ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

لتروزول Letrozole

نام های تجاری: فمارا لتروفم لتراکس فماتی فمارز (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو برای درمان انواع خاصی از سرطان پستان (مانند سرطان پستان هورمون-گیرنده مثبت) در زنان پس از یائسگی استفاده می شود. همچنین از لترزویل برای جلوگیری از بازگشت سرطان استفاده می شود. برخی از سرطان های پستان به دلیل ساخته شدن از یک هورمون طبیعی به نام استروژن سریع تر رشد می کنند. لتروزویل میزان استروژنی را که بدن می سازد کاهش می دهد و به کندی یا معکوس کردن رشد این سرطان های پستان کمک می کند.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (2. 5 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

از آنجا که این دارو می تواند از طریق پوست و ریه ها جذب شود ممکن است به یک نوزاد متولد نشده آسیب برساند بنابراین زنانی که باردار هستند و یا ممکن است باردار شوند باید از مصرف این دارو یا تنفس گرد و غبار ان خودداری کنند.

در صورت تشدید بیماری (مانند ایجاد توده پستانی جدید) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

گر گرفتگی، ریزش مو، درد مفاصل/استخوان/عضله، خستگی، عرق کردن غیرمعمول، حالت تهوع، اسهال، سرگیجه و مشکل خوابیدن می تواند از عوارض جانبی این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: شکستگی استخوان, تغییرات ذهنی / خلق و خوی (مانند افسردگی, اضطراب), تورم بازوها / پاها, تاری دید, تهوع مداوم / استفراغ, خستگی غیر معمول, ادرار تیره, زرد چشم / پوست با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو (و سرطان) به ندرت ممکن است مشکلات جدی ناشی از لخته شدن خون (مانند حمله قلبی یا سکته مغزی) ایجاد کند. در صورت بروز هر گونه علائمی مانند : نفس تنگی ناگهانی, درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ, سردرگمی, خون سرفه کردن, سرگیجه ناگهانی / غش, درد / تورم / گرما در کشاله ران / ماهیچه ساق پا, مور مور شدن / ضعف / بی حسی بازوها / پاها, مشکل صحبت کردن, ضعف در یک طرف بدن, تغییرات بینایی, سردرد ناگهانی / شدید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این دارو به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا به آناستروزول و هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص چربی بالای خون (کلسترول)، مشکلات استخوانی (مانند پوکی استخوان، پوکی استخوان)، سکته مغزی یا لخته شدن خون، بیماری های قلبی (مانند درد قفسه سینه، حمله قلبی، نارسایی قلبی)، فشار خون بالا، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

از مصرف این دارو در دوران بارداری خودداری کنید زیرا ممکن است باعث اسیب رسیدن به جنین شود. لتروزویل عمدتاً در زنان پس از یائسگی مصرف می شود. در صورتی که به تازگی یائسه شده اید, در مورد نیاز به استفاده از اشکال قابل اعتماد جلوگیری از بارداری هنگام مصرف این دارو و 3 هفته پس از توقف مصرف ان با پزشک مشورت کنید. از محصولات جلوگیری از بارداری حاوی استروژن استفاده نکنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. همچنین در صورت بارداری و یا امکان بارداری، فوراً به پزشکتان اطلاع دهید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر با این حال از شیردهی حین مصرف این دارو و تا 3 هفته پس از ان خودداری کنید. همچنین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی لتروزول را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: استروژن ها (مانند اتینیل استردیول، استروژن های کونژوگه)، مسدود کننده های استروژن (مانند آناستروزول، تاموکسیفون)، تیبولون.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند آزمایش تراکم استخوان، سطح کلسترول، آزمایش های عملکرد کبد) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و تست های آزمایشگاهی را انجام دهید.

این دارو می تواند خطر پوکی استخوان را افزایش دهد. در مورد خطرات احتمالی و درمان های موجود برای پوکی استخوان با پزشک مشورت کنید. برخی تغییرات در سبک زندگی که خطر بروز پوکی استخوان را کاهش می دهند شامل انجام ورزش های قدرتی، گرفتن کلسیم و ویتامین D کافی، توقف سیگار کشیدن و محدود کردن الکل می باشد.

دوز فراموش شده

در صورتی که مصرف یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید. از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش