ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

لاکوزامید Lacosamide

نام های تجاری: ویمپات بن ویدا لاکوپت اکتوور لاکسا یونیماید اپیلامید ویمپت لاکوزاماید (بیشتر)

موارد مصرف

از لاكوزامید برای پیشگیری و كنترل تشنج استفاده می شود. لاکوزامید یک داروی ضد تشنج یا ضد صرع است. این دارو باعث کاهش گسترش فعالیت تشنج در مغز می شود.

اَشکال دارویی

  • محلول تزریق داخل وریدی (200 میلی گرم در 20 میلی لیتر) ؛
  • محلول خوراکی/شربت (10 میلی گرم در میلی لیتر) ؛
  • قرص خوراکی (100 میلی گرم ؛ 150 میلی گرم ؛ 200 میلی گرم ؛ 50 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از مصرف و در هربار مصرف دستورالعمل های دارو را مطالعه کنید و اگر سوالی دارید، با پزشک یا داروساز خود درمیان بگذارید.

این دارو را طبق دستور پزشک و معمولاً دو بار در روز همراه با غذا یا بدون آن و به صورت خوراکی مصرف کنید.

این دارو بهتر است کامل بلعیده شود. اما، بسیاری از داروهای مشابه (قرص های سریع پخش شونده) می توانند به صورت خرد شده نیز مصرف شوند. با این حال بهتر است دستورالعمل های پزشک خود را در مورد نحوه مصرف این دارو دنبال کنید.

اگر از شربت این دارو استفاده می کنید، مقدار مصرفی را با استفاده از دستگاه / قاشق مخصوص اندازه گیری به دقت اندازه بگیرید. از قاشق خانگی برای این کار استفاده نکنید زیرا ممکن است این اندازه گیری صحیح نباشد.

میزان مصرف بستگی به عارضه پزشکی و پاسخ به درمان دارد. دوز مصرفی برای کودکان نیز بر اساس وزن متفاوت است. برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی، پزشک ممکن است توصیه کند که این دارو را با دوز کم شروع کنید و به تدریج دوز مصرفی خود را افزایش دهید. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

این دارو هنگامی بهترین عملکرد را خواهد داشت که سطح آن در بدن در حد ثابتی نگه داشته شود. بنابراین، بهتر است این دارو را در فواصل زمانی یکسان مصرف کنید. برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنید.

بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. زیرا قطع ناگهانی این دارو، می تواند باعث تشدید تشنج شود. همچنین ممکن است نیاز باشد که دوز دارو به تدریج کاهش یابد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

علارغم مفید بودن این دارو برای بسیاری از افراد، گاهی ممکن است باعث ایجاد اعتیاد نیز شود. در صورت ابتلا به اختلال مصرف مواد (مانند استفاده بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل) این خطر ممکن است برای شما بیشتر باشد. دوز مصرفی خود را افزایش، مقدار مصرف آن را بیشتر و زمان مصرف آن را نیز افزایش ندهید. درصورت تجویز توقف مصرف این کار را به روش صحیح انجام دهید.

در صورت تشدید کنترل تشنج (مانند افزایش تعداد حملات) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

سرگیجه، خواب آلودگی، تاری / دو بینی، حالت تهوع، استفراغ، خستگی، عدم تعادل، اختلال در راه رفتن، لرزش یا اختلالات حافظه ممکن است از عوارض جانبی این دارو باشند. این عوارض جانبی در شروع مصرف دارو بیشتر دیده می شوند و معمولاً در طی سازگاری بدن با دارو کاهش می یابد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: ضربان قلب تند / آهسته / نامنظم / تپش قلب، درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه شدید و غش بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

برخی از افراد که برای عارضه هایی از داروهای ضدتشنج استفاده می کنند (مانند تشنج، اختلال دو قطبی، درد) ممکن است افسردگی، افکار اقدام به خودکشی یا سایر اختلالات روحی و روانی را تجربه کنند. اگر شما یا خانواده / سرپرست خانواده خود متوجه تغییرات غیرمعمول / ناگهانی در روحیه، افکار یا رفتار خود شدید، از جمله علائم افسردگی، افکار اقدام به خودکشی، افکار آسیب رساندن به خود، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی برای این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تب، تورم غدد لنفاوی، بثورات پوستی، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فوراً به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

قبل از مصرف لاكوزامید، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی (مانند پروپیلن گلیکول) باشد، که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر عارضه ها شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص : مشکلات قلبی (مانند درد قفسه سینه، سندرم سینوس بیمار، نارسایی قلبی، بلوک AV، ضربان قلب نامنظم)، مشکلات کبدی، مشکلات کلیوی (از جمله درمان دیالیز) مشکلات ذهنی / خلقی (مانند افسردگی، روان پریشی)، سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد (مانند استفاده بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل) مطلع سازید.

این دارو ممکن است خواب آور بوده یا باعث گیجی یا تاری دید شود. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) نیز می تواند باعث تشدید آنها شوند.. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

شربت این دارو ممکن است حاوی آسپارتام باشد. اگر فنیل کتونوریا (PKU) یا هر بیماری دیگری دارید که نباید آسپارتام (یا فنیل آلانین) مصرف کنید، از پزشک یا داروساز خود در مورد مصرف ایمن این دارو بپرسید.

قبل از انجام عمل جراحی، کلیه محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) را به دندان پزشک خود پیش از جراحی دندان بگویید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. درباره خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این مطلب تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد: اورلیستات

در صورت مصرف سایر موادی که باعث ایجاد خواب آلودگی می شوند از جمله الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب آور یا ضد اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی و مسکن های افیونی (مانند کدئین) به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

دستورالعمل دارو ها را مطالعه کنید (مانند داروهای سرفه و سرماخوردگی) زیرا ممکن است این داروها حاوی مواد خواب آور باشند. از داروساز خود نحوه مصرف ایمن آنها را بپرسید.

سوءمصرف

اگر کسی بیش از حد این دارو را مصرف کرده و علائم جدی مانند از دست دادن یا اختلال در تنفس دارد، فورا با فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سو مصرف می تواند شامل: حالت تهوع / استفراغ شدید، اختلال در بیدار شدن از خواب، گیجی، ضربان قلب نامنظم، تنفس بسیار کند باشد.

توجه

این دارو را با به صورت خودسرانه به دیگران تجویز نکنید تجویز خودسرانه آن غیرقانونی است.

بهتر است آزمایش / یا معاینات (مانند آزمایش های کبد / کلیه، EKG) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

این دارو باید در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از یخ زدن آن جلوگیری کنید. آن را در حمام نگهداری نکنید. شربت آن باید ظرف 7 هفته پس از باز شدن استفاده و دور ریخته شود. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش