ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

لابتالول Labetalol

نام های تجاری: لابتالول هاسپیرا لابتالول-کرن فارما لبسین بتاسین لابتالول اس ای ال اف نورموجکت کلباتول تراندیت (بیشتر)

موارد مصرف

از لابتالول به تنهایی یا همراه با دارو های دیگر در درمان فشار خون بالا استفاده می شود. درمان به موقع فشار خون بالا می تواند از سکته های مغزی، حملات قلبی و بیماری های کلیوی جلوگیری نماید.
این دارو آلفا و بتا بلاکر است و با جلوگیری از عملکرد برخی مواد شیمیایی طبیعی در بدن مانند اپی نفرین بر روی قلب و عروق خونی باعث کاهش ضربان قلب، فشار خون و فشار وارده بر روی قلب می شود.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را دو بار در روز به صورت خوراکی، طبق دستور پزشک، همراه یا بدون غذا مصرف کنید. موضوعی که بسیار اهمیت دارد آن است که نحوه مصرف دارو همواره یکسان باشد.
دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. ممکن است پزشک برای جلوگیری از عوارض جانبی، دارو را با دوز پایین شروع کرده و به آرامی میزان آن را افزایش دهد. بنابراین با دقت از دستورات پزشک پیروی کنید.
بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.
پس از گذشت یک الی دو هفته از مصرف داروهای فشار خون، اثر آنها مشخص می شود. حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید قطع شود. بیشتر افراد مبتلا به فشار خون بالا هیچ علامتی از بیماری ندارند.
در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید. (به عنوان مثال فشار خون، افزایش پیدا کرده است یا بالا مانده است. )

عوارض جانبی

سرگیجه و خستگی می تواند از عوارض جانبی دارو باشد. همچنین هنگام سازگاری بدن با دارو، ممکن است علائمی مانند خارش پوست سر و در موارد نادری کاهش توانایی جنسی ایجاد شود. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.


برای کاهش خطر سرگیجه، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی این کار را انجام دهید.
این دارو با کاهش جریان خون در دست و پاها منجر به احساس سردی در آنها می شود. همچنین سیگار کشیدن می تواند این عارضه را تشدید کند. بنابراین لباس گرم بپوشید و از استعمال دخانیات خودداری کنید.
به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله ضربان قلب بسیار آهسته، سرگیجه شدید، غش کردن، کبود شدن انگشتان دست و پا، علائم جدید یا بدتر شدن نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا یا پا، خستگی غیرمعمول)، افزایش وزن غیرمعمول یا ناگهانی، تغییرات ذهنی و خلقی (مانند گیجی، نوسانات خلقی و افسردگی) بلافاصله پزشک خود را در جریان قرار دهید.
این دارو در موارد نادری ممکن است باعث بیماری جدی (به ندرت کشنده) کبدی شود. بروز هر یک از عوارض جانبی جدی اما نادر، مانند حالت تهوع یا استفراغ مداوم، درد شدید معده یا شکم، زردی چشم یا پوست و ادرار تیره را بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.
واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات قلبی (مانند نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، انسداد دهلیزی - بطنی درجه دو یا سوم)، مشکلات تنفسی (مانند آسم، برونشیت مزمن، آمفیزم)، بیماری کلیوی، بیماری کبدی، پرکاری تیروئید، واکنش های آلرژیک جدی از جمله کسانی که برای درمان نیاز به اپی نفرین دارند، مشکلات گردش خون (مانند بیماری رینود، بیماری عروق محیطی)، اختلالات روحی و خلقی (مانند افسردگی)، یک بیماری عضلانی خاص (میاستنی گراویس) و برخی مشکلات چشمی (آب مروارید، گلوکوم) مطلع سازید.
این دارو به بهبود علائمی مانند ضربان قلب تند و تپش قلب افراد مبتلا به دیابت، هنگام پایین آمدن قند خون (هیپوگلیسمی) کمک می کند. علائم دیگر کاهش قند خون، مانند سرگیجه و تعریق، تحت تأثیر این دارو قرار نمی گیرند. همچنین این محصول ممکن است کنترل قند خون را دشوارتر کند. طبق دستور پزشک قند خون خود را به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورت مشاهده علائم افزایش قند خون مانند افزایش تشنگی یا ادرار، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است نیاز به تنظیم داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی توسط پزشک داشته باشید.
این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی( از جمله جراحی تطابق یا گلوکوم چشم ) به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید. همچنین پزشک را در جریان مصرف دارو در حال حاضر یا در گذشته قرار دهید.
افراد مسن حساسیت بیشتری نسبت به عوارض این دارو به خصوص سرگیجه که احتمال زمین خوردن را بیشتر می کند، نشان دهند
از این دارو برای کنترل فشار خون بالا در هنگام بارداری استفاده می شود. کنترل فشار خون بالا در زنان باردار، برای سلامت مادر و کودک حائز اهمیت است. بنابراین در صورت برنامه ریزی برای بارداری، باردار بودن و یا احتمال باردار بودن در رابطه با منافع و عوارض مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید. در موارد نادری، در نوزادان مادرانی که در دوران بارداری از لبتالول استفاده می کنند، چند روز پس از تولد، علائمی مانند فشار خون پایین، ضربان قلب آهسته، تنفس کند و قند خون پایین (مانند لرزش، تعریق غیر معمول) مشاهده می شود. بروز هر یک از این علائم در نوزاد را فورا به پزشک اطلاع دهید.
این دارو از شیر مادر به نوزاد منتقل شده و عوارض آن نامعلوم است. بنابراین در رابطه با شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی لابتالول را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.
برخی از محصولاتی که ممکن است منجر به تداخل دارویی شوند عبارتند از: سایمتیدین، فینگولیمود.
مواد تشکیل دهنده برخی از داروها می توانند باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب شوند. نام هر آنچه که مصرف می کنید را در اختیار پزشک داروخانه قرار داده و در رابطه با بی خطر بودن مصرف آنها سوال کنید. ( به خصوص داروهای مربوط به سرفه و سرماخوردگی، مکمل های غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن. )
این دارو ممکن است در برخی تست های آزمایشگاهی و پزشکی تداخل ایجاد کند، و باعث نتایج نادرست آزمایش شود بنابراین مطمئن شوید که تمامی پزشکان و مسئولان آزمایشگاه از مصرف شما از این دارو اطلاع دارند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند شامل ضربان قلب بسیار کند، سرگیجه شدید، خستگی شدید، غش کردن و دشواری در تنفس باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.
تغییراتی در شیوه زندگی – مانند ورزش کردن، ترک سیگار و تغییر رژیم غذایی - می تواند اثر دارو را افزایش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
فشار خون و ضربان قلب خود را حین مصرف این دارو به طور منظم چک کنید و نحوه چک کردن فشار خون و ضربان قلب خود را بیاموزید و همچنین نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.
از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای(مانند آزمایشات کبدی) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش