ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فنیل افرین استنشاقی Phenylephrine nasal

نام های تجاری: نازوفرین قطره بینی فنیل افرین دکوفن (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو برای تسکین موقت احتقان بینی ناشی از شرایط مختلفی مانند سرماخوردگی، سینوزیت، تب یونجه و آلرژی استفاده می شود. این دارو با باریک کردن رگ های خونی ناحیه بینی، سبب کاهش تورم و احتقان خواهد شد.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق دستورالعمل داخل بینی استفاده کنید. دستورالعمل های بسته بندی محصول یا پزشک را دنبال کنید. سؤالات خود را از پزشک خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

پیش از استفاده از قطره های بینی، دستانتان را بشویید. برای چلوگیری از آلودگی، از لمس و تماس نوک قطره چکان با بینی یا هر سطح دیگری خودداری کنید. در صورت نیاز، از شخص دیگری برای چکاندن قطره در بینی کمک بخواهید.

پیش از استفاده از این دارو، به آرامی با بینی بدمید. هنگام نشستن روی صندلی یا دراز کشیدن، سر خود را به سمت عقب متمایل کنید. قطره چکان را روی سوراخ بینی آسیب دیده نگه دارید و تعداد قطره های لازم را بچکانید. برای چند دقیقه سر خود را کج نگه دارید. در صورت نیاز این مراحل را برای سوراخ دیگر بینی تکرار کنید. در صورت ورود دارو به گلو، آن را قورت ندهید.

این دارو فقط موجب تسکین موقت خواهد شد. از افزایش دز و زمان مصرف به دلیل افزایش خطر عوارض جانبی استفاده نکنید. همچنین بیشتر از 3 روز از این دارو استفاده نکنید زیرا موجب بازگشت آسیب خواهد شد. علائم بازگشت احتقان شامل قرمزی طولانی مدت، توردم داخل بینی و افزایش آبریزش بینی می باشد. در صورت بروز این عوارض مصرف دارو را متوقف کرده و با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

در صورت تشدید یا تداوم وضعیت پس از 3 روز، پزشک را مطلع کنید.

عوارض جانبی

سوزش موقت، گزش، خشکی بینی، آبریزش بینی و عطسه ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هریک از عوارض، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این محصول را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این محصول بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این محصول، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی، مانند ضربان قلب آهسته / سریع / تند، سرگیجه، حالت تهوع، سردرد، تغییرات ذهنی / خلقی، مشکل خواب، لرزش (رعشه)، تعریق و ضعف غیرمعمول بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن، سایر داروهای آدرنرژیک (مانند سودوافدرین) یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری قلبی / رگهای خونی (به عنوان مثال، بیماری عروق کرونر)، تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید)، دیابت، فشار خون بالا، مشکل ادرار (به دلیل بزرگ شدن پروستات) مطلع سازید.

پیش از جراحی، پزشک یا دندان پزشک خود را از مصرف این دارو مطلع سازید.

در مصرف این دارو برای کودکان به دلیل جساسیت بیشتر، احتیاط شود. برای کسب اطلاعات در مورد مصرف این دارو برای کودکان، بسته بندی محصول را بررسی کنید یا از پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت بگیرید.

هنگام بارداری، این دارو تنها در صورت نیاز مصرف شود. در مورد خطرات و مزایای این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

اگر این دارو تجویز شده باشد، پزشک معالج یا پزشک داروخانه ممکن است از قبل در مورد هرگونه تداخل دارویی احتمالی آگاه بوده و فرد را از نظر آنها تحت نظر داشته باشد. بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

مصرف داروهای مهار کننده MAO با این دارو ممکن است باعث تداخل دارویی جدی (احتمالاً کشنده) شود. در طول درمان با این دارو از مصرف داروهای مهار کننده MAO (ایزوکارباکسازید، لاینزولید، متیلن بلو، موکلوبمید، فنلزین، پروکاربازین، راساژیلین، سافینامید، سلژیلین، ترانسیل پرومین) بپرهیزید. بیشتر مهارکننده های MAO نیز نباید به مدت دو هفته قبل از درمان با این دارو مصرف شوند. از پزشک خود در مورد زمان شروع یا قطع مصرف این دارو سوال کنید.

پیش از مصرف این دارو، تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مانند داروی فشار خون بالا، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (به عنوان مثال، آمی تریپتیلین) را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برخی محصولات حاوی موادی که باعث افزایش ضربان قلب یا فشار خون می شوند، می باشند. داروهای مصرفی خود را به پزشک داروخانه بگویید و در مورد مصرف ایمن از آنها (به ویژه محصولات یا رژیم های غذایی سرفه و سرماخوردگی) سؤال کنید.

موارد مذکور حاوی تمام تداخلات دارویی نمی باشد. بنابراین، قبل از استفاده از این محصول، تمام محصولات مورد استفاده خود را به پزشک خود یا پزشک داروخانه بگویید. لیستی از تمام داروهای مصرفی تهیه کنید و در اختیار پزشک خود و پزشک داروخانه قرار دهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف ممکن است شامل: خواب آلودگی، ضربان قلب آهسته، سرگیجه، غش کردن می باشند.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید. استفاده از این قطره توسط افراد دیگر می تواند باعث انتشار عفونت شود.

بسیاری از داروهای ضد احتقان بینی در دسترس هستند و بسیاری نیز بدون نیاز به نسخه پزشک می باشند. در مورد انتخاب بهترین محصول با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

دوز فراموش شده

قابل اجرا نیست.

نگهداری

به اطلاعات درج شده روی بسته بندی در مورد نگهداری محصول مراجعه کنید. دور از گرما و نور نگهداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

داروها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش