ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فوساپرپیتانت Fosaprepitant

نام های تجاری: فوزاپرپیتانت امند تزریقی

موارد مصرف

این دارو همراه با برخی دیگر از داروها جهت پیشگیری از حالت تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی سرطان استفاده می شود.

 این دارو با انسداد یکی از ساختارهای طبیعی بدن (ماده P / نوروکینین 1) که باعث استفراغ می شود، عمل می کند.

این دارو حالت تهوع یا استفراغ را درمان نمیکند و صرفا پیشگیری دارد. در صورت وجود حالت تهوع یا استفراغ از پزشک کمک بخواهید.

اَشکال دارویی

پودر تزریق وریدی (115 میلی گرم؛ 150 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. درصورت مصرف فرم شربت این دارو دستورالعمل های مصرف آن را از مطالعه کنید همینطور می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو از طریق تزریق وریدی توسط پزشک متخصص تجویز می شود. این دارو طبق دستور پزشک، معمولاً 30 دقیقه قبل از شروع شیمی درمانی تجویز می شود.

پزشک همچنین به فرد نوعی داروی خوراکی (آپریپیتانت) برای 2 روز آینده تجویز می کند. دستورالعمل های پزشک را به دقت دنبال کنید.

دوز مناسب برای کودکان براساس وزن و سن محاسبه می شود. اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز بپرسید.

هنگام استفاده از این دارو به ندرت دچار واکنش های شدید آلرژیک (مانند گرگرفتگی، قرمزی یا مشکل تنفس) می شود. درصورت بروز این موارد پزشک تزریق را متوقف میکند. در صورت بروز علائم واکنش آلرژیک شدید در حین تزریق، فوراً به پزشک متخصص اطلاع دهید. اگر تزریق متوقف شد، دوباره از فوساپرپیتانت استفاده نکنید.

در صورت استفراغ یا احساس حالت تهوع به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

خستگی یا سکسکه می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله قرمزی / زخم / درد / تورم در محل تزریق یا نزدیک آن بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کبدی مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود.در مورد خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیرمادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

این دارو می تواند باعث کاهش سرعت دفع سایر داروها از بدن شود، که می تواند بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. از این داروها می توان به داروهای ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، دیلتیازم، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند کلاریترومایسین، اریترومایسین)، نفازودون، مهارکننده های پروتئاز HIV (مانند ریتوناویر، نلفیناویر)، ریفامایسین ها (مانند ریفامپین، ریفابوت وین)، داروهای ضد تشنج خاص (مانند کاربامازپین، فنی توئین) و سایر داروها اشاره کرد.

فوساپرپیتانت می تواند در حذف برخی داروها از بدن اختلال ایجاد کرده یا بر نحوه کار آنها تأثیر بگذارد. نمونه هایی از این داروها شامل فلیبانسرین، لومیتاپید، پیموزید و غیره است.

درصورت مصرف این دارو همراه وارفارین در عملکرد آن اختلال ایجاد می شود به همین دلیل پزشک باید در طی 2 هفته پس از درمان فوزاپرپیتانت آزمایش خون تجویز کرده تا میزان عملکرد وارفارین را محاسبه کند.

این دارو اثرمحصولات کنترل بارداری هورمونی مانند قرص، پچ یا حلقه را کاهش داده و منجر به بارداری شود.

 هنگام استفاده از این دارو و به مدت 1 ماه پس از قطع مصرف این دارو، باید از روش های قابل اطمینان برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید، با پزشک یا داروساز دراین باره مشورت کنید. همچنین اگر دچار عدم لخته شدن خون یا خونریزی جدیدی هستید، به پزشک اطلاع دهید، زیرا اینها نشانه هایی از عدم کنترل بارداری می باشد.

به دلیل شباهت این دو دارو در حین استفاده از فوساپرپیتانت از آپپریتانت استفاده نکنید.

سوء مصرف

درصورت مصرف بیش از حد و علائم جدی مانند مشکل تنفسی، با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. و مصرف هردوز دارو طبق دستورالعمل اهمیت زیادی دارد همینطور اگر یک دوز از دارورا فراموش کرده اید بلافاصله به پزشک اطلاع دهید تا یک دوز جدید مشخص کند،دوز را به هیچ وجه دوبرابر نکنید

نگهداری

قابل استفاده نیست این دارو در کلینیک تجویز شده و در خانه نگه داری نمی شود.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش