لومیتاپید Lomitapide

نام های تجاری:

اشکال دارویی


کپسول

اطلاعات دارویی لومیتاپید

لیپیدها یا چربی‌ها می‌توانند به راحتی در بدن شما ذخیره شوند و به عنوان یک منبع انرژی عمل کنند. کلسترول یک نوع چربی است که در کبد شما و توسط غذاهای چربی که شما می‌خورید ساخته می‌شود. هنگامی که غلظت کلسترول در خون شما بالا است، به آن افزایش کلسترول خون می‌گویند. اگر چه افزایش کلسترول خون موجب احساس بیماری در شما نمی‌شود، اما اگر درمان نشود، می‌تواند مشکل ساز باشد. بعضی افراد می‌توانند با کنترل رژیم کم چرب و ورزش منظم، سطح چربی بالای خود را کنترل کنند. داروهایی مانند لومیتاپید زمانی تجویز می‌شوند که نیاز به کمک اضافی باشد.
افزایش کلسترول خون می‌تواند موجب تشکیل تکه‌های کوچک چرب به نام آترومی (atheroma) شود. زمانی که چربی اضافی بر روی دیواره رگ‌های خونی رسوب می‌کند، این تکه چربی بزرگ‌تر می‌شود. با گذشت زمان، آترومی می‌تواند موجب باریک شدن رگ‌های خونی و تصلب شرایین (گاهی اوقات “سخت شدن شریان” نامیده می‌شود) شود. این تصلب، جریان خون از طریق شریان‌ها را کاهش می‌دهد و خطر ابتلا به تعدادی از بیماری‌های قلب و عروق، مانند حمله قلبی و سکته را افزایش می‌دهد.
لومیتاپید برای بزرگسالانی که به خاطر بیماری خانوادگی به نام هیپرکلسترولمی فامیلی هموزیگوت (HoFH)، سطح کلسترول بالا دارند، تجویز می‌شود و این دارو سطح کلسترول خون را کاهش می‌دهد. لومیتاپید این کار را با مسدود کردن عمل پروتئینی به نام “پروتئین انتقال تری گلیسرید میکروسکوپی” انجام می‌دهد؛ این پروتئین در ساخت ذرات چربی که در جریان خون آزاد می‌شوند، دخیل است و با مسدود کردن فعالیت آن، ذرات کلسترول کمتر به خون می‌رسند. لومیتاپید معمولاً در کنار داروهای دیگر برای کاهش میزان چربی مصرف می‌شود.

مقدار و روش درست مصرف

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی Lomitapide ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک متخصص داخلی برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید. این دارو در دوزهای مختلف (۵ ،۱۰ و ۲۰ میلی گرم) موجود است که پزشک دوز مناسب را برایتان تجویز می‌کند.
داروی لومیتاپید را به طور منظم و سر یک ساعت مشخص به همراه مقداری آب مصرف کنید.
اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف لومیتاپید

به تاریخ انقضای داروی لومیتاپید توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی Lomitapide را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی لومیتاپید را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف لومیتاپید در دوران بارداری و شیردهی


در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. مصرف داروی لومیتاپید در دوران بارداری ممکن است برای جنین خطرناک باشد.
تاثیر مصرف داروی Lomitapide بر رانندگی
لومیتاپید نمی‌تواند باعث علائمی مانند خواب آلودگی در شما شود، نیازی نیست در دوران مصرف این دارو از رانندگی کردن بپرهیزید.

تداخل دارویی لومیتاپید


تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

هشدار درباره مصرف


بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی لومیتاپید ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که باردار هستید و یا قصد بچه‌دار شدن دارید و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
اگر مشکل کلیوی و کبدی دارید.
در صورتی که مشکلات روده‌ای دارید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض مصرف لومیتاپید


همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

احساس بیماری، تهوع و سوء هاضمه
اسهال
یبوست
کاهش اشتها و وزن
نفخ
تغییر نتیجه تست عملکرد کبد

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی Lomitapide می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض مصرف بیش از حد Lomitapide ( مسمومیت با لومیتاپید )

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

هشدار درباره مصرف داروی Lomitapide

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

 

منبع

paziresh24

با قوانین سین سا موافقم.