ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

لامیوودین Lamivudine

نام های تجاری: بایوودین جانویر لامیویر لامیویر اچ بی وی زفیکس اپی ویر (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو در درمان هپاتیت B استفاده می شود. این دارو هپاتیت B را درمان نمی کند و همچنین از انتقال آن به دیگران جلوگیری نمی کند. این دارو، یک مهار کننده نوکلئوزید ترانس کریپتاز معکوس می باشد که باعث کاهش رشد ویروس می شوند و در نتیجه باعث کاهش آسیب کبدی ناشی از ویروس می شود.

 

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. از هیچ دوز مصرفی صرف نظر نکنید. دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.

از قطع مصرف این دارو بدون مشورت با پزشک خودداری کنید. ممکن است در طول یا پس از درمان بدتر شدن وضعیت، کاهش پاسخ به دارو یا ایجاد انواع مقاومت به دارو در ویروس اتفاق بیفتد. هرگونه علائم جدید در حین یا پس از درمان را، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد، سرگیجه، خستگی، عفونت گوش، حلق و بینی می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

 به ندرت پیش می آید که مصرف این دارو باعث ایجاد مشکلات شدید و گاهی کشنده ی کبدی و تجمع اسید لاکتیک در خون شود. این عوارض جانبی جدی بیشتر در خانمها و بیماران چاق مشاهده می شود. در صورت بروز هرگونه عوارض جانبی جدی، مانند: علائم اختلال کبدی (مانند حالت تهوع، استفراغ مداوم)، بی اشتهایی، درد معده و ناحیه ی شکمی، زردی چشم و پوست، تیره شدن ادرار، فوراً به پزشک مراجعه کنید. علائم اسیدوز لاکتیک، عبارتند از نفس عمیق و تند، خواب آلودگی، حالت تهوع و استفراغ.

در صورت بروز عوارض جدی، مانند: تغییرات ذهنی و روحی، درد عضلات و مفاصل، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی جدی که به ندرت پیش می آید مانند: گزگز و بی حسی دست ها یا پاها، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

در صورت ابتلا به بیماری خاص از این دارو استفاده نمی شود. در صورت ابتلا به التهاب پانکراس یا پانکراتیت قبل از استفاده از این دارو،، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص ایدز، بیماری کلیوی، اختلالات خونی، بیماری کبدی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

 فرم مایع لامیوودین، حاوی قند ساکارز می باشد. در صورت ابتلا به دیابت و مصرف فرم مایع این دارو، با شروع مصرف، قند خون خود را کنترل کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

با افزایش سن عملکرد کلیه کاهش می یابد. این دارو توسط کلیه ها جذب می شود. بنابراین ممکن است افراد مسن در حین مصرف این دارو، بیشتر در معرض خطر عوارض جانبی قرار گیرند.

کودکان، به ویژه آنهایی که مبتلا به پانکراتیت هستند، می توانند نسبت به مصرف این دارو حساسیت بیشتری نشان دهند.

تنها در صورت لزوم از این دارو در دوران بارداری استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. هنوز اثبات نشده است که این دارو مانع از انتقال هپاتیت B از مادر به نوزاد می شود. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است از شیر مادر به نوزاد منتقل شود و اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار بگذارد. بنابراین هنگام استفاده از این دارو شیردهی توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی لامیوودین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از سوربیتول.

از مصرف این دارو با سایردارو هایی که برای درمان ایدز استفاده می شود و حاوی لامیوودین می باشد، خودداری کنید.

امتریسیتابین مشابه لامیوودین می باشد. بنابراین از مصرف این دارو با یکدیگر خودداری کنید.

مصرف این دارو می تواند باعث اختلال در برخی تست های آزمایشگاهی مانند تست های کبدی و نتیجه کاذب شود. بنابراین مطمئن شوید که مسئول آزمایشگاه و پزشک، از مصرف شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

برای پیشگیری از شیوع هپاتیت B به دیگران، همیشه در حین رابطه ی جنسی، از کاندوم لاتکس استفاده کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

در صورت، مصرف منظم این دارو برای مدت طولانی به دستور پزشک، از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند سنجش میزان سلول های خونی، DNA سطح ویروس و عملکرد کبد ) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند

برند های مختلفی از این دارو تولید می شود. برند مصرفی خود را بدون هماهنگی با پزشک تغییر ندهید. در صورت ابتلا به ایدز، باید دوز با مقاومت بالاتری، دریافت کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر شما یک دوز از آن را فراموش کرده اید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی باشد، از دوزی که فراموش کرده اید، صرف نظر کنید. دوز بعدی را در زمان معین مصرف کنید. دوز مصرفی را برای جبران دو برابر نکنید.

نگهداری

شیوه ی نگهداری داروی آمریکایی: قرص ها را در دمای اتاق در دمای 77 درجه فارنهایت (25 درجه سانتیگراد) و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. اگر نگهداری کوتاه مدت باشد، باید بین 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) نگهداری کرد. محلول خوراکی را در دمای اتاق، بین 68-77 درجه فارنهایت (20-25 درجه سانتیگراد) داخل یک بطری محکم نگهداری کنید.

شیوه ی نگهداری داروی کانادایی: قرص ها را بین 6/35 تا 86 درجه فارنهایت (2 تا 30 درجه سانتیگراد) و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. محلول خوراکی را در دمای اتاق بین 59 تا 77 درجه فارنهایت (15 تا 25 درجه سانتیگراد) داخل یک بطری محکم نگهداری کنید.

از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش