ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فلوکسوریدین Floxuridine

نام های تجاری: اف یو دی آر

موارد مصرف

فلوکسوریدین برای درمان انواع خاصی از سرطان معده / روده که به کبد گسترش یافته است، استفاده می شود. این یک داروی شیمی درمانی است که برای کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی استفاده می شود.

اَشکال دارویی

پودر تزریقی (0.5 گرم)

زمان و نحوه مصرف

این دارو با تزریق داخل شریان با استفاده از پمپ تزریق مداوم تجویز می شود. این دارو از طریق سوندی که در داخل شریان قرار گرفته و خون تومور را تأمین می کند، داده می شود. این روش دارو را به سمت تومور هدایت می کند تا بتواند اثر قوی تری روی تومور داشته باشد و خطر عوارض جانبی جدی نیز کاهش می یابد. هنگام شروع اولین دوره درمان با این دارو، باید در بیمارستانی باشید که تحت نظر قراربگیرید.

این دارو توسط یک متخصص برای شما تهیه و مخلوط می شود. مقدار مصرف براساس شرایط پزشکی، وزن و پاسخ به درمان تجویز می شود.

این دارو باید تا پایان درمان استفاده شود. هنگامی که عوارض جانبی جدی ظاهر شود، پزشک این دارو را متوقف می کند و پس از كاهش عوارض، درمان را از سر خواهد گرفت.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، اسهال خفیف، از دست دادن اشتها، خستگی، قرمزی در محل تزریق یا خشکی پوست می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک یا فعالیت محدود ممکن است به کاهش برخی از این اثرات کمک کند.

ممکن است ریزش موی موقت رخ دهد. رشد طبیعی مو باید پس از پایان درمان بازگردد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو می تواند توانایی بدن در مبارزه با عفونت را کاهش دهد. در صورت مشاهده علائم عفونت مانند تب یا لرز، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله زخم دهان، گلودرد، بلع دردناک و دشوار، استفراغ مداوم یا شدید، اسهال، کبودی، خونریزی غیرمعمول، مدفوع سیاه یا مشاهده ی خون، مخاط در مدفوع، استفراغی که شبیه کف قهوه است، گرفتگی عضلات، درد در معده یا شکم، زردی چشم و پوست، ادرار تیره، ضعف، کاهش وزن، مشکلات پوستی (به عنوان مثال، لایه برداری، تیرگی پوست)، درد عضلات و مفاصل را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی نادر، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: درد قفسه سینه، فک، بازوی چپ، گرما، تورم، درد، نشت در محل تزریق، درد و تورم و قرمزی و ضعف بازوها یا پاها، تنگی نفس، سرفه کردن خون، تغییرات ناگهانی بینایی، ضعف در یک طرف بدن، گرفتگی شدید، مشکل در راه رفتن، اختلال در گفتار، گیجی، سردرد شدید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

اگر بیماری خاصی داشته باشید از این دارو استفاده نمی شود. در صورت داشتن: تغذیه نامناسب، کاهش عملکرد مغز استخوان، اختلالات سلول های خونی (به عنوان مثال، کم خونی، لکوپنی، ترومبوسیتوپنی)، عفونت جدی، قبل از استفاده از این دارو با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات کبدی، مشکلات کلیوی، سابقه پرتودرمانی با دوز بالا در لگن مطلع سازید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن فلج اطفال را از راه دهان یا واکسن آنفولانزا از طریق بینی استنشاق کرده اند، خودداری کنید.

از آنجا که این دارو می تواند خطر ابتلا به عفونت های جدی را افزایش دهد، دست های خود را به خوبی بشویید تا از شیوع عفونت جلوگیری کند. از تماس با افرادی که بیماری هایی دارند که ممکن است به دیگران سرایت کند (مثلاً آنفولانزا، آبله مرغان) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا زخمی شدن، با اشیای تیز مانند تیغ ایمنی و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های برخوردی خودداری کنید.

این دارو ممکن است حساسیت شما را نسبت به آفتاب بیشتر کند. وقت خود را در زیر نور آفتاب محدود کنید. از غرفه های برنزه کننده و چراغ های آفتاب پرهیز کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو برای استفاده در دوران بارداری توصیه نمی شود. ممکن است به جنین آسیب برساند. در مورد شیوه های جلوگیری از بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی فلوکسوریدین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: داروهایی که ممکن است عملکرد مغز استخوان را کاهش دهند (به عنوان مثال، آزاتیوپرین، تری متوپریم / سولفامتوکسازول)، استفاده قبلی یا فعلی از داروهای سرطانی از نوع آلکیله کننده (مانند سیکلوفسفامید، ملفالان).

فلوکسوریدین بسیار شبیه فلوئوروراسیل است. هنگام استفاده از فلکسوریدین از داروهای حاوی فلوروراسیل استفاده نکنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

آزمایشات آزمایشگاهی و آزمایشات پزشکی (به عنوان مثال، شمارش کامل خون) باید به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما کنترل شود و عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

دارو به صورت مداوم به صورت تزریقی تجویز می شود. اگر تزریق شما قطع شد، بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اظلاع دهید.

نگهدچاری

برای اطلاع از جزییات نگهداری، راهنمای داخل جعبه را مطالعه کرده و یا از داروساز بپرسید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش