ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اینهرتو (فم تراستوزوماب دروکستکان) Enhertu (Fam-Trastuzumab Deruxtecan)

نام های تجاری: اینهرتو فم-تراستوزومب دروکستکان-ان ایکس کی آی

موارد مصرف

برای درمان انواع خاصی از سرطان پستان استفاده می شود. این دارو برای درمان تومورهایی استفاده می شود که بیش از مقدار طبیعی ماده خاصی به نام پروتئین HER2 تولید می کنند.

به این دارو آنتی بادی مونوکلونال و مزدوج بازدارنده توپوایزومراز گفته می شود. این دارو با اتصال به سلولهای سرطانی HER2 و جلوگیری از تقسیم و رشد آنها عمل می کند.

اَشکال دارویی

پودر تزریق داخل وریدی (100 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو به طور آهسته در ورید توسط یک متخصص تزریق می شود. این دارو طبق دستور پزشک و معمولاً هر 3 هفته یکبار تجویز می شود. اولین تزریق شما حداقل 90 دقیقه زمان می برد.

دوز مصرفی، سرعت تزریق و مدت زمان دریافت بر اساس وزن بدن، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تجویز می شود.

از دستورالعمل های پزشک به دقت پیروی کنید بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، روزهایی را که نیاز به دریافت دارو دارید در تقویم علامت گذاری کنید.

عوارض جانبی

اسهال، سرگیجه، معده / شکم درد، یبوست، حالت تهوع، استفراغ، زخم های دهان، خشکی دهان، از دست دادن اشتها، خستگی، ریزش مو، خونریزی بینی یا سردرد می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت ممکن است به کاهش برخی از این اثرات کمک کند.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله خستگی غیرمعمول، رنگ پریدگی پوست، کبودی و خونریزی را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است منجر به مشکلات جدی قلبی، از جمله نارسایی قلبی شود. استفاده قبلی از برخی دیگر از داروهای ضد سرطان (از جمله انتراسایکلین ها مانند دوکسوروبیسین) ممکن است خطر ابتلا به مشکلات قلبی را افزایش دهد. در صورت مشاهده علائم نارسایی قلبی، از جمله تنگی نفس، تورم مچ پا، پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول و ناگهانی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است سیستم ایمنی شما را در مقایل عفونت ها را کاهش دهد. این ممکن است باعث شود شما به یک عفونت جدی (به ندرت کشنده) مبتلا شوید و یا عفونت را تشدید کند. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند گلودرد که از بین نمی رود، تب، لرز، سرفه) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص عفونت فعلی، بیماری قلبی، مشکلات ریوی مطلع سازید.

این دارو ممکن است شما را در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار دهد یا ممکن است عفونت های فعلی را تشدید کند. از تماس با افرادی که ممکن است آلوده باشند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونتیا موارد دیگری هستید با پزشک خود مشورت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های برخوردی خودداری کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از تراستوزوماب دروستکان نباید باردار شوید. این دارو ممکن است به جنین آسیب برساند. قبل از شروع درمان باید آزمایش بارداری نیز انجام شود. زنان باید هنگام استفاده از این دارو و به مدت 7 ماه پس از قطع درمان، از بارداری جلوگیری کنند.

افراد متاهل باید هنگام استفاده از این دارو تا 4 ماه پس از قطع درمان، از بارداری جلوگیری کنند. در صورت بارداری، بلافاصله در مورد خطرات این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و 7 ماه پس از آخرین دوز توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی آن را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

در صورت استفاده از انتراسایکلین (مانند دوکسوروبیسین)، تا حد امکان حداقل 7 ماه پس از قطع مصرف تراستوزوماب از مصرف آن خودداری کنید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: تراستوزوماب، تراستوزوماب امتانسین و تراستوزوماب-هیالورونیداز زیرا این دارو ها بسیار شبیه ترازوزوماب دروستکان است.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

آزمایش های پزشکی (مانند معاینات قلب، شمارش کامل خون) باید قبل از شروع استفاده از این دارو و هنگام استفاده از آن انجام شود. هیچ یک از قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را فراموش نکنید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از این دارو طبق برنامه مهم است. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک یا داروساز خود بخواهید یک برنامه دوز جدید در اختیارتان قرار دهد.

نگهداری

این دارو در کلینیک یا بیمارستان تجویز می شود و در خانه نگهداری نمی شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش