ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تایکرب (لاپاتینیب) Tykerb (Lapatinib)

نام های تجاری: لاپاتینیب دی توسیلات

موارد مصرف تایکرب 

نام عمومی: لاپاتینیب


تایکرب

از این دارو در درمان نوع خاصی از سرطان پستان (HER2 مثبت) استفاده می شود. لاپاتینیب منجر به کاهش سرعت یا توقف رشد سلول های سرطانی می شود.

تایکرب

اَشکال دارویی تایکرب 

قرص خوراکی (250 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف قرص تایکرب 

پیش از هر بار مصرف مجدد دارو راهنمای مصرف آن را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید به صورت خوراکی، معمولاً 1 ساعت قبل یا 1 ساعت بعد از غذا، یک بار در روز و طبق دستور پزشک مصرف شود. از مصرف این دارو بیش از یک بار در روز خودداری کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو و سایر داروهای مصرفی تعیین می شود. از افزایش میزان دوز مصرفی و مصرف طولانی تر از مدت تجویز شده خودداری کنید. زیرا این کار نه تنها به تسریع بهبود شما کمکی نخواهد کرد بلکه احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد.

از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت در حین درمان با این دارو خودداری کنید. گریپ فروت می تواند مقدار دارو را در جریان خون افزایش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود و یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب می باشد و ممکن است به جنین آسیب برساند، در صورت بارداری یا احتمال باردار شدن از لمس این دارو یا تنفس گرد و غبار قرص ها خودداری کنید.

در رابطه با نحوه صحیح مصرف کپسیتابین یا لتروزول همراه با لاپاتینیب از دستورالعمل های پزشک خود پیروی کنید.

عوارض جانبی قرص تایکرب

حالت تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، زخم های دهان، عارضه های خفیف پوستی، خشکی پوست و اختلال خواب می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

اسهال یک عارضه جانبی شایع می باشد که ممکن است تشدید شود. در صورت بروز اسهال یا وجود علائم کاهش شدید آب بدن (دهیدراتاسیون) مانند سرگیجه یا کاهش ادرار، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک باید برای کنترل علائم، داروهای دیگری نیز تجویز کند. در صورت شدید شدن اسهال، ممکن است لازم باشد مصرف دارو قطع یا به زمان دیگری موکول شود.

تایکرب عوارض

گاهی اوقات درمان با این دارو منجر به ایجاد واکنش پوستی بنام سندرم دست و پا در دست / پاها (اریترودیستزی کف دست و پا) می شود. در صورت مشاهده تورم، درد، قرمزی، تاول یا سوزن سوزن شدن دست و پا، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. عوارض می توانند در اثر گرما / فشار بر روی دست ها و پاها بدتر شوند. از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب، دستگاه ها و چراغ های سولاریوم و گرما (به عنوان مثال، وان آب گرم، حمام های گرم و طولانی) خودداری کنید. در مدت زمانی که خارج از خانه هستید، از یک عینک آفتابی و پوشش های محافظت کننده استفاده کنید. از فشار آوردن به آرنج، زانو و کف پا خودداری کنید (مانند، تکیه دادن به آرنج، زانو زدن، پیاده روی طولانی). لباس های گشاد و کفش راحتی بپوشید. پزشک بر اساس شدت سندرم پای دست و پا، ممکن است یک داروی اضافی برای کاهش علائم تجویز کند یا درمان با لاپاتینیب را متوقف کرده یا به تأخیر بیندازد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند خستگی غیرمعمول، تنگی نفس، تورم مچ پا / پا را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز علائمی مانند ضربان قلب سریع / کوبنده / نامنظم، سرگیجه و غش کردن فوراً به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، مانند راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف تایکرب 

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری قلبی (مانند ضربان قلب نامنظم)، بیماری کبدی مطلع سازید.

لاپاتینیب ممکن است باعث ایجاد وضعیتی شود که بر ریتم قلب تأثیر گذار می باشد (طولانی شدن QT). طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ضربان قلب سریع / نامنظم (به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که به مراقبت های پزشکی فوری نیاز دارد.

ابتلا به عارضه پزشکی خاصی یا مصرف داروهای دیگری که می توانند زمان QT را طولانی کنند، ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. پیش از مصرف لاپاتینیب، تمام داروهای خود را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید. همچنین در صورت ابتلا به عارضه هایی مانند برخی مشکلات قلبی (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در EKG)، سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص، طولانی شدن (QT) در EKG، ایست ناگهانی قلب) پزشک خود را در جریان امور قرار دهید.

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون می تواند خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت مصرف داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور / "قرص های آب") یا ابتلا به عارضه ای مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در رابطه با مصرف بی خطر لاپاتینیب با پزشک خود مشورت کنید.

ممکن است افراد مسن حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص طولانی شدن QT نشان دهند.

در صورت بارداری یا احتمال بارداری به پزشک خود اطلاع دهید. از باردار شدن در طی مصرف این دارو به دلیل احتمال آسیب به جنین خودداری کنید. زنان و مردان باید از راه های مطمئن پیشگیری از بارداری در طی مصرف دارو و 2 هفته پس از قطع مصرف دارو استفاده کنند. در صورت باردار شدن یا بارداری شریک جنسی خود فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به دلیل احتمال آسیب رسانی به نوزاد، شیردهی به نوزاد در طی درمان و 1 هفته پس از قطع مصرف دارو توصیه نمی شود. بنابراین حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی تایکرب 

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی لاپاتینیب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

این دارو می تواند سرعت دفع سایر داروها را از بدن کاهش داده و بر روی عملکرد آن ها اثر بگذارد. از این دسته می توان به "استاتین" ها یا همان داروهای مخصوص تنظیم کلسترول (سیمواستاتین، لوواستاتین، آتورواستاتین)، دیگوکسین، ایرینوتکان، تاکرولیموس، ترازودون و غیره اشاره کرد.

سایر داروها با دفع این دارو از بدن، اثر می گذارند. از این دسته می توان به دگزامتازون، سایمتیدین، ​​گل راعی، ضد قارچ های آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین، کلاریترومایسین)، مهارکننده های پروتئاز HIV (مانند ریتوناویر، ساکویناویر)، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین) داروهای تشنج (مانند فنی توئین) و غیره اشاره کرد.

بسیاری از داروها علاوه بر لاپاتینیب مانند آنتی بیوتیک های دوفتیلید، پیموزاید، پروکائین آمید، آمیودارون، کوینیدین، ​​سوتالول، ماکرولید (مانند اریترومایسین) می تواند بر ریتم قلب تأثیر بگذارند (طولانی شدن QT). بنابراین، قبل از استفاده از لاپاتینیب، تمام داروهای مصرفی را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

سوء مصرف تایکرب 

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند فشار خون، عملکرد کبد / تیروئید، شمارش کامل خون، سطح الکترولیت) غافل نشوید. . به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و تمامی تست های آزمایشگاهی را انجام دهید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز این دارو طبق برنامه حائز اهمیت می باشد . اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.


خیر، تایکرب یک داروی هدفمند است. داروهای هدفمند قسمت خاصی از سلول را مورد هدف قرار می دهند و معمولاً منجر به کاهش سرعت رشد یا انتشار سلول‌های سرطانی می شوند. تایکرب نیز مانع فعالیت یکی از آنزیم های سلول های سرطانی شده و در نتیجه سرعت رشد سلول های سرطانی را کاهش می دهند.

تایکرب یکی از داروهای خوراکی است که ممکن است مصرف آن تا سال ها نیز ادامه داشته باشد. دوره مصرف دارو کاملآً باید زیر نظر پزشک طی شود. در این دوره پزشک وضعیت بیمار را کاملا زیرنظر داشته و پاسخ بدن او را به دارو ارزیابی می کند.

معمولاً تایکرب همزمان با یک داروی شیمی درمانی دیگر مانند زلودا (کپسیتابین) تجویز می شود. بیشتر عوارضی که از مصرف همزمان زلودا و تایکرب گزارش شده است عبارتند از:

  • اسهال
  • سندروم دست-پا (قرمزی، تاول، و/یا ورم دست و پا)
  • تهوع و استفراغ
  • عارضه پوستی
  • خستگی (کمبود انرژی)

به طور کلی می توان گفت که تایکرب برای افراد بالای 65 سال نیز قابل استفاده است و محققان عارضه جانبی قابل توجهی را برای افراد مسن مشاهده نکرده اند. ذکر این نکته ضروری است که از آن جا که معمولاً افراد مسن داروهای مختلفی مصرف می کنند، استفاده هم‌زمان هرکدام از آن داروها با تایکرب ممکن است باعث بروز عارضه خاصی شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش