ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

رولیمید (لنالیدوماید) Revlimid (Lenalidomide)

نام های تجاری: رولیمید لنالوا لنوما لناسب مایلودک لنالیدوماید اکتِ لنمید انلیدو (بیشتر)

موارد مصرف

لنالیدوماید برای درمان انواع خاصی از سرطان ها مصرف می شود. نحوه عملکرد این دارو به این صورت است که رشد سلول های سرطانی را کند یا متوقف می کند. همچنین برای درمان کم خونی در افراد مبتلا به برخی از اختلالات خونی/مغز استخوانی (سندرم میلودیسپلاستیک) نیز مصرف خواهد شد. لنالیدوماید، احتمال نیاز به خون گرفتن را کاهش می دهد.

البته این دارو برای درمان برخی از سرطان ها (مانند لوسمی لنفوسیتی) مصرف نمی شود زیرا خطرات عوارض جانبی که باعث آسیب به قلب و یا حتی مرگ می شوند، افزایش می یابد. در صورتی که فردی مبتلا به این نوع سرطان ها باشد، درباره مصرف این دارو باید با پزشک خود مشورت کند.

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی (10 میلی گرم؛ 15 میلی گرم؛ 2. 5 میلی گرم؛ 20 میلی گرم؛ 25 میلی گرم؛ 5 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف این دارو و یا در هربار شروع مجدد آن، برگه راهنما دارو را مطالعه نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو بنابر توصیه پزشک به شکل خوراکی، همراه با غذا و یا بدون آن و معمولاً یک بار در روز مصرف می شود. کل این دارو را همراه با آب قورت دهید. برای درمان سایر بیماری های خاص، این دارو بصورت یک چرخه (یک بار در روز به مدت ۲۱ روز سپس قطع دارو به مدت ۷ روز) مصرف می شود.

دوز دارو براساس شرایط پزشکی فرد بیمار، میزان پاسخ دهی او به درمان و نتایج تست های آزمایشگاهی، تعیین می شود. از توصیه های پزشکتان به دقت پیروی کنید.

از باز کردن، خرد کردن یا شکستن کپسول، خودداری نمایید و بیشتر از مقدار مورد نیاز از آنها استفاده نکنید. در صورتی که پودر کپسول بر روی پوستتان ریخت، فورا آن ناحیه را با آب و صابون بشویید.

از آنجایی که این دارو از طریق پوست و ریه ها جذب می شود و می تواند به جنین نیز آسیب وارد کند، زنانی که باردار هستند و یا فکر می کنند که باردارند، نباید این دارو را مصرف کنند و یا گرد حاصل از کپسول باز شده را استنشاق کنند. همه افراد پس از تماس با این دارو باید دست هایشان را بشویند.

بیشترین اثربخشی این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای به خاطر سپردن این امر، دارو را هر روز و در یک زمان خاص مصرف کنید.

دوز و مقدار دارو را افزایش ندهید و طولانی تر از زمان تعیین شده توسط پزشک، آن را مصرف نکنید. با انجام این کار بیماری تان سریع تر بهبود نمی یابد بلکه خطر عوارض جانبی افزایش خواهد یافت.

عوارض جانبی

اسهال، معده/شکم درد، حالت تهوع/استفراغ، از دست دادن اشتها، یبوست، سرگیجه، خشکی پوست، خشکی دهان یا دشواری در خوابیدن از عوارض جانبی این دارو هستند. در صورت تشدید یا تداوم هر یک از این علائم، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

افرادی که این دارو را مصرف می کنند ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند. با این وجود پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض جانبی آن بیشتر است. نظارت دقیق توسط پزشک، خطرات ناشی از عوارض جانبی را کاهش می دهد.

در صورت مشاهده هریک از عوارض جانبی جدی زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: تغییرات روحی/خلقی (مانند افسردگی)، افزایش تشنگی/ادرار، لرز، بی حسی/سوزن سوزن شدن بازوها/ساق پا، ضربان قلب تند/کند/نامنظم، نشانه های نارسایی قلبی (تنگی نفس، تورم زانوها/پاها، خستگی غیرعادی، افزایش وزن غیر عادی/ناگهانی).

این دارو به ندرت سایر سرطان ها را نیز درمان خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالجتان مشورت کنید.

لنالیدوماید گاهی اوقات به دلیل تخریب سریع سلول های سرطانی، عوارض جانبی ایجاد خواهد کرد (سندرم تجزیه تومور). پزشک برای کاهش این خطر، داروی دیگری را برای شما تجویز می کند و از شما می خواهد که به مقدار فراوانی مایعات بنوشید. در صورت مشاهده علائم زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: درد پهلو، نشانه های مشکلات کلیوی (دفع ادرار دردناک، ادرار خونی/صورتی، تغییر در مقدار ادرار)، گرفتگی/ضعف عضلانی.

داروی لنالیدوماید ممکن است منجر به تشدید علائم شود (واکنش عود کردن تومور). در صورت مشاهده علائمی مانند حساس شدن/تورم گره های لنفاوی، تب، درد یا راش، فوراً با پزشکتان تماس بگیرید.

این دارو به افراد زیادی کمک کرده است که مدت زمان طولانی تری زندگی کنند. اگرچه برخی از مصرف کنندگان این دارو زود تر از موعدی که انتظارش را داشته اند، فوت کرده اند مخصوصاً آن افرادی که تعداد گلبول های سفید شان یا سایر سلول های خونی شان بیشتر از حد طبیعی بود. درباره منافع و ضررهای استفاده از این دارو با پزشکتان مشورت کنید.

این دارو به ندرت باعث ایجاد بیماری های کبدی جدی (و حتی مرگبار)می شود. در صورت داشتن هریک از علائم آسیب های کبدی مانند حالت تهوع/استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، معده/شکم درد، زرد شدن رنگ پوست/چشم ها و تیره شدن رنگ ادرار، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

لنالیدوماید می تواند باعث ایجاد راش هایی شود که اهمیت خاصی ندارند اما نمی توان آن ها را از راش هایی که نشانه ای از واکنش های شدید هستند، تشخیص داد. بنابراین در صورت مشاهده هر نوع راشی، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

واکنش های جدی آلرژیک نسبت به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این وجود در صورتی که متوجه هر یک از نشانه های این نوع واکنش ها که در ادامه آورده شده است شدید، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: راش، خارش/تورم (مخصوصاً در صورت، گلو، زبان)، سگیجه شدید و دشواری در تنفس.

البته موارد مذکور تمامی عوارض جانبی ناشی از واکنش های جدی آلرژیک را در بر نمی گیرند. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

 پیش از مصرف لنالیدوماید در صورت داشتن آلرژی به آن یا به تالیدومید یا هرگونه آلرژی دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. لنالیدوماید حاوی اجزا غیرفعالی (مانند لاکتوز) است که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از استفاده از این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر، مطلع سازید: بیماری های کلیوی، بیماری های کبدی (مانند هپاتیت بی)، بیماری های تیروئیدی، آبله مرغان و زونا و پیوند عضو.

این دارو شما را گیج می کند. نوشیدنی های الکل دار و ماریجوانا (شاهدانه) نیز باعث گیجی بیشتری خواهند شد. تا زمانی که نتوانسته اید با خیال راحت، فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات و سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند را انجام دهید، از انجام آن ها خودداری نمایید.

استفاده از نوشیدنی های الکل دار را محدود کنید و در صورتی که ماریجوانا (شاهدانه) مصرف می کنید، پزشکتان را مطلع سازید.

لنالیدوماید خطر ابتلا به عفونت های مختلف را افزایش می دهد و یا عفونت های فعلی را تشدید خواهد کرد. از تماس با افراد مبتلا به عفونت های مسری (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا)اجتناب کنید. در صورتی که در معرض عفونتی قرار گرفته اید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

بدون تائید پزشک، هیچ گونه واکسیناسیون/ایمن سازی انجام ندهید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن زنده (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود)دریافت کرده اند، خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کبودی و آسیب، هنگام استفاده از اشیا تیز مانند تیغ ریش تراشی و یا ناخن گیر، احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی، خودداری نمایید.

هنگامی که در حال مصرف این دارو هستید و ۴ هفته پس از قطع آن، از اهدای خون یا اسپرم خودداری کنید.

افراد مسن تر نسبت به عوارض جانبی این دارو حساس تر هستند.

از آنجایی که این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز جذب می شود و ممکن است که به جنین آسیب وارد کند، زنان باردار و یا زنانی که ممکن است باردار بتاشند، نباید این دارو را مصرف کنند و یا در معرض گرد کپسول آن قرار گیرند.

لنالیدوماید نباید در دوران بارداری مصرف شود زیرا ممکن است که به جنین آسیب وارد کند. بنابراین زنانی که باردار شده اند و یا فکر می کنند که باردار هستند می بایست مصرف این دارو را قطع کنند و فوراً به پزشکشان اطلاع دهند. در صورتی که شما مرد هستید و با همسر خود رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید که می تواند منجر به بارداری او شود و یا فکر می کنید که او باردار است، فوراً پزشک را مطلع سازید.

هنوز مشخص نشده است که این دارو می تواند وارد شیر مادر شود یا خیر. به دلیل خطرات احتمالی که برای نواد شیرخوار وجود دارد، شیردهی در هنگام مصرف این دارو توصیه نمی شود. پیش از شیردهی با پزشکتان مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و خطرات ناشی از عوارض جانبی را نیز افزایش خواهد داد. این یادداشت حاوی تمامی تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه، محصولات گیاهی) بنویسید و در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تائید پزشکتان مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

سوء مصرف

اگر فردی بیش از اندازه این دارو را مصرف کند، دچار علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس می شود. در این هنگام با فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

هرگز این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تست های آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند شمارش کامل سلول های خونی، عملکرد کلیه/کبد/تیروئید، سطح مواد معدنی خون، تست بارداری) در طول مصرف این دارو می بایست که انجام شوند. به دادن همه تست های آزمایشگاهی و پزشکی تان ادامه دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن و در صورتی که کمتر از ۱۲ ساعت از فراموش کردن مصرف آن گذشته بود، آن را مصرف کنید. اما اگر بیش از ۱۲ ساعت از فراموش کردن آن گذشته بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را ۲ برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید و از آن در داخل حمام و دستشویی نگهداری نکنید. همواره همه داروهایتان را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

هیچ گاه دارو را در داخل توالت یا چاه فاضلاب نیندازید مگراینکه در دستورالعمل استفاده از آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن محصول و یا عدم نیاز به آن با یک روش مناسب آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش