ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

لاتانوپروست چشمی Latanoprost ophthalmic

نام های تجاری: زالاتان زلپروس زالاتان مولتی پک زالابایوست لاتاپروست گلوک-آی زالاکوم کوپروست (بیشتر)

موارد مصرف

از لاتانوپروست برای درمان فشار چشم که به دلیل گلوکوم (نوع زاویه باز) یا سایر بیماری های چشم (به عنوان مثال، فشار خون بالا در چشم) ایجاد می شود؛استفاده می کنند. این ماده مشابه یک ماده شیمیایی طبیعی در بدن (پروستاگلاندین) است و با تنظیم جریان مایعات در داخل چشم کار می کند که منجر به فشار کمتری می شود. کاهش فشار زیاد در داخل چشم به جلوگیری از کوری کمک می کند.

اَشکال دارویی

  • امولسیون چشم (0.005٪)؛
  • محلول چشم (0.005٪؛ 0.005٪ بدون مواد نگهدارنده)

زمان و نحوه مصرف

این دارو بهتر است هر روز غروب و یا طبق دستور پزشک در چشم (های) آسیب دیده مصرف گردد. از این دارو بیشتر از زمان تجویز شده استفاده نکنید. استفاده بیشتر می تواند باعث کاهش اثر آن شود.

برای استفاده از قطره های چشمی، ابتدا دستان خود را بشویید. برای پیشگیری از آلودگی، نوک قطره چکان را لمس نکنید و اجازه ندهید که با چشم یا هر سطح دیگری تماس پیدا کند.

اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، آنها را قبل از استفاده از این دارو بردارید. قبل از تعویض لنزهای تماسی حداقل 15 دقیقه صبر کنید.

سر خود را به عقب متمایل کنید، به سمت بالا نگاه کنید و پلک پایین را پایین بکشید تا کیسه ای ایجاد کنید. قطره چکان را مستقیماً روی چشم خود بگیرید و یک قطره درون کیسه قرار دهید. به سمت پایین نگاه کنید، چشمهای خود را به آرامی ببندید و یک انگشت خود را در گوشه چشم (نزدیک بینی) قرار دهید. قبل از باز کردن چشمان خود به مدت 1 تا 2 دقیقه فشار ملایم وارد کنید. این از تخلیه دارو جلوگیری می کند. سعی کنید چشم خود را مالش ندهید و پلک نزنید. اگر دوز تعیین شده بیشتر از یک قطره است، این مراحل را دوباره تکرار کنید. در صورت استفاده از این دارو در هر دو چشم، این مراحل را برای چشم دیگر خود تکرار کنید. قطره چکان را آبکشی نکنید. درپوش قطره چکان را بعد از هر بار استفاده تعویض کنید.

از دستورالعمل های پزشک به دقت پیروی کنید بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی در صورت مشاهده علائم بهبودی، مصرف را قطع نکنید و تا پایان دوره درمان ادامه دهید. بیشتر افراد مبتلا به گلوکوم یا فشار چشم احساس بیماری نمی کنند.

اگر از نوع دیگری از داروهای چشم (مثلا قطره یا پماد) استفاده می کنید، حداقل 5 دقیقه قبل از استفاده از محصولات دیگر صبر کنید. از قطره های چشمی قبل از پمادهای چشمی استفاده کنید تا قطره های چشمی جذب چشم شوند.

عوارض جانبی

تاری دید، سوزش / گزش / خارش / قرمزی چشم، احساس وجود شئ خارجی در چشم، تغییر در تعداد مژه / رنگ / طول / ضخامت، تغییر پلک / تیرگی پوست، خشکی چشم، پوسته پوسته شدن / ناراحتی یا افزایش حساسیت به نور می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

این دارو ممکن است به آرامی (طی ماهها تا سالها) باعث تغییر رنگ قهوه ای قسمت رنگی چشم (عنبیه) شود. اگر از لاتانوپروست فقط در یک چشم استفاده می کنید، فقط ممکن است تنها عنبیه همان چشم تغییر رنگ دهد. این تغییر رنگ ممکن است دائمی باشد اما اثرات طولانی مدت آن نامشخص است. در صورت بروز این امر به پزشک خود اطلاع دهید و معاینات منظم چشم را برای نظارت بر آن تعیین کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: درد چشم، عفونت چشم مشکوک (قرمزی یا تورم غیر معمول چشم)، تغییرات سریع بینایی (به عنوان مثال، از دست دادن بینایی)

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد (مانند مواد نگهدارنده مانند کلرید بنزالکونیوم) که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص : سایر مشکلات چشم (به عنوان مثال، ادم ماکولا، آیریتیس/یووئیت، برداشتن عدسیه/ آپاکیا، عفونت تبخال چشم).

اگر دچار عفونت یا آسیب دیدگی چشم شده اید، یا جراحی چشم انجام داده اید، در مورد ادامه استفاده از داروی کنونی با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است به شما توصیه شود تا داروی جدیدی تهیه کنید.

بعد از اعمال این دارو، ممکن است دید شما به طور موقت تار یا ناپایدار شود. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید.

 این دارو در دوران بارداری، باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. در مورد فواید و خطرات این محصول با پزشک صحبت کنید.

مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی لاتانوپروست را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: محلول های درمانی برای مژه ها مانند بیماتوپروست موضعی.

سوء مصرف

این دارو ممکن است در صورت بلعیدن مضر باشد. در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید. آزمایش های پزشکی (به عنوان مثال، معاینات چشمی) باید به صورت دوره ای انجام شود تا روند درمان یا عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر به یاد نیاوردید، از مصرف دوز فراموش شده آن روز صرف نظر کنید. دوز بعدی را در زمان معین خود مصرف کنید و برای جبران دوز فراموش شده؛ مصرف آن را دو برابر نکنید.

نگهداری

شیوه نگهداری از این دارو باتوجه به نوع برند آن متفاوت است. بسته بندی محصول را برای راهنمایی در مورد نحوه نگهداری داروی خود بررسی کنید یا از داروساز خود سوال کنید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش