنوان مثال، شمارش کامل خون) باید برای کنترل پیشرفت وضعیت یا بررسی عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از این دارو طبق برنامه برای دستیابی به سود بهتر مهم است. اگر یک دز را فراموش کردید، بلافاصله برنامه جدیدی از پزشک خود دریافت کنید.

نگهداری

برای کسب اطلاعات نگهداری به دستورالعمل های روی بسته بندی مراجعه کنید یا از پزشک داروخانه سؤال کنید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

داروها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش