ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فنترمین و توپیرامات Phentermine & Topiramate

نام های تجاری: کیوسیمیا

موارد مصرف

این دارو همراه با ورزش مورد تایید پزشک ،ایجاد تغییر رفتار و رژیم های غذایی برای کمک به کاهش وزن استفاده می شود. این دارو توسط افراد دارای اضافه وزن بسیار زیاد و ناشی از بیماری استفاده می شود ‌. همچنین مصرف فنترمین به عدم بازگشت وزن کاهش یافته کمک می کند. کاهش وزن و تثبیت آن خطر خیلی از بیماری های ناشی از چاقی را ،همچون بیماری های قلبی ،دیابت ،فشارخون بالا وهمچنین خطر کوتاه شدن عمر را کاهش می‌دهد.

اینکه فنترمین چگونه به کاهش وزن کمک می کند مشخص نیست.ممکن است با کاهش اشتها،افزایش انرژی مورد استفاده و یا تاثیر بر قسمت های خاصی از مغز عمل کند.این دارو ترکیبی از فنترمین و توپیرامات است. فنترمین نوعی کاهنده ی اشتها است و متعلق به دسته ای از دارو ها به نام آمین های سمپاتومیمتیک است. توپیرامات نوعی ضد تشنج و ضد صرع است.

زمان و نحوه مصرف

کپسول فنترمین-توپیرامات که به صورت طولانی؛ در طی 24 ساعت آزاد می شود

به دلیل خطر آسیب به جنین باید این دارو فقط توسط پزشک معالج یا پزشک داروخانه تجویز شود جزئیات بیشتر را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید روزی یک بار صبح، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد. مصرف این دارو دیرتر از زمان مقرر ممکن است مشکلاتی برای خواب شما (مانند بی خوابی) به وجود بیاورد. کپسول ها را به طور کامل قورت دهید ,نجوید و خرد نکنید.انجام این کار باعث میشود تمام دارو یکجا آزاد شود در نتیجه خطر عوارض جانبی را افزایش می دهد. دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و روند درمانی شما تایین می شود. . پزشک ابتدا درمان را با دوز کم شروع می کند تا خطر عوارض جانبی را کاهش دهد. دستور عمل های پزشک خود را با دقت اجرا کنید.هنگام مصرف این دارو مقدار زیادی مایعات مصرف کنید تا از تشکیل سنگ کلیه پیشگیری کنید مگر اینکه پزشک خلاف آن را به شما توصیه کرده باشد.اگر مصرف این دارو را ناگهان متوقف کنید ممکن است علائمی (مانند تشنج) داشته باشید. جهت جلوگیری از چنین علائمی پزشک دوز دارو را به آرامی کم میکند. اگر از این دارو به مدت طولانی یا مقدار زیاد استفاده شود احتمال بروز این علائم بیشتر می شود. در صورتی که این علائم را داشتید فورا به پزشک یا پزشک داروساز اطلاع دهید.

با وجود مفید بودن این دارو گاهی می تواند باعث ایجاد اعتیاد شود.اگر به اختلال مصرف مواد (مانند اعتیاد به مواد مخدر یا الکل)مبتلا باشید ممکن است خطراعتیاد به دارو بیشتر باشد. دوز دارو را افزایش ندهید و یا از دارو به مراتب‌ بیشتر یا طولانی تر از مقدار تجویز شده استفاده نکنید.این کار به سرعت بهبود کمک نکرده وخطر عوارض جانبی را افزایش میدهد. این دارو را دقیقا همانطور که تجویز شده مصرف کنید تا خطر اعتیاد به آن کاهش یابد. به دلیل جذب این دارو از طریق پوست شش ها و خطر آسیب به جنین، مصرف این دارو در حین بارداری توصیه نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. وقتی از این دارو برای چندین هفته استفاده میکنید ،ممکن است تاثیر خود را از دست بدهد در این صورت با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما ممکن است مصرف این دارو را قطع کند.

عوارض جانبی

سرگیجه، خواب آلودگی،خشکی دهان،مشکلات خواب،خستگی،سوزن سوزن شدن دست یا پا،یبوست و طعم فلزی می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً با پزشک یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند مشکل موقتی در تمرکز،پیدا کردن کلمات،به یاد آوردن،، علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار دردناک،تب و لرز،ادرارصورتی یا خونی)،تنفس سریع،ضربان قلب بالا، ضربان قلب پایین یا غیرعادی،درد استخوان یا شکستگی استخوان،از دست دادن هوشیاری،تغییر در توان و میل جنسی،خونریزی غیرعادی یا کبودی را بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

افراد کمی که به هر دلیلی از داروهای ضدتشنج استفاده می کنند (مانند تشنج، اختلال دو قطبی، درد) ممکن است دچار افسردگی، فکر کردن به خودکشی یا تلاش به خودکشی و سایر مشکلات ذهنی یا خلقی شوند. اگر متوجه هرگونه تغییر غیرعادی یا ناگهانی در خلق و خو، افکار یا رفتار، شامل نشانه هایی از افسردگی،فکر کردن یا اقدام به خودکشی و یا فکر کردن درباره ی آسیب به خود شدید ،فورا به پزشک اطلاع دهید. توپیرامات 1 ماه بعد از شروع درمان به ندرت ممکن است مشکلی جدی برای چشم ایجاد کند و اگر درمان نشود، این مشکل چشمی می تواند منجر به کوری دائمی شود. بنابراین، در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی از جمله : تغییرات ناگهانی بینایی (مانند کاهش بینایی، تاری دید)، درد چشم یا قرمزی چشم، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این دارو به ندرت می تواند یک مشکل جدی در متابولیسم ( مانند مقدار زیاد آمونیاک در خون) ایجاد کند، در صورت بروز خستگی ناگهانی یا خستگی بی دلیل، استفراغ یا تغییرات ذهنی (مانند کاهش هوشیاری) ،حین مصرف اسید والپروئیک فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

 بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند سردرد شدید، مشکل در تکلم، تشنج و یا ضعف در یک طرف بدن را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث مشکلات جدی (گاهی کشنده) ریوی یا قلبی (مانند فشار خون ریوی، مشکلات دریچه قلب) شود. استفاده طولانی تر از این دارو و یا استفاده همزمان با سایر داروهای کاهش اشتها و محصولات گیاهی ممکن است این خطر را افزایش دهد.

در صورت بروز عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله: درد قفسه سینه، مشکل تنفس هنگام ورزش یا کاهش استقامت بدنی، غش کردن، تورم پاها / مچ پا، مصرف این دارو را متوقف کرده و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

قبل از مصرف این دارو، اگر به این دارو یا هر دارویی از دسته ی آمین سمپاتومیمتیک (از جمله داروهای ضد احتقان مانند سودوافدرین، محرک هایی مانند آمفتامین، کاهنده ی اشتها مانند دی اتیل پروپیون)حساسیت دارید و یا یا هر نوع حساسیت دیگری دارید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص :فشار خون بالا، گلوکوم، سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد (مانند استفاده بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر یا الکل)، بیماری قلبی (مانند درد قفسه سینه، حمله قلبی، سوفل قلبی، ضربان قلب بالا یا نامنظم، مشکلات دریچه قلب)، مشکلات ذهنی یا خلقی (مانند افسردگی، فکر کردن به خودکشی، اضطراب یا تحریک شدید)، فشار خون بالا در ریه ها (فشار خون ریوی)، سکته مغزی، پرکاری تیروئید، تشنج، بیماری کلیوی (از جمله سنگ کلیه)، بیماری کبدی، عدم تعادل متابولیکی خاص (اسیدوز متابولیک)، رژیم غذایی پر چربی و کم کربوهیدرات (رژیم کتوژنیک).

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو ممکن است تعرق شما را کمتر کند پس احتمال گرمازدگی در شما بیشتر میشود. از انجام کارهای سخت یا ورزش در هوای گرم یا استفاده از وان آبگرم که باعث گرم شدن بیش از حد شما می شوند خودداری کنید.. وقتی هوا گرم است، مایعات زیادی بنوشید و لباس نازک بپوشید. اگر بیش از حد احساس گرما کردید ،سریعا به مکانی خنک که میتوانید استراحت کنیدبروید. در صورت داشتن تب و پایین نیامدن دمای بدن، تغییرات ذهنی یا خلقی، سردرد یا سرگیجه سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

در صورت ابتلا به دیابت، میزان قند خون خود را به طور مستمر بررسی کنید و نتیجه ی آن را به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است نیاز باشد که پزشک شما دارو های دیابت شما را هنگام مصرف فنترمین تنظیم کند.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است افراد مسن حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه سرگیجه و فشار خون بالا داشته باشند. سرگیجه می تواند خطر زمین خوردن را بیشتر کند.

ممکن است کودکان نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه ضعیف شدن استخوان ها، کاهش سرعت رشد و کاهش تعریق حساسیت بیشتری نشان دهند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. در مورد روش های قابل اطمینان کنترل بارداری با پزشک خود مشورت کنید. اگر باردارهستید یا فکر می کنید ممکن است باردار شوید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. قبل از شروع مصرف این دارو بایدجواب آزمایش بارداری تان منفی باشد. همچنین حین استفاده از این دارو باید هر ماه تست بارداری انجام دهید.

از آنجا که ممکن است این دارو از طریق پوست و ریه ها جذب شود و به جنبن آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو رامصرف کنند.

توپیرامات به شیر مادر منتقل می شود ولی. مشخص نیست که آیا فنترمین به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. با این حال، داروهای مشابه به شیر مادر منتقل می شوند. این دارو ممکن است اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار داشته باشد. بنابراین شیردهی هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

مصرف داروهای بازدارنده MAO با این دارو ممکن است باعث تداخل دارویی جدی (احتمالاً کشنده) شود. در طول مصرف این دارو از مصرف داروهای بازدارنده MAO (ایزوکارباکسازید، لاینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، راساژیلین، سافینامید، سلژیلین، ترانسیل پرومین) خودداری کنید. بیشتر بازدارنده های MAO نیز نباید به مدت دو هفته قبل از مصرف این دارو استفاده شوند. از پزشک خود در مورد زمان شروع یا قطع مصرف این دارو سوال کنید.

این دارو نباید با داروهای خاص استفاده شود زیرا ممکن است تداخلات بسیار جدی ای ایجاد کند. اگر در سال گذشته داروهای کاهش اشتها مصرف می کردید یا همچنان مصرف میکنید(مانند دی اتیل پروپیون، افدرا یا ما هوانگ)، قبل از شروع این دارو به پزشک یا داروساز خود بگویید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: اورلیستات، سایر محرک ها (از جمله آمفتامین ها، متیل فنیدیت، مواد مخدر مانند کوکائین یا MDMA یا "اکستازی").

در صورت استفاده از سایر محصولات که باعث خواب آلودگی می شوند از جمله الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، آنتی هیستامین ها (مانند ستریزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب آور یا ضد اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی و مسکن های افیونی (مانند کدئین) به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

برخی از محصولات دارای موادی هستند که می توانند ضربان قلب یا فشار خون شما را افزایش دهند. به داروساز خود بگویید که از چه محصولی استفاده می کنید، و نحوه استفاده بی خطر از آنها (به ویژه داروهای درمان سرفه و سرماخوردگی یا مواد غذایی) را بپرسید.

اگر همراه با این دارو از داروهای ضد بارداری هورمونی استفاده می کنید (مانند قرص، پچ یا حلقه)، در صورت مشاهده لکه بینی یا خونریزی، به پزشک خود اطلاع دهید.

کافئین عوارض جانبی این دارو را افزایش می دهد. از نوشیدن مقدار زیادی نوشیدنی حاوی کافئین (قهوه، چای، کولا)، خوردن مقدار زیادی شکلات یا مصرف محصولات بدون نسخه که حاوی کافئین هستند خودداری کنید.

این دارو ممکن است در برخی آزمایشات (از جمله اسکن مغزی برای بیماری پارکینسون) تداخل ایجاد کند و ممکن است باعث بروز نتایج نادرست در آزمایش شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت نفس نفس زدن، بی قراری غیرعادی، ضربان قلب بالا یا پایین یا نامنظم، درد قفسه سینه، توهم، تشنج، از دست دادن هوشیاری و خواب آلودگی شدید باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید. اشتراک گذاشتن این دارو با دیگری خلاف قوانین است.

قبل از شروع مصرف این دارو و در حالی که از آن استفاده می کنید، آزمایشاتی (مانند فشار خون، ضربان قلب، معاینه قلب، معاینه چشم، عملکرد کلیه، قند خون، سطح پتاسیم و بی کربنات خون) باید انجام شود. هیچ یک از وقت هایی که با پزشک و آزمایشگاه دارید را پشت گوش نیاندازید. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش