ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فنی توئین Phenytoin

نام های تجاری: دیلانتین فنی تک اپانوتین هیدانتیک فنی توئین استروپ فنی توئین-الحاوی سینرجینا اپیتوئین فنی توئین سدیم فنی توئین جی.ای.اس (بیشتر)

موارد مصرف

Phenytoin

از فنی توئین برای پیشگیری و کنترل تشنج استفاده می شود (داروی ضد تشنج یا ضد صرع نیز نامیده می شود). این دارو باعث کاهش گسترش فعالیت تشنجی در مغز می شود.

Phenytoin

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف فنی توئین و در هربار مصرف مجدد، برگه راهنمای دارو را مطالعه کنید و اگر سوالی داشتید، از پزشک خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

می توانید این قرص ها را قبل از بلعیدن بجوید یا به شکل کامل آن را مصرف کنید.

این دارو را 2 یا 3 بار در روز یا طبق تجویز پزشک به صورت خوراکی مصرف کنید. مصرف این دارو به صورت یک بار در روز توصیه نمی شود. در صورت بروز ناراحتی معده، می توانید آن را به همراه غذا مصرف کنید. این دارو را با یک لیوان کامل آب (8 اونس یا 240 میلی لیتر) مصرف کنید، مگر اینکه پزشک خلاف این امر را تجویز کند.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود.مصرف به موقع دوز های این دارو اهمیت زیادی دارد زیرا باید مقدار این دارو در بدن همیشه مقدار ثابتی باشد. برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.

ضد اسیدها و محصولات تغذیه ای لوله ای (روده ای) می توانند موجب کاهش جذب فنی توئین شوند. از مصرف همزمان این محصولات با فنی توئین خودداری کنید. مواد غذایی مایع را حداقل 1 ساعت قبل و 1 ساعت پس از مصرف فنی توئین یا طبق تجویز پزشک، مصرف کنید.

بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. قطع ناگهانی دارو، ممکن است باعث تشدید تشنج شود. برای قطع مصرف لازم است دوز مصرفی به تدریج کاهش یابد.

در صورت عدم بهبود یا تشدید عارضه، پزشک خود را مطلع سازید.

عوارض جانبی

سردرد، حالت تهوع، استفراغ، یبوست، سرگیجه، احساس چرخش، خواب آلودگی، مشکل خواب یا عصبی شدن می تواند در نتیجه مصرف این دارو رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

همچنین فنی توئین می تواند باعث ایجاد تورم و خونریزی لثه شود. لثه های خود را ماساژ دهید و مرتبا مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید تا این مشکل به حداقل برسد. به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

Phenytoin

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: ضربان قلب کند، حرکات غیرمعمول چشم، از دست دادن هماهنگی، اختلال در تکلم، گیجی، کشیدگی عضلات، دو بینی یا تاری دید، گزگز دست / پا، اختلالات صورت (مانند تورم لب ها، ایجاد راش های پروانه ای شکل اطراف بینی یا گونه ها)، رشد بیش از حد مو، افزایش تشنگی یا ادرار، خستگی غیرمعمول، درد استخوان یا مفصل، پوکی استخوان (شکنندگی استخوان ها) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

تعداد کمی از افرادی که برای بهبود عارضه خود از داروهای ضدتشنج (مانند تشنج، اختلال دو قطبی، درد) استفاده می کنند، ممکن است دچار افسردگی و یا سایر مشکلات روحی و روانی شوند. اگر شما یا خانواده یا مراقب شما متوجه بروز تغییرات غیرمعمول / ناگهانی در خلق و خو، افکار یا رفتار، از جمله علائم افسردگی، افکار خودکشی یا اقدام به آن، افکار صدمه رساندن به خود شد، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در برخی موارد این دارو می تواند باعث ایجاد نعوظ دردناک یا طولانی مدت به مدت 4 ساعت یا بیشتر شود، در صرت بروز این عارضه، مصرف این دارو را متوقف کرده و به مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید، زیرا می تواند باعث ایجاد مشکلات دائمی شود.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی مانند حرکات کنترل نشده عضلانی، علائم مشکلات کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغ مداوم، دل درد یا معده درد، زردی چشم / پوست، ادرار تیره)، کبودی / خونریزی سریع، به مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تب، تورم غدد لنفاوی، راش، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فوراً به پزشک یا مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف فنی توئین، در صورت حساسیت به آن یا دیگر داروهای ضد تشنج (مانند کاربامازپین، اتوسوکسیماید، اتوتوئین، فسفنیتوئین، اگزکاربازپین، فنوباربیتال، پریمیدون، تریمتادیون)؛ یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

Phenytoin

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه مصرف الکل، ابتلا به دیگر بیماری های خونی (پورفیریا)، دیابت، بیماری کبدی (از جمله بیماری کبدی ناشی از استفاده فنی توئین در گذشته)، لوپوس، کمبود فولات یا ویتامین B-12 (کم خونی مگالوبلاستیک)، مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

پیش از انجام جراحی یا هر کاری که مانع از مصرف فنی توئین به صورت خوراکی می شود، پزشک خود را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.

در صورت ابتلا به دیابت، مصرف این دارو می تواند باعث افزایش سطح قند خون شود. سطح قند خون (یا مقدار ادرار) را طبق تجویز پزشک به طور منظم کنترل کنید. هرگونه نتیجه غیرعادی را بلافاصله به پزشک گزارش دهید. ممکن است داروهای دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی بیمار نیاز به تغییر داشته باشد.

همچنین ممکن است مصرف مکمل های ویتامین D برای جلوگیری از تضعیف استخوان ها (استئومالاسی) لازم باشد. در مورد این موضوع با پزشک خود مشورت کنید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. زیرا این دارو می تواند به جنین آسیب برساند. با این حال، از آنجا که عدم درمان عارضه تشنج نیز یک بیماری جدی است که می تواند هم به مادر باردار و هم به جنین آسیب برساند، مصرف این دارو را قطع نکنید، مگر اینکه پزشک چنین تجویزی داشته باشد. اگر قصد بارداری دارید، یا بارداری هستید، باید در مورد مزایا و خطرات مصرف این دارو در دوران بارداری با پزشک صحبت کنید. از آنجا که در طول مصرف این دارو، قرص ها، پچ ها، ایمپلنت ها و آمپول های ضد بارداری موثر نیستند، از پزشک خود در مورد اشکال قابل اطمینان ضد بارداری بپرسید.

فنی توئین به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آزاپروپازون، کلسیولام، دارووناویر، دلاواردین، ​​دوفتیلید، اتراویرین، مولیندون، نیسولدیپین، اورلیستات، پیریدوکسین (ویتامین B6)، ریلپیویرین، سوکرالفات، تلیترومایسین.

برخی از داروها می توانند بر دفع فنی توئین از بدن و درنتیجه بر عملکرد آن تأثیر بگذارند. به عنوان مثال می توان به آمیودارون، ضد قارچ های آزول (مانند ایتراکونازول)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین)، استروژن ها، ایزونیازید، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین)، گل راعی، دیگر داروهای ضد تشنج (مانند اسید والپروئیک) و برخی دیگر اشاره کرد.

Phenytoin

فنی توئین می تواند سرعت دفع برخی دیگر از داروها از بدن را افزایش داده و در نتیجه بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. برخی از این دارو ها شامل آتازاناویر، برخی از داروهایی که برای درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرند(مانند ایماتینیب، ایرینوتکان)، کوبی سیستات، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون)، دوراویرین، فلودیپین، کویتیاپین، کینیدین، ​​سووروکسانت، تئوفیلین، ویتامین D و سایر موارد می باشند.

همچنین این دارو می تواند اثر روش های ضد بارداری هورمونی مانند قرص، پچ یا حلقه را کاهش داده و در نتیجه موجب بارداری شود. اگر در طول مصرف این دارو نیاز به استفاده از روش های دیگری برای جلوگیری از بارداری دارید با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید. همچنین اگر دچار لکه بینی یا خونریزی غیرمنتظره ای شدید، به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا این علائم می توانند نشان دهنده عدم کنترل مناسب بارداری باشد.

این محصول می تواند بر نتایج برخی آزمایش های تشخیصی نیز تأثیر بگذارد. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان از مصرف این دارو مطلع هستند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکل تنفسی دارد با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تغییرات شدید روحی / خلقی، خواب آلودگی شدید، از دست دادن هوشیاری، کند شدن تنفس باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی (مانند بررسی سطح فنی توئین خون، آزمایش عملکرد کبد) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

بدون مشورت با پزشک خود یا پزشک داروخانه، برند تجاری یا فرم دارویی مصرفی خود را (به عنوان مثال کپسول) تغییر ندهید. ممکن است دوز مصرفی نیاز به تنظیم داشته باشد.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید مگر اینکه با زمان مصرف دوز بعدی 4 ساعت فاصله داشته باشد. در این صورت، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کنید. اگر بیشتر از دو روز متوالی دوز مصرفی خود را فراموش کردید، با پزشک خود در این باره صحبت کنید. برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش