ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فنوفیبرات Fenofibrate

نام های تجاری: لیپاکیم آنتارا فنوگلاید لیپوفن لیپوسولوین فنوریکس ردولیپ فنولیپین سبانتیل لیپانتیل فنوبایوکس آنی لیپ تریرول فنوفیبرات-حکیم فنوفیبرات هگزال فنوپید فنوفیبرات-عبیدی تریکور تری گلاید لیپیدیل-میکرو دام-فنوفیبرات لیپیدیل-سوپرا لوفیبرا لیپیدیل ای زد (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو به همراه یک رژیم غذایی مناسب برای کمک به کاهش کلسترول "بد" و چربی ها (مانند LDL، تری گلیسیرید) و بالا بردن کلسترول "خوب" در خون استفاده می شود. این ماده با افزایش آنزیم هایی که باعث تجزیه چربی های خون می شود، عمل می کند. فنوفیبرات متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان "فیبرات" شناخته می شوند. کاهش تری گلیسیرید در افرادی که سطح تری گلیسرید بالایی دارند، ممکن است خطرات بیماری پانکراتیت را کاهش دهد.

اما ممکن است اثری روی خطر حمله قلبی یا سکته نداشته باشد. با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای فنوفیبرات صحبت کنید.

علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی مناسب (مانند رژیم کم کلسترول / کم چربی)، سایر تغییراتی در سبک زندگی به این دارو کمک میکند بهتر عمل کند و شامل ورزش، کاهش وزن در صورت اضافه وزن و قطع سیگار است. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق دستور پزشک و معمولاً یکبار در روز به صورت خوراکی مصرف کنید. فنوفیبرات در انواع مختلف کپسول و قرص و در مقادیر مخنلف دارویی وجود دارد

شکل داروی مصرفی خودرا تغییر ندهید، مگر اینکه توسط پزشک شما تجویز شده باشد. برخی از اشکال این دارو باید همراه با غذا مصرف شود اما برخی دیگر ممکن است با غذا یا بدون غذا مصرف شود. از داروساز خود در مورد شرکت دارویی فنوفیبرات سوال کنید. مصرف صحیح این دارو بسیار مهم است تا دارو بیشترین پاسخ را داشته باشد.

میزان مصرفی دارو بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است.

اگر داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول خود مصرف می کنید مانند کلستیرامین یا کلستیپول، فنوفیبرات را حداقل 1 ساعت قبل از آن یا حداقل 4 تا 6 ساعت پس از مصرف این داروها مصرف کنید.

این داروها می توانند به فنوفیبرات متصل شوند و از جذب کامل دارو توسط بدن جلوگیری کنند.

این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین اثر را داشته باشد.

برای یادآوری بهتر، هر روز آن را در یک ساعت مشخص مصرف کنید. مقدار داروی مصرفی خود را افزایش ندهید و از این دارو بیشتر از زمان تجویز استفاده نکنید.

به این دلیل که سطح کلسترول / تری گلیسیرید شما سریعتر پایین نمی آید و خطر ایجاد عوارض جانبی افزایش می یابد.

 مصرف این دارو را ادامه دهید حتی اگر احساس بهبودی دارید. بیشتر افراد با کلسترول / تری گلیسیرید بالا احساس بیماری نمی کنند.

به توصیه های پزشک در مورد رژیم غذایی و ورزش توجه کنید.

ممکن است حداکثر 2 ماه طول بکشد تا بهبودی کامل بوسیله دارو ایجاد شود

بسیار مهم است که به توصیه های پزشک در مورد رژیم غذایی و ورزش ادامه دهید. ممکن است حداکثر 2 ماه طول بکشد تا مزایای کامل این دارو را دریافت کنید.

عوارض جانبی

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو به ندرت باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا و مشکلات کبدی می شود.

در صورت بروز هریک از این عوارض جانبی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید: حالت تهوع / استفراغ مداوم، کاهش اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره.

این دارو به ندرت باعث مشکلات عضلانی میشود که منجر به بروز بیماری به نام رابدومیولیز میشود.

در صورت بروز هر یک از این علائم، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: درد عضلانی / حساسیت به لمس / ضعف (به خصوص با تب یا خستگی غیرمعمول)، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار).

به ندرت، این دارو باعث کاهش شدید سطح HDL (کلسترول "خوب") میشود. این برعکس چیزی است که باید برای LDL اتفاق بیوفتاد.

سطح کلسترول HDL شما باید به طور منظم بررسی شود. تمام آزمایش های خود را نگه داری کنید

در صورت بروز کدام از این عوارض خطرناک جانبی از جمله: خونریزی / کبودی آسان، خستگی غیرمعمول، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: درد قفسه سینه، درد ناگهانی / قرمزی / تورم در پا، علائم عفونت (مانند گلودرد که برطرف نمی شود، تب، تورم غدد لنفاوی).، لرز، سرفه). بلافاصله به پزشک مراجعه کنید

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، مانند حساسیت به اسید فنوفیبریک

پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کلیوی، بیماری کیسه صفرا، بیماری کبد (مانند سیروز صفراوی، هپاتیت)، مصرف الکل.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، فقط در موارد مورد نیاز مصرف استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست.

به دلیل وجود خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو و 5 روز پس از اخرین مصرف توصیه نمیشود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی فنوفیبرات را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که با این دارو تداخل دارد عبارت است از: "داروهای رقیق کننده خون" (مانند وارفارین).

فنوفیبرات بسیار شبیه اسید فنوفیبریک است. هنگام استفاده از فنوفیبرات از داروهای حاوی اسید فنوفیبریک استفاده نکنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تست های ازمایشگاهی یا پزشکی (مانند سطح کلسترول / تری گلیسیرید، آزمایشات عملکرد کلیه / کبد، شمارش کامل خون) باید به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی کنترل شده و عوارض جانبی بررسی شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. انواع مختلف این دارو نیاز به نگهداری متفاوتی دارند.

برای یادگیری شیوه نگه داری، بسته بندی محصول را مطالعه کنید یا از داروساز خود سوال کنید. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش