ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

لنویما (لنواتینیب) Lenvima (Lenvatinib)

نام های تجاری: لنویما کیسپلیکس لنواتینیب مزیلات

موارد مصرف

از این دارو در درمان سرطان استفاده می شود. لنواتینیب از دسته ی داروهای مهار کننده تیروزین کیناز می باشد. این دارو منجر به کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی (10 میلی گرم ؛ 12 میلی گرم دوز روزانه ؛ 14 میلی گرم دوز روزانه ؛ 18 میلی گرم دوز روزانه ؛ 20 میلی گرم دوز روزانه ؛ 24 میلی گرم دوز روزانه ؛ 4 میلی گرم ؛ 8 میلی گرم دوز روزانه)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد. . کپسول ها را کامل ببلعید. در صورت اختلال در بلعیدن کامل کپسول ها، کپسول ها را در یک لیوان با مقدار کمی آب یا آب سیب (1 قاشق غذاخوری / 15 میلی لیتر) مخلوط کنید. اجازه دهید محتویات کپسول ها به مدت 10 دقیقه در مایع بماند. از خرد کردن یا شکستن کپسول ها خودداری کنید. پس از گذشت 10 دقیقه، حداقل 3 دقیقه محتوای لیوان را هم بزنید و سپس همه مخلوط را فوراً بنوشید و مقدار کمی آب یا آب سیب را در لیوان ریخته و سپس آن را بنوشید تا مطمئن شوید کل دوز را دریافت کرده اید. از قبل این ترکیب را تهیه نکنید.

این دارو ممکن است با توجه به شرایط پزشکی شما، بسته بندی و دستورالعمل های مختلفی برای دوز مصرفی داشته باشد. برای جلوگیری از مصرف اشتباه دوز، با پزشک خود مشورت کنید. دوز مصرفی براساس پاسخ بدن به درمان، تست های آزمایشگاهی - و وزن برای درمان سرطان کبد تعیین می شود.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

دوز مصرفی را افزایش ندهید و این دارو را بیشتر یا برای مدت طولانی تر از میزان تجویز شده، مصرف نکنید. زیرا با این کار نتنها وضعیت شما سریعتر بهبود نخواهد یافت بلکه خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش خواهد یافت.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب می باشد و می تواند به جنین آسیب برساند، بنابراین زنان باردار یا با احتمال بارداری باید از تماس با این دارو یا استنشاق گرد و غبار کپسول ها خودداری کنند.

عوارض جانبی

خشکی دهان، گرفتگی صدا، خونریزی بینی، خستگی، کاهش وزن، سردرد، درد عضلات / مفاصل، اختلال در خواب، تغییر در چشایی، اسهال، یبوست، ناراحتی معده، حالت تهوع، استفراغ یا از دست دادن اشتها می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. حالت تهوع و استفراغ می تواند شدید باشد. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از مصرف دارو یا محدود کردن فعالیت ها می تواند به کاهش برخی از این عوارض کمک کند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

استفراغ یا اسهال مداوم ممکن است منجر به از دست دادن شدید آب بدن (کمبود آب) شود. در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن مانند خشکی دهان / تشنگی غیرمعمول، سرگیجه یا سبکی سر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

برای جلوگیری از خشکی دهان، از آب نبات (بدون قند) یا آدامس (بدون قند) استفاده کنید، آب بنوشید یا از جایگزین بزاق استفاده کنید.

ممکن است در دهان و گلو درد یا زخم ایجاد شود. دندان های خود را با دقت مسواک بزنید و از استفاده از دهان شویه حاوی الکل خودداری کنید و دهان خود را مرتبا با آب خنک مخلوط با جوش شیرین یا نمک بشویید. همچنین بهتر است، غذاهای نرم و مرطوب مصرف کنید.

ممکن است در حین مصرف دارو ریزش موی موقت ایجاد شود. پس از پایان درمان با دارو، رشد طبیعی مو باز میگردد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو ممکن است فشار خون را افزایش دهد. بنابراین فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک می تواند فشار خون را با دارو کنترل کند.

لنواتینیب می تواند باعث کاهش سطح کلسیم خون شود. در طول درمان، پزشک پاسخ تست های آزمایشگاهی را بررسی می کند و ممکن است مصرف کلسیم و ویتامین D را پیشنهاد کند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند علائم جدید یا تشدید علائم اختلالات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار، کف در ادرار)، علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا / پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول / ناگهانی)، علائم تیروئید کم کار (مانند افزایش وزن، عدم تحمل سرما، ضربان قلب آهسته)، اسپاسم عضلات، قرمزی / درد / تورم / تاول کف دست یا کف پا، خونریزی آسان / کبودی، ترمیم کند زخم را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی مانند علائم سکته قلبی (مانند درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، تنگی نفس، تعریق غیرمعمول)، علائم سکته مغزی (مانند ضعف در یک طرف بدن، اختلال در تکلم، تغییرات ناگهانی بینایی، گیجی)، علائم اختلالات معده / روده (مانند مدفوع خونی / سیاه / قیری، درد معده / شکم، استفراغ خونی، استفراغ شبیه تفاله قهوه)، ضربان قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید، غش کردن بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

این دارو بندرت ممکن است باعث بیماری جدی (احتمالاً کشنده) کبدی شود. در صورت بروز علائم آسیب کبدی، از جمله: حالت تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست و ادرار تیره بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

همچنین این دارو به ندرت ممکن است باعث یک بیماری جدی مغزی به نام RPLS (سندرم لکوزانسفالوپاتی خلفی برگشت پذیر) شود. در صورت مشاهده علائم RPLS، از جمله: سردردهای مداوم، تشنج، تغییرات ناگهانی بینایی، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند گیجی)، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کبد، بیماری کلیوی، فشار خون بالا، سابقه حمله قلبی / سکته مغزی، از دست دادن بیش از حد آب بدن (کمبود آب) مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد شرایطی شود که بر ریتم قلب تأثیر بگذارد (طولانی شدن QT). طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ضربان قلب سریع / نامنظم (به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که بلافاصله به مراقبت پزشکی نیاز دارد.

در صورت ابتلا به شرایط پزشکی خاص یا مصرف داروهای دیگر که ممکن است باعث طولانی شدن زمان QT شود، خطر طولانی شدن QT ممکن است افزایش یابد. بنابراین قبل از مصرف لنواتینیب، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید و در صورت ابتلا به هر یک از شرایط زیر: مشکلات قلبی خاصی (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در EKG)، سابقه خانوادگی برخی مشکلات قلبی (طولانی شدن (QT) در EKG و ایست ناگهانی قلب) به پزشک مراجعه کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز می تواند خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت مصرف داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور / "قرص های آب") یا داشتن شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در رابطه با مصرف بی خطر لنواتینیب با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است باعث کاهش سرعت یا تضعیف بهبودی زخم ها شود. قبل از جراحی، با پزشک خود در رابطه با خطرات و مزایای مصرف این دارو کشورت کنید. همچنین ممکن است پزشک، حداقل 1 هفته قبل از جراحی درمان این دارو را به طور موقت قطع کند. در رابطه با زمان قطع و شروع مجدد درمان با لنواتینیب از پزشک خود سوال کنید. در صورت مشاهده زخم هایی که خوب ترمیم نمی شوند، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص طولانی شدن QT نشان می دهند.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب می باشد و می تواند به جنین آسیب برساند، بنابراین زنان باردار یا با احتمال بارداری باید از تماس با این دارو یا استنشاق گرد و غبار کپسول ها خودداری کنند.

در صورت بارداری یا تصمیم به بارداری، به پزشک خود اطلاع دهید. از مصرف این دارو در طی باردار خودداری کنید. این دارو می تواند به نوزاد متولد شده آسیب برساند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید آزمایش بارداری تجویز کند. در طی مصرف این دارو و حداقل 30 روز پس از قطع درمان با این دارو، از اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنید. در صورت بارداری، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام مصرف این دارو و حداقل 1 هفته پس از قطع درمان توصیه نمی شود. به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند فشار خون، EKG، پروتئین در ادرار، عملکرد کلیه / کبد / تیروئید، سطح مواد معدنی در خون) غافل نشوید. به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و تمامی تست های آزمایشگاهی را انجم دهید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید و بیش از 12 ساعت تا دوز بعدی زمان باقی مانده است، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید. اگر کمتر از 12 ساعت تا دوز بعدی باقی مانده است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش