ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فن ترمین Phentermine

نام های تجاری: آدیپکس-پی لومیرا ساپرنزا

موارد مصرف

فن ترمین

فن ترمین همراه برنامه ورزشی و رژیم کم کالری تعیین شده توسط پزشک برای کاهش وزن مصرف می شود. همچنین این دارو توسط برخی افراد برای درمان چاقی  یا مشکلات سلامتی مرتبط با وزن مصرف می شود. کاهش وزن و تثبیت آن می تواند بسیاری از خطرات سلامتی را که با چاقی همراه است، از جمله بیماری های قلبی، دیابت، فشار خون بالا و زندگی کوتاه تر کاهش دهد. مشخص نیست که چگونه این دارو به افراد در کاهش وزن کمک می کند. اما ممکن است با کاهش اشتها، افزایش میزان انرژی سوخت وساز بدن یا تحت تأثیر قرار دادن قسمت های خاصی از مغز انجام شود. این دارو مهار کننده اشتها و متعلق به دسته ای از داروها به نام آمین های سمپاتومیمتیک است.

فن ترمین

زمان و نحوه مصرف

این دارو را معمولاً یک بار در روز ( 1 ساعت قبل از صبحانه یا 1 تا 2 ساعت پس از صبحانه ) طبق دستور پزشک، بصورت خوراکی مصرف کنید. در صورت نیاز، پزشک ممکن است دوز مصرف را طوری تنظیم کند که حداکثر 3 بار در روز از این دارو مصرف کنید. دستورالعمل  پزشک خود را به دقت اجرا کنید. مصرف این دارو در اواخر روز ممکن است باعث ایجاد بی خوابی شود.

اگر از کپسول هایی با دوز ثابت استفاده می کنید، دوز دارو معمولاً یک بار در روز (قبل از صبحانه یا حداقل 10 تا 14 ساعت قبل از خواب) مصرف شود. دارو را کامل ببلعید. کپسول های با مدت زمان مصرف طولانی را نجوید. با انجام این بدن امر تمام دارو را به صورت یک جا دریافت کرده و خطر عوارض جانبی را افزایش می دهید.

اگر از قرص های حل شونده استفاده می کنید، دوز آن معمولاً یک بار در روز در صبح، همراه یا بدون غذا مصرف می شود. ابتدا دست های خود را قبل مصرف قرص خشک کنید. قرص را دردهان گذاشته تا حل شود، سپس آن را با آب یا بدون آب ببلعید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود. پزشک دوز مصرفی را متناسب با بدن تجویز می کند. درباره خطرات و مزایا و طول درمان با فنترمین با پزشک خود مشورت کنید. بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید بدون مشورت با پزشک قطع شود. قطع ناگهانی دارو، می تواند باعث تشدید برخی عوارض (مانند افسردگی وخستگی شدید) شود، بنابراین لازم است ابتدا میزان دوز دارو به تدریج کاهش یابد. اگر به مدت طولانی یا در دوزهای بالا فن ترمین مصرف کرده اید، عوارض ترک مصرف شدیدتر است. در صورت قطع ناگهانی  مصرف، فوراً به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

اگر چه این دارو در بسیاری از موارد کمک کننده است اما می تواند اعتیاد آور نیز باشد. در صورت ابتلا به اختلال مصرف مواد (مانند سوء مصرف یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل) این خطر ممکن است افزایش یابد. این دارو را دقیقاً طبق دستورالعمل مصرف کنید تا خطر اعتیاد کاهش یابد. از پزشک خود یا پزشک داروخانه برای اطلاع ازجزئیات سوال کنید.

این دارو ممکن است پس از چند هفته مصرف اثر آن کاهش پیدا کرده و دیگر موثر نباشد، در این صورت با پزشک خود مشورت کرده و بدون اطلاع پزشک دوز مصرفی را افزایش ندهید. زیرا پزشک ممکن است مصرف دارو را بصورت تدریجی تجویز کند.

عوارض جانبی

سرگیجه، خشکی دهان، مشکل خواب، تحریک پذیری، حالت تهوع، استفراغ، اسهال یا یبوست می تواند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو ممکن است فشار خون شما را افزایش دهد. بنابر این فشار خون خود را مرتباً چک کنید و در صورت بالا بودن نتایج به پزشک اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: ضربان قلب سریع / نامنظم / تپنده، تغییرات ذهنی / خلقی (به عنوان مثال، تحریک، عصبانیت کنترل نشده، توهم، عصبی بودن)، حرکات کنترل نشده عضلانی، تغییر در توانایی / میل جنسی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: سردرد شدید، مشکل در تکلم، تشنج، ضعف در یک طرف بدن، تغییرات بینایی (به عنوان مثال تاری دید) مصرف این دارو را متوقف کرده و بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث مشکلات جدی (گاهی کشنده) ریوی یا قلبی (فشار خون ریوی، مشکلات دریچه قلب) شود. این خطرات ممکن است با مصرف طولانی دارو یا مصرف آن همراه با سایر داروهای مهار کننده اشتها / محصولات گیاهی افزایش یابد. در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: درد قفسه سینه، مشکل تنفس حین ورزش، کاهش توانایی ورزش، غش کردن، تورم پاها / مچ پا / پا مصرف این دارو را متوقف کرده و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

فن ترمین

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا حساسیت به سایر آمین های سمپاتومیمتیک (از جمله داروهای ضد احتقان مانند سودوافدرین، محرک هایی مانند آمفتامین، مهار کننده های اشتها مانند دی اتیل پروپیون) یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: دیابت، فشار خون بالا، گلوکوم، سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد (مانند سوء مصرف یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل)، بیماری قلبی ( مانند درد قفسه سینه، حمله قلبی، سوفل قلب، ضربان قلب سریع / نامنظم، مشکلات دریچه قلب)، مشکلات ذهنی / خلقی (مانند افسردگی، افکار خودکشی، اضطراب / تحریک شدید)، فشار خون بالا در ریه ها (فشار خون ریوی)، سکته، تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید)، بیماری کلیوی، تشنج مطلع کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا تاری دید شود. همچنین ممکن است باعث خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند باعث تشدید سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید..

اگر مبتلا به دیابت هستید، قند خون خود را طبق تجویز پزشک به طور مرتب چک کرده و نتایج را همیشه با او در میان بگذارید. در طول درمان با این دارو، ممکن است پزشک داروی تنظیم دیابت تجویز کند.

اگر  قرص های حل شونده در دهان مصرف می کنید، دارو ممکن است حاوی آسپارتام باشد. اگر فنیل کتونوریا (PKU) یا هر بیماری دیگری دارید که شما را مجبور به محدود کردن یا اجتناب از آسپارتام (یا فنیل آلانین) در رژیم خود می کند، از پزشک یا پزشک خود داروخانه در مورد نحوه صحیح مصرف این دارو سوال کنید.

قبل از جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید که از این دارو مصرف می کنید.

فن ترمین

این دارو توسط کلیه ها دفع می شود، از طرفی با افزایش سن عملکرد کلیه کاهش می یابد. بنابراین ممکن است افراد مسن هنگام استفاده از این دارو بیشتر در معرض سرگیجه و فشار خون بالا باشند.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط درموارد ضروری مصرف شود. زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. اگر باردار هستید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است به شیر مادر منتقل شود و اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار بگذارد. بنابراین هنگام استفاده از این دارو شیردهی توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

این دارو نباید با داروهای خاص استفاده شود زیرا ممکن است تداخلات بسیار جدی ایجاد شود. اگر در سال گذشته داروهای مهارکننده اشتها مصرف کرده اید (به عنوان مثال دی اتیل پروپیون، افدرا / ما هوانگ)، قبل از شروع استفاده از  این دارو به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

مصرف داروهای مهار کننده MAO با این دارو ممکن است باعث تداخل دارویی جدی (احتمالاً کشنده) شود. در طول درمان با این دارو از مصرف داروهای مهار کننده MAO (ایزوکارباکسازید، لاینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، راساژیلین، سافینامید، سلژیلین، ترانسیل پرومین) خودداری کنید. بخصوص مهارکننده های MAO نیز نباید به مدت دو هفته قبل از درمان با این دارو مصرف شوند. از پزشک خود در مورد زمان شروع یا قطع مصرف این دارو سوال کنید.

قبل از استفاده از این دارو، نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید، به ویژه: داروهای فشار خون بالا (مانند گوانتیدین، ​​متیل دوپا)، فنوتیازین ها (مانند پروکلرپرازین، کلرپرومازین)، سایر محرک ها (از جمله آمفتامین ها)، متیل فنیدیت، داروهای غیرقانونی مانند کوکائین یا MDMA / "اکستازی").

در صورت استفاده از سایر داروهای خواب آور مانند داروهای تسکین دهنده درد یا سرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریزوپرولول، سیکلوبنزپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند سیتیریزین، دیفن هیدرامین) به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برچسب روی تمام داروهای خود را مطالعه کنید (مانند آلرژی یا داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی) چرا که می توانند حاوی مواد خواب آور باشند. از پزشک داروخانه نحوه استفاده صحیح داروها را بپرسید.

برخی از محصولات دارای موادی هستند که می توانند ضربان قلب یا فشار خون را افزایش دهند. به پزشک داروخانه اطلاع دهید که از چه داروهای استفاده می کنید و نحوه مصرف صحیح آنها (به ویژه محصولات سرفه و سرماخوردگی یا مواد غذایی) را بپرسید.

کافئین می تواند عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد. از نوشیدن مقدار زیادی نوشیدنی حاوی کافئین (قهوه، چای، نوشابه) یا خوردن مقدار زیادی شکلات خودداری کنید.

این دارو ممکن است در برخی آزمایش های پزشکی / تشخیصی (از جمله اسکن مغزی برای بیماری پارکینسون) اثر بگذارد و احتمالاً باعث نتایج کاذب آزمایش شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف ممکن است شامل: تنفس سریع، بی قراری غیرمعمول، ضربان قلب سریع / آهسته / نامنظم، درد قفسه سینه، توهم، تشنج، از دست دادن هوشیاری باشد.

توجه

از داروهای مهار کننده اشتها نباید به جای رژیم مناسب استفاده شود. برای دستیابی به بهترین نتیجه، این دارو باید همراه با یک برنامه غذایی و ورزشی مورد تأیید پزشک استفاده شود.

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید. تجویز آن غیر قانونی می باشد.

در حالی که این دارو را مصرف می کنید باید آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند فشار خون، آزمایش قلب، آزمایش کلیه) انجام شود. تمام قرارهای مراجعه پزشکی و آزمایشگاهی را به یاد داشته باشید. برای اطلاع از جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش