ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

لاروترکتینیب Larotrectinib

نام های تجاری: ویتراکوی

موارد مصرف

لاروترکتینیب برای درمان سرطان استفاده می شود. این دارو باعث کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی (100 میلی گرم؛ 25 میلی گرم)؛ محلول خوراکی (20 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف لاروترکتینیب، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن،دو بار در روز و طبق دستور پزشک مصرف کنید.کپسول را به کمک آب بطور کامل بلعیده و از خرد کردن یا جویدن آن پرهیز کنید.

در نوع شربت این دارو، مقدار دارو باید با دقت و با استفاده از وسایل مخصوص اندازه گیری شود. از قاشق های معمول استفاده نکنید زیرا ممکن است مقدار دارو مغایر با میزان دوز تجویز شده باشد.

دوز مصرفی دارو طبق اندازه بدن،شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو و سایر دارو های مصرفی تعیین می شود. تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

میزان دوز مصرفی خود را افزایش ندهید و مصرف آن را تا زمانی که مد نظر پرشک است ادامه دهید.زیرا مصرف بیش از اندازه و طولانی مدت دوز تعیین شده؛ نه تنها تاثیری در سرعت بهبودی نخواهد داشت بلکه خطر بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد.

هنگام مصرف این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر آن که دستور پزشک مبنی بر استفاده از آن باشد. گریپ فروت احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

درصورتی که بعد از مصرف دوز استفراغ کردید، برای جبران آن دوز اضافی مصرف نکنید. دوز بعدی را در به موقع مصرف کنید.

عوارض جانبی

خستگی، سرگیجه، سرفه، یبوست، تورم مچ پا / پا / دست حالت تهوع یا استفراغ می تواند از عوارض این دارو باشند. حالت تهوع و استفراغ ممکن است شدید باشند.

در برخی موارد، پزشک ممکن است دارویی را برای پیشگیری یا تسکین حالت تهوع، استفراغ یا اسهال تجویز کند. خوردن وعده های غذایی کوچک و متعدد، پرهیز از خوردن غذا قبل از مصرف دارو و یا ایجاد محدودیت در انجام فعالیت ها می تواند به کاهش حالت تهوع و استفراغ کمک کند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک می تواند خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهد.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: علائم مشکلات کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، معده / شکم درد، زردی چشم / پوست، ادرار تیره)، بی حسی / سوزن سوزن شدن بازوها / پاها، گیجی، اختلال در گفتار، عدم تعادل.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه بیماری کبدی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو نباید در دوران بارداری مصرف شود.این دارو می تواند به جنین آسیب برساند. مردان و زنان باید در هنگام استفاده از این دارو و تا 1 هفته پس از اتمام درمان، از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری استفاده کنند. در صورت بارداری در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر.اما به دلیل وجود خطر احتمالی برای نوزاد تازه شیر خوار،شیر دهی در هنگام استفاده از این دارو و به مدت 1 هفته پس از اتمام درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی لاروترکتینیب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که با این دارو تداخل دارد عبارت است از: گل راعی

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

آزمایش های تشخیصی (مانند سنجش عملکرد کلیه) باید حین مصرف این دارو انجام شود.تمام ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به موقع انجام دهید.برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر حدود 6 ساعت قبل از مصرف دوز بعدی به یاد آوردید، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. نوع شربت این دارو باید در یخچال نگهداری شود.از قرار دادن دارو درمحلی که موجب یخ زدن آن شود پرهیز کنید. پس از گذشت 90 روز از باز کردن بطری دارو، باقی مانده آن را دور بریزید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش