ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

لوبی پروستون Lubiprostone

نام های تجاری: آمیتیزا لوبیپروستون

موارد مصرف

این دارو برای درمان انواع خاصی از یبوست ها (مانند یبوست های مزمن بدون دلیل، سندرم روده تحریک پذیر همراه با یبوست) استفاده می شود. دلیل ایجاد یبوست های مزمن ناشناخته، هنوز مشخص نشده است ولی می توان گفت که این عارضه به رژیم غذایی، بیماری های دیگر یا مصرف داروهای خاص، ارتباطی ندارد. از لوبی پروستون برای درمان یبوست های ناشی از مصرف مسکن هایی که در بیماری های پیشرفته (به جز سرطان) برای کاهش درد بکار می روند، استفاده می شود.
این دارو علائمی مانند نفخ و ناراحتی های شکمی را بهبود می بخشد. همچنین با تغییر مناسب بافت مدفوع بافت که فرد بیمار برای دفع مدفوع فشار زیادی به خود وارد نکند. لوبی پروستون به طبقه ای از داروها که تحت عنوان فعال کننده های کانال کلرید شناخته می شوند، تعلق دارد. لوبی پروستون مقدار مایعات داخل روده را افزایش می دهد و در نتیجه باعث آسان تر شدن دفع مدفوع خواهد شد.

زمان و نحوه مصرف

این دارو بنابر توصیه پزشک ۲ بار در روز و به صورت خوراکی و همراه با آب و غذا مصرف می شود. دارو را قورت دهید و از جویدن آن امتناع کنید. دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.
بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.
همواره باید تحت نظارت پزشک باشید تا بدانید که تا چه زمانی باید از این دارو، استفاده کنید.
در صورت تداوم یا تشدید بیماری، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، اسهال، استفراغ، تجمع گاز در معده، استفراغ، خشکی دهان، آبریزش بینی، سرفه، تب، سردرد، درد مفاصل، کمر درد یا مشکلات خوابیدن از عوارض جانبی استفاده از این دارو هستند. در صورت تداوم یا تشدید این بیماری، فوراً به پزشک یا پزشک داروخانه مراجعه کنید.


به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
بروز هر گونه عارضه جانبی مانند تورم در بازوها و پاها و تغییرات روحی و روانی را فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
این دارو ممکن است باعث کاهش فشار خون، ضعف کردن، اسهال و استفراغ شود. در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی مانند ضعف، سرگیجه، اسهال و استفراغ شدید، مصرف دارو را فوراً قطع کرده و به پزشک خود اطلاع دهید. 
ممکن است به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از اولین استفاده از داروی لوبی پروستون دچار علائمی مانند مشکلات تنفسی و فشار در ناحیه قفسه سینه شوید. به طور معمول این واکنش اهمیت چندانی ندارد و در طول ۳ ساعت از بین می رود. این واکنش ممکن است که طی استفاده های بعدی از این دارو نیز دوباره رخ دهد. در صورت شدت گرفتن مشکلات تنفسی و درد و فشار در ناحیه قفسه سینه، به مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.
واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: ایجاد راش، خارش، تورم در صورت، گلو و زبان، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی یا خانوادگی ابتلا به مشکلات معده ای و روده ای، اسهال شدید و بیماری های کبدی مطلع سازید.
تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.
در طول بارداری از این دارو فقط در مواقع ضروری استفاده کنید. درباره فواید و ضررهای استفاده از این دارو در حین بارداری با پزشک خود مشورت کنید.
این دارو می تواند وارد شیر مادر شود که این امر باعث ایجاد علائمی ناخواسته مانند اسهال و حالت تهوع در نوزاد  شود. بنابراین اگر قصد استفاده از این دارو در دوران شیردهی را دارید، حتما پیش از مصرف آن با پزشکتان مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی لوبی پروستون را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا دشوار شدن تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

سایر علائم مصرف بیش از حد این دارو عبارتند از: ضعف، گر گرفتگی، رنگ پریدگی، کاهش اشتها و تعریق.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش