ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

لورلاتینیب Lorlatinib

نام های تجاری: لوربرنا

موارد مصرف

از این دارو در درمان نوع خاصی از سرطان ریه استفاده می شود. این دارو باعث کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (100 میلی گرم؛ 25 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد. قرص ها را کامل ببلعید. از خرد کردن یا شکستن قرص ها خودداری کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد، میزان پاسخ بدن به دارو و داروهای مصرفی دیگر تعیین می شود.بنابراین تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک خود اطلاع دهید.

دوز مصرفی را افزایش ندهید و این دارو را بیشتر یا برای مدت طولانی تر از میزان تجویز شده، مصرف نکنید. زیرا با این کار نتنها وضعیت شما سریعتر بهبود نخواهد یافت بلکه خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش خواهد یافت.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت استفراغ پس از مصرف دوز، دوز اضافی مصرف نکنید. دوز بعدی را در زمان معین مصرف کنید.

عوارض جانبی

خستگی، یبوست، حالت تهوع / استفراغ، اسهال، بی حسی / سوزن سوزن شدن بازوها / پاها، تورم مچ پا / پا / دست ها، سرگیجه، سردرد، مشکل خواب، افزایش وزن، درد عضلات / مفاصل یا تغییرات بینایی (مانند تاری دید، کاهش دید میدانی چشم) می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند علائم مشکلات کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره)، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند افسردگی، تحریک، توهم، فکر خودکشی )، ضربان قلب آهسته، غش کردن، اختلال در صحبت کردن را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی مانند تشنج، بیماری ریه جدید / شدید تر (مانند تنگی نفس، سرفه، تب، درد قفسه سینه) بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کبدی، مشکلات روحی / خلقی (مانند افسردگی)، تشنج، کلسترول / تری گلیسیرید بالا، ضربان قلب آهسته مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بارداری یا تصمیم به بارداری، به پزشک خود اطلاع دهید. از بارداری در طی مصرف لورلاتینیب خودداری کنید. این دارو می تواند به نوزاد متولد شده آسیب برساند. خانم هایی که از این دارو استفاده می کنند، باید در طول درمان و به مدت 6 ماه پس از قطع درمان، از اشکال قابل اطمینان غیر هورمونی جلوگیری از بارداری استفاده کنند.همچنین مردانی که از این دارو استفاده می کنند، باید در طول درمان و 3 ماه پس از قطع درمان، از اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنید. در صورت بارداری خود یا همسرتان، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، شیردهی در هنگام مصرف این دارو و حداقل 1 هفته پس از قطع درمان توصیه نمی شود به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی لورلاتینیب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سایر داروها با دفع این دارو از بدن، بر روی عملکرد آن اثر می گذارند. از این دسته می توان به ریفامایسین ها (مانند ریفامپین)، گل راعی، داروهایی که برای درمان تشنج استفاده می شود (مانند کاربامازپین، فنی توئین) و سایر موارد اشاره کرد.

همچنین این دارو می تواند سرعت حذف سایر داروها از بدن را افزایش دهد و بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. نمونه هایی از این داروها شامل محصولات خاصی برای درمان هپاتیت C (مانند آسوناپرویر / اومبیتاسویر / پاریتوپراویر / ریتوناویر)، و غیره می باشند.

این دارو ممکن است اثر راه های کنترل بارداری هورمونی مانند قرص، پچ یا حلقه را کاهش دهد. که می تواند منجر به بارداری شود. در هنگام مصرف این دارو از روشهای پیشگیری قابل اطمینان برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید و با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید. همچنین در صورت لکه بینی یا خونریزی جدید، به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا این موارد می تواند نشانه هایی از عدم عملکرد درست راه های کنترل بارداری باشد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند تست عملکرد کبد، سطح کلسترول / تری گلیسیرید، ضربان قلب، شمارش کامل سلول های خونی) غافل نشوید.به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و تمامی تست های آزمایشگاهی را انجام دهید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر تنها 4 ساعت تا مصرف دوز بعدی باقی مانده بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش