ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فیناستراید Finasteride

نام های تجاری: فینپشیا فیناگرو فینوسکار فینوپروست فیناید فیناسترید فینازکس- آی اچ پروسکار پروپسیا (بیشتر)

موارد مصرف

فیناستراید برای کوچک شدن پروستات بزرگ شده (هیپرپلازی خوش خیم پروستات یا BPH) در مردان بزرگسال استفاده می شود. این دارو میتواند به تنهایی استفاده شود و یا همراه با سایر داروها برای کاهش علائم بیماری مصرف شود و همچنین نیاز به جراحی را کاهش می دهد.

فیناستراید میتواند علائم بیماری را بهبود بخشد و مزایایی مانند کاهش تمایل به ادرار، جریان بهتر ادرار با فشار کمتر، احساس کمتر تخلیه مثانه و کاهش ادرار شبانه را فراهم کند. این دارو با کاهش میزان هورمون طبیعی بدن (DHT) که باعث رشد پروستات می شود، کار می کند.

فیناستراید برای پیشگیری از سرطان پروستات مورد تایید نیست. ممکن است خطر ابتلا به نوع بسیار جدی سرطان پروستات را کمی افزایش دهد. با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات صحبت کنید.

زنان و کودکان نباید از این دارو استفاده کنند.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

مصرف این دارو به صورت خوراکی، معمولاً یک بار در روز همراه یا بدون غذا و طبق دستور پزشک مصرف کنید.

اگر این قرص خرد یا شکسته شود، نباید توسط زنی که باردار است یا توسط زنی که ممکن است باردار شود استفاده شود (به بخش احتیاط نیز مراجعه کنید)

این قرص توسط فرد باردار یا فردی که احتمال بارداری درآن وجود دارد نباید شکسته،خرد یا مصرف شود

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

بین 6 تا 12 ماه بهبودی در اثر دارو زمان میبرد

تداوم یا تشدید عارضه را با حتماً به پزشک اطلاع دهید.

عوارض جانبی

امکان کاهش میل جنسی وجود دارد و در بعضی از مردان، این دارو می تواند مقدار منی آزاد شده در حین رابطه جنسی را کاهش دهد که فرایندی بدون ضرراست، اما در برخی از مردان حتی پس از قطع درمان نیز ادامه داشته دارد. فیناستراید همچنین ممکن است رشد مو را افزایش دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید:: توده در پستان، ترشحات نوک سینه، بزرگ شدن سینه / حساسیت / درد، درد در بیضه ها، عدم توانایی در ادرار کردن.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله : توده در پستان، ترشحات نوک سینه، بزرگ شدن سینه / حساسیت / درد، درد در بیضه ها، عدم توانایی در ادرار کردن فوراً به پزشک خود اطلاع دهید

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کبد، سرطان پروستات، عفونت، مشکلات ادراری مطلع سازید

فیناستراید برای کودکان منع مصرف دارد.

دارو می تواند از طریق پوست جذب شود. اگر پوشش فیلم قرص شکسته یا قرص خرد شده باشد، نباید توسط فردا باردار لمس شود.

اگر فرد نوجوانی در معرض دارو قرار بگیرد میتواند منجر به ناهنجاری دستگاه تناسلی شود.

فیناستراید نباید در خانمها خصوصاً در دوران بارداری یا شیردهی استفاده شود. چون میتواند به نوزاد متولد نشده یا شیرده آسیب برساند. اگر در مورد این دارو سوالی دارید با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

کارشناسان بهداشتی قبل از مصرف دارو درباره ی هرگونه تداخلات دارویی آگاه بوده و وضعیت بیمار را زیر نظر دارند، دوز دارو ها را پیش از برسی تغییر ندهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند بر نتایج آزمایش خون مورد استفاده برای تشخیص سرطان پروستات تأثیر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان شما از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تست های آزمایشگاهی یا پزشکی (به عنوان مثال، آزمایشات پروستات، سطح PSA) باید به طور دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما کنترل شود یا عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

تمام نوبت های معاینات را با پزشک و آزمایشگاه خود را به خاطر داشته باشید.

 باید یک معاینه کامل بدنی انجام دهیدو برای معاینه پستانها و بیضه ها از به پزشک مراجعه کنید و بلافاصله توده های بدنی مشکوک را گزارش دهید.

اگرچه معمولاً آثار دارو به سرعت ظاهر می شود، اما حداقل 6 تا 12 ماه درمان در برخی بیماران برای ارزیابی میزان بهبودی لازم است.

بنابراین، نگه داری معاینات پزشکی و انجام ازمایش ها برای این ارزیابی اهمیت زیادی دارد. بسیاری از مردان با غدد پروستات کوچکتر از حد معمول متولد می شوند و درطول زندگی قدرت جنسی طبیعی دارندو

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

داروهای تولید شده در ایالات متحده را در دمای اتاق زیر 86 درجه فارنهایت (30 درجه سانتیگراد) دور از نور و رطوبت در ظرف محکم بسته نگه دارید و محصولات کانادایی را در دمای اتاق بین 59 تا 86 درجه فارنهایت (15 تا 30 درجه سانتیگراد) دور از نور و رطوبت در ظرف محکم بسته نگه دارید. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 



با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش