ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فنازوپریدین Phenazopyridine

نام های تجاری: آزو-ژسیک باریدیوم پرودیوم فنازومکس آزو یورینری پین ریلیف آزو-استاندارد پیریدیوم ره-آزو یوریکالم ویریدیوم اریدیوم پیریدیات یوروژسیک فنازو یورودل یوریناری آنالژسیک یوریستات زوپی اسکات فنازوپریدین هیدروکلراید (بیشتر)

موارد مصرف

فنازوپریدین

از این دارو برای تسکین علائم ناشی از تحریک دستگاه ادراری مانند درد، سوزش و احساس نیاز به ادرار فوری یا مکرر استفاده می شود. این دارو علت ایجاد این تحریکات را درمان نمی کند، اما اگر در کنار سایر درمان ها مصرف شود، می تواند به تسکین این علائم کمک کند. فنازوپیریدین نوعی مسکن است که از آن برای تسکین و بهبود درد مخاط دستگاه ادراری استفاده می شود.

فنازوپریدین

زمان و نحوه مصرف

این دارو را 3 بار در روز به صورت خوراکی و بعد از غذا یا طبق تجویز پزشک مصرف کنید. اگر این دارو را همراه با آنتی بیوتیک برای بهبود علائم مربوط به عفونت دستگاه ادراری یا بدون تجویز پزشک مصرف می کنید، از مصرف آن بیشتر از 2 روز بدون اطلاع پزشک خودداری کنید.

مقدار مصرف این دارو براساس عارضه و پاسخ به درمان متفاوت است.

درصورت تداوم یا تشدید عارضه به پزشک خود اطلع دهید.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی این دارو می توان به سردرد، سرگیجه یا ناراحتی معده اشاره کرد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی مانند زردی پوست / چشم، تیره شدن ادرار، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار، ادرار خونی)، درد معده / شکم ، استفراغ، تب، لرز، کبودی / خونریزی سریع، خستگی غیرمعمول، تنگی نفس، ضربان قلب تند و تشنج، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو به ندرت اتفاق می افتد، اما در صورت بروز علائم واکنش آلرژیک جدی مانند: عارضه های پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، به سرعت به مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

فنازوپریدین

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کلیوی، بیماری کبدی، اختلالات خونی (به عنوان مثال ، کمبود G6PD، کم خونی همولیتیک) مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

مصرف فنازوپیریدین باعث تغییر رنگ ادرار و اشک، به رنگ نارنجی مایل به قرمز می شود. این عملکرد ممکن است باعث لک شدن لباس ها و لنزهای تماسی شود. هنگام استفاده از این دارو از لنزهای تماسی استفاده نکنید. پس از قطع مصرف دارو، رنگ ادرار و اشک به حالت طبیعی برمی گردد.

فنازوپریدین

اگر باردار هستید قبل از استفاده از این دارو به پزشک خود اطلاع دهید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

پزشکان متخصص (مانند پزشک معالج یا پزشک داروخانه) از قبل در مورد هرگونه تداخل دارویی احتمالی مطلع هستند و شما را تحت نظر دارند. قبل از مشورت با آنها مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

مصرف فنازوپیریدین می تواند در نتیجه برخی آزمایش های تشخیصی (مانند آزمایش ادرار برای عملکرد کلیه، بیلی روبین و سطح قند) تداخل ایجاد کند. آزمایش ادرار در منزل (از جمله آزمایش دیابت) نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از مصرف این دارو اطلاع دارند.

موارد مذکور تمام تداخلات دارویی این دارورا در بر نمی گیرد؛ بنابراین پیش از مصرف این دارو، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. لیستی از تمام داروهای مصرفی خود تهیه کرده و با پزشک خود یا پزشک داروخانه به اشتراک بگذارید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت خستگی غیرمعمول، تغییر رنگ پوست، تغییر در مقدار ادرار، تنگی نفس، ضربان قلب تند، زردی پوست / چشم، خونریزی / کبودی یا تشنج سریع باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو فقط برای عارضه فعلی شما تجویز شده است. از مصرف آن برای دیگر عوارض مرتبط با درد دستگاه ادراری خودداری کنید، مگر اینکه پزشک چنین تجویزی کند. در این شرایط ممکن است نیاز به انجام درمان های دیگری نیز باشد.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق، بین 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) دور از نور و رطوبت نگهداری شود.

از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش